Návrat do budúcnosti I. (Cadillac Cyclone)

Písmo: A- | A+

Občas je dobré sa obzrieť za seba na to, ako vyzerala budúcnosť pred mnohými rokmi. Môžeme sa z toho poučiť, môžeme niečo zdokonaliť, a v závere tak vytvoriť z budúcnosti minulej našu prítomnosť. Vizionári ako bol Tesla či mnohý iný inžinieri a vedci videli za horizont svojej doby – a či už úspešne či neúspešne nám načrtli skicu, ktorú treba domalovať a z ktorej tak môže vzniknúť umelecké dielo. Hoci na tomto Cadillacu by sme domaľovávali niečo len ťažko, umeleckým dielom z budúcnosti zaiste je.

Ide o koncept stroja, ktorý bol nazvaný Cyclone XP-74 Concept a pochádza z vízie budúcnosti datovanej do roku 1959. Niet divu, že spôsobil neslýchaný rozruch aj v technologicky búrlivých 50-tych a 60-tych rokoch minulého storočia. Vizážou sa ponášal viac na balistickú strelu ako na automobil. Auto nevzniklo pre nič iné ako pre testovanie hraníc designu a hlavne nových technológií. Či už išlo o úplne panoramatický rozhľad z auta, ktorý poskytoval kryt z plexiskla ktorý sa automaticky (a elektronicky, samozrejme) vysunul z kufra akonáhle detektory zachytili kvapky dažďa, alebo o dvere, ktoré sa otvárali jedným tlačidlom (vysunuli sa smerom od auta asi 8cm a potom sa pozdĺžne odsunuli smerom dozadu) pre čo najľahší výstup a nástup. Myslíte si, že to je všetko? Kdeže. Dva „hroty“ namiesto predných nárazníkov neslúžili len na intergalaktickú komunikáciu, ale bol v nich zabudovaný aj radar, ktorý permanentne skenoval a monitoroval priestor pred vozidlom. Keď sa počas jazdy objavil nejaký objekt v nebezpečne blízkej vzdialenosti, ohlásil monitor zvukovo aj svetelne vodičovi, nech si dáva pozor. Okrem prístrojovej dosky, ktorá bola dizajnovo nie nepodobná tým v najmodernejších lietajúcich strojoch, vozidlo tiež ponúkalo možnosť interkomunikácie medzi osobami. Kým si poviete, čo za sprostosť som napísal, bolo by dobré ozrejmiť, že jedna osoba sedela vnútri auta so zavretým skleneným poklopom, a druhá stála vonku.

Čo ma sklamalo na tomto extravagantnom stroji je materiál, z ktorého bol vyrobený. Neišlo totiž o prelomovú technológiu (žiadne uhlíkové vlákna), ale napodiv o klasickú oceľ (väčšina vtedajších konceptov bola vyrobená zo sklených vlákien). Ani pod kapotou sme nenašli turbíny či nukleárny reaktor, ako to bolo v prípade niektorých áut, ktoré si predstavíme nabuducúce, ale úplne ordinárny americký big block V8 s objemom 6,3l a výkonom 325 koní.

Toto bol prvý článok zo série „Návrat do budúcnosti “. Ďalšie budú nasledovať.

 

Skryť Zatvoriť reklamu