Days after z pohľadu rojka optimistu

Blaha, Uhrík, Kotleba, nedal bych im na chleba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 

Ja verím a dúfam, že ľudstvo sa v pude sebazáchovy  nezničí treťou jadrovou svetovou vojnou. Preto raz tá katastrofa na Ukrajine skončí, svetové sily sa zmenia a prerozdelia a zákonite príde k fáze obnovy a budovania. Iba tak laicky sa zamyslím, čo to bude znamenať pre Európu a tiež pre Slovensko. Naivne sa domnievam, že to bude paradoxne veľmi pozitívny dôsledok tohto súčasného nehumánneho ruského správania sa.

 

V Európe sa urýchli vybudovanie vlastnej kolektívnej vojenskej obrany, s mohutným zastrašovacím arzenálom zbraní a s jednotným velením. Chrbticou priemyslu sa stanú od Ruska nezávislé energetické zdroje, povedzme, že aj s prehodnotením postavenia atómových elektrární. Ekologické hľadisko sa reálne posilní v masovom rozšírení alternatívnych zdrojov. Viac jednotná a možno rozšírená Európska Únia získa silnejšie postavenie vo svetovom dianí.

 

Ukrajine sa pomôže novým „Marshallovým“ plánom. Slovenské firmy (aj pre historickú blízkosť) sa určite na tejto výstavbe budú významne podieľať a to prispeje k nášmu ekonomickému rastu. Početná novovzniknutá ukrajinská menšina u nás pomôže ako kvalitná pracovná sila domácemu hospodárskemu rastu a určite aj demografickej krivke (Pozrite na TV, Ukrajinky sú celkom pekné baby!). Už teraz sme s ukrajinskými lekármi na Slovensku spokojní. Napokon po konsolidácii ruských pomerov isté množstvá surovín do Európy cez nás z Ruska predsa len poprúdia, teda v neďalekej minulosti očakávané straty pre Slovensko z odstavenie transmisií  možno nebudú až také drastické. Príjmy z predaja elektriny z nových jadrových zdrojov by mali významne pozitívne a stabilne  ovplyvniť naše HDP v budúcnosti. Prípadným vstupom Ukrajiny do EÚ, Slovensko už nebude priamou nárazníkovou zónou, teda prirodzene klesnú náklady na ochranu krajnej východnej hranice EÚ. Predpokladám, že po našom príkladnom správaní sa v tomto konflikte prirodzene získame väčšiu vážnosť a rešpekt v rámci EÚ. Dokonca si myslím, že aj národné povedomie a naša hrdosť sa máličko posilnili. Neviem, no cítim, že zmenou cien poľnohospodárskych produktov na svetovom trhu sa konečne pomôže aj našim zbedačeným pôdohospodárom a nastane rast aj tohto poddimenzovaného sektora. Verím, že niektorí voliči pochopia a zmenia názor na správanie sa zdivočelej opozície, ktorej postavenie na politickej scéne čiastočne snáď zoslabne. Oslabením vývozu ruskej produkcie sa hádam niečo ujde aj našim výrobkom. Atď. a tak ďalej.

 

Som optimistom, živím nádeje, vidím perspektívy a teším sa.

 

dedo Pejo

 

V Pezinku, 13. 3 2022

Štefan Vidlár

Štefan Vidlár

Bloger 
  • Počet článkov:  776
  •  | 
  • Páči sa:  1 293x

Emeritňí Doc. Ing. Štefan Vidlár, CSc. alias dedo Pejo, rodák z Holíča ze severňího Záhorá (70, 176, 120, 630 – vjěk, výška, váha, dúchodek v euro), odejdúc na penziju z Prešporku žit na Záhorí tentokrát s ozajstnýma zvírencama, aby mu čekáňí na pravdu Boží lachší ubíhalo, insitňe píše a veršuje vážňe aj ze srandú s chybama v zmuchlanej Záhoráčťině a ňekedy aj po slovensky. Politická satira mu neňi cuzí. (Sem tam pridá aj fotku.) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu