Dvíha sa mi už žalúdok

Je to mistr nad mistrú, chráňí sebja, svoje body, bere z tajných registrú, po volbách sce zase hody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 

Vidieť a počuť politika, autoritu, lídra by malo vyvolať pocit úcty, rešpektu a možno obdivu. Čím to asi v tejto našej „demokracii“  je, že mne sa dvíha žalúdok.  Začínam byť silno alergický na tie falošné, klamárske a intrigánske tváre. Na ten egocentrizmus a egoizmus, ktorý srší z duševného maloroľníka. Štátnická poloha, nadhľad, veľkorysosť sú im na hony vzdialené. Vládne nám banda neskúsených nevzdelancov s veľmi pochybnými osobnostnými „kvalitami“. U už akosi veľmi dlho. U nás sa po nežnej nestihol ešte ani vytvoriť štandardný politický systém ľavo-stredo-pravý s akceptovateľnými satelitmi, ale rovno sme , ako sa ukazuje, „naskočili“ na celosvetový trend autsajdrov. Títo ale vďaka tomu, že sa neustále musia zaoberať udržaním si svojej pozície často v stranách na jedno použitie ako aj oživovaním krehkých vzťahoch v koalíciách, vôbec nemajú čas plniť sľuby dané naivnému voličovi. Tým, vlastne celý politický systém paralyzujú. Na dôvažok všade prítomná korupcia, tlak a záujmy oligarchie robia svoje u týchto promiskuitných politických prototypov.

 

No dobre, ale kto na tom nesie vinu. Žeby volič laik? Ten nemal skúsenosti, ten sa nechal oblbnúť, ten ich stvoril? Ten rezignoval na akúkoľvek účinnú kontrolu politických banditov a iba sa diletantsky prizerá. Žije si svojim životom, veľmi rýchlo sa prispôsobil a vlastne je rád, že je rád. Asi nie celkom tak. Jed dané podstatou kapitalistického systému, ktorý hlava nehlava presadzuje zisk v kontrapunkte s až „idealistickou“ podstatou demokracie, nie celkom kompatibilnou s povahou ľudského rodu.

 

Ako z tohto začarovaného kruhu von? Ja ani vzhľadom k môjmu veku veru neviem, ale neteší ma, že tento marazmus budú musieť možno ešte dlhý čas prežívať moji potomkovia. Kríza kapitalizmu, ktorý sa pomaly vyčerpáva, by mala priniesť nový svetový rád. Aký bude, asi v tejto chvíli si nikto netrúfne predpovedať. Možno, že práve planétu ohrozujúce klimatické zmeny posunú človeka k inému spôsobu myslenia a konania. Ostáva len nádejať sa, že v pude sebazáchovy vstanú noví, skutoční a úspešní bojovníci.

 

dedo Pejo

Štefan Vidlár

Štefan Vidlár

Bloger 
  • Počet článkov:  639
  •  | 
  • Páči sa:  527x

Emeritňí Doc. Ing. Štefan Vidlár, CSc. alias dedo Pejo, rodák z Holíča ze severňího Záhorá (70, 176, 120, 630 – vjěk, výška, váha, dúchodek v euro), odejdúc na penziju z Prešporku žit na Záhorí tentokrát s ozajstnýma zvírencama, aby mu čekáňí na pravdu Boží lachší ubíhalo, insitňe píše a veršuje vážňe aj ze srandú s chybama v zmuchlanej Záhoráčťině a ňekedy aj po slovensky. Politická satira mu neňi cuzí. (Sem tam pridá aj fotku.) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu