Úvaha o korupčnej amnestii

Písmo: A- | A+

Dnes pozorujem, že čím viacej masla na hlave politika, tým hlbšie vrásky na jeho čele...

 

Mali sme už zbraňové amnestie, pán Boris často spomína exekučnú amnestiu. Pani prezidentka by mohla udeliť prezidentské amnestie. Mnohé manželky sú nútené z tých, či oných dôvodov udeliť svojim neverným mužíčkom akože amnestiu na neveru. No a ja, postarší obyčajný občan z Kopčan, hrubo dezorientovaný, deformovaný, inými slovami zblbnutý devalváciou politických relácií a diskusií, dovolím si už akosi apaticky  navrhnúť korupčnú amnestiu.

 

Nuž prečože to? Koľko energie, prostriedkov a času v globále „spáli“ snaha vinníkov potrestať? Na druhej strane aký a v akom čase môže byť materiálny reálny výnos pre spoločnosť z uzatvorených káuz a prípadov? Je verejným tajomstvom, že princíp úplatkárstva v našej súčasnej spoločnosti nadobudol charakter globálnosti a mimoriadnej početnosti. Pýtam, či to má vôbec nejaký ekonomický zmysel. Veď všetci tí zlodeji a zlodejíčkovia si svoje ukoristené a nahonobené materiálne pôžitky do hrobu nezoberú, mnohí ich majú aj tak mimo našej zóny vplyvu v zahraničí...

 

Prirodzenou otázkou však je: A čo morálka? Na to neviem celkom spoľahlivo odpovedať, hádam len odpustenie. Odpustenie ako liek. Že by hrubá čiara začala novú éru, že by riešenie aktuálnych problémov života bežných ľudí prinieslo viac úžitku a spokojnosti? Nemáte pocit, že rozpoltená a traumatizovaná spoločnosť, častokrát rezignovaná  na úlohy budúcnosti, je oveľa väčšie zlo, ako „syzifovský“ boj s hriešnikmi minulosti?

 

Z večných hádok, sporov, intríg, nadávok, bitiek politikov som už otrávený a unavený. Nebola by ľudsky prirodzenejšia, prijateľná, spokojnejšia mierumilovnejšia atmosféra v spoločnosti väčším blahom a motívom k tvorbe, ako „neverending nervous story“ minulých a terajších našich a vašich ľudí?

 

Hmm, teraz som sa asi spreneveril svojim predchádzajúcim „revolučným“ názorom. Ale veď iba idiot nemení svoje názory a niekedy je možné so svojim názorom aj nesúhlasiť... Tak. Naivnému, senilnejúcemu a znesvojprávnejúcemu dôchodcovi snáď odpustíte.

 

dedo Pejo

Skryť Zatvoriť reklamu