Nevýhody partokracie, ako ich p. Sulík nevidí

Tento blog je jeden zo série, ktoré poukážu mojim skromným pohľadom neodborníka na to, čo je zlé na systéme politických strán, pretože sa stále viac ozývajú hlasy, ktoré hovoria, že systém politických strán je zlý a kričia po zrušení politických strán a málo je počuť, čo je vlastne na tom systéme zlé. Samozrejme komu by zrušenie tohoto systému najviac nevyhovovalo je politická elita, ktorá dlhodobo z dnešnej politiky žije a preto vznikajú články, na jeden z ktorých (Prečo potrebujeme politické strany) som sa rozhodol v tomto blogu odpovedať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Naviac ma prekvapila nevedomosť p. Sulíka, ktorý si myslí, že Priama demokracia funguje na princípe vyhoďme zo všetkých zákonov slovo "politická strana" a nahraďme ho slovom "občan" a je všetko vyriešené. 

Jednoducho si asi p.Sulík myslí, že všetci okrem neho sú tu len hlúpe ovce, ktoré by mohli tak mať právo ísť k voľbám a potrebujú mať nalinkovaných "odborníkov" z politických strán, ktorí ich budú zastupovať.

Omyl p.Sulík veci sa majú úplne inak...

Blog sa opera o veľmi divný prepočet, kde by p. Fico mohol dostať 100 krát viac hlasov ako iný poslanec, ale systém v priamej demokracii môže byť rôznorodý, pričom najpoužívanejším vzorom je Švajčiarsky model, kde sú volebné obvody rozdelené na kantóny (je ich tam cca 26) v ktorých volia voliči poslancov pomerne, čo znamená, že p. Fico by mohol kandidovať len za jeden volebný obvod a tak by nikdy nemohol získať viac, ako pomer obvodov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Povedzme, že by Slovensko malo 25 (Švajčiarsko má 26, ale pre zjednodušenie, aby mohlo byť 150/25) volebných obvodov, volilo by sa v každom obvode cca 6 poslancov, pričom by p. Fico mohol získať cca max:

  • Pri účasti všetkých oprávnených voličov 168 000 hlasov (4.2 mil / 25 obvodov)

  • Podľa účasti 2,49 mil. voličov 99 600 hlasov (2,49 mil / 25 obvodov)

  • Podľa predpokladu, že by ho volilo v dnešnom systéme 1 mil. 40 000 hlasov (1 mil / 25 obvodov)

A nie je treba zabúdať, že voliči by volili aj ostatných 5 poslancov a hlavne v inom volebnom obvode by mohla byť podobne výrazná osobnosť, ktorá by kľudne mohla mať podobnú silu ako p. Fico a hlavne pokiaľ viem, tak p. Fico má pravdepodobne trvalý pobyt v Bratislave a tu už začíname uvažovať o tom, či by sa dostal vôbec do parlamentu.
Ale toto sú všetko len ilúzie, v reále by to bolo inak, pretože by bola pravdep. úplne iná účasť a pod...

SkryťVypnúť reklamu

Politici - ľudia naviazani na systém

Názory p. Sulíka som si v minulosti vážil, ale tak ako to vidíme aj u iných politikov v našom systéme, z človeka ktorý bol v minulosti šikovný sa stáva politik. Prečo sa tá zmena? Odpoveď by nám asi nedali ani oni sami, ale všetci vidíme ich zmenu. Zmenu, na začiatku ktorej boli ľudia, ktorí vedeli niečo posúvať ďalej, ale postupom času sa z nich stávajú len figúrky s kalkulačkou v ruke a držia sa hlavne dvoch vecí.

  • Musím hovoriť len veci, ktoré mi zdvihnú preferencie

  • Tento systém je to najlepšie, čo môže byť

Veria tomu už pritom len oni sami a podobné manipulácie s číslami im olajkuje ešte zopár ďalších, ktorí si dnes túto tému nenaštudovali, ale ktovie, či to tak bude naveky...
Ale naši politici sú už na tom závislí a je to ich veľká hra v ktorej je hlavne potrebné zvíťaziť a akási služba pre ľudí, ktorá verím že na začiatku u mnohých z nich bola sa vytratila.

SkryťVypnúť reklamu

Švajčiarsko ani nespomínajme...

...venujme sa radšej vykonštruovaným problémom, ktoré by to spôsobilo.
V minulosti sme o sebe hovorili, že by sme sa chceli stať malým Švajčiarskom, ale zabudli sme na princíp, ktorý robí tú krajinu úspešnou a to je systém, ktorý ju riadi.
Dnes už nechceme vidieť, že Švajčiarsko má priemernú mzdu 7x vyššiu ako my, pretože je (podľa ľudí, ktorí nám vtláčajú svoje názory) Švajčiarsko historicky inou krajinou, mentalita Slováka je iná a u nás by to nikdy nefungovalo.

O Švajčiarsku ale v ďalšom blogu...

Dnešný stav, Fica nahradil palec

Vlastne je na tom blogu aj zaujímavá myšlienka a tá spočíva v "Buď zavedieme nerovnosť hlasu poslanca, to znamená každý poslanec NRSR by mal na svojej hlasovacej karte uvedený počet hlasov, ktoré dostal v parlamentných voľbách." (citát z blogu p. Sulíka), ktorý presne kopíruje dnešný stav.

SkryťVypnúť reklamu

V podstate p. Fico tie hlasy dostal a pomocou palca, ktrorý asi nemusím presne identifikovať tie hlasy dnes používa, len potom neviem prečo sa p. Sulík na daný palec sťažuje, keďže (citujem ďalší riadok) "Tento spôsob by bol férový..."

Je to vlastne jednoduché, pretože poslanci, ktorí tam za SMER sedia vedia, že ľudia volili Fica a tak sa neriadia svojim, ale jeho svedomím. (lebo poslanec by mal hlasovať podľa svojho svedomia).

V tejto veci sa ale prudko nezhodneme, pretože palec môže byť ľahko aj nástroj finančných skupín, kde je určite jednoduchšie sa dohodnúť s tým, kto ovláda palec, ako s väčšinou individuálnych poslancov pri Priamej demokracii.

Táto téma je obsiahlejšia, ako jeden blog

V jednej veci môžem s p. Sulíkom súhlasiť. Táto téma nie je na jeden blog.

A tak sa jej budem venovať viac, pričom ďalšie blogy už nebudú len o odpovedi na niekoho divné kalkulácie, ale skúsim sa zamyslieť nad vecami, ktoré sa mi na našom systéme nepáčia, páčia a na tom druhom obdobne.

Viliam Kanianský

Viliam Kanianský

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Aktívne sa venujem vývoju webstránok a online marketingovým aktivitám ako SEO Optimalizácia pre vyhľadávače a PPC v Google AdWords vo firme CoolStranky.sk Zoznam autorových rubrík:  Zo životaDrupalPolitika

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu