reklama

Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy

Karlos Vémola po súboji s Patrikom Kinclom na podujatí Oktagon 43 ponúkol nezvyčajný pohľad na výsledok súboja.

Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy
Karlos Vémola po súboji s Patrikom Kinclom (Zdroj: Oktagon MMA)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Tak a máme to za sebou. Jeden z najočakávanejších duelov histórie domáceho MMA spoznal víťaza, keď sa v pražskej O2 Aréne tešil z výhry na body Patrik Kincl a obhájil tak titul šampióna strednej váhy organizácie Oktagon MMA.

Na rovinu treba povedať, že súboj to bol pomerne nudný, keď sme v podstate plných 5 kôl videli oboch bojovníkov v rovnakej pozícii. Vémola totiž od úvodných sekúnd súpera natlačil na pletivo a tam aj zostal do záverečného klaksónu.

Na veľké počudovanie Karlosa Vémolu ako aj celého jeho tímu nakoniec zdvihli ruku Patrikovi Kinclovi s jednoznačným skóre. To hovorilo jasne, Kincl vyhral u 2 rozhodcov všetkých 5 kôl, u jedného rozhodcu vyhral kolá 4.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rohu Vémolu tak nastala panika a sám búrlivák z klietky utiekol bez podania ruky, čo mu ale v danej situácii môžeme odpustiť, keďže v súboji šlo naozaj o veľa.

Čo je ale menej pochopiteľné sú Vémolové vyjadrenia po zápase. Od svojich trénerov totiž počas prestávok medzi kolami dostával inštrukcie, že jasne vyhráva a pred záverečným dejstvom si to už má iba postrážiť.

Nepochopiteľné rozhodnutie?

Tomu, že Karlos vyhráva veril aj sám bojovník, ktorý skutočne vytváral tlak a snažil sa súboj za každú cenu preniesť na zem. To ale bolo všetko a zasa raz sa ukázalo, že množstvo bojovníkov aj na tej najvyššej úrovni nepozná pravidlá MMA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvým a hlavným kritériom, ktoré je absolútne nadradené ďalším parametrom je takzvaný efektívny grappling (zápasenie) a striking (údery). Keď niekoho pritlačím o pletivo a tam ho držím, iba sotva môžeme hovoriť o efektívnosti. Dokonca, aj keď súboj v jednom momente dokázal Karlos preniesť na zem, nejedná sa o žiadne body, keďže nedochádza k takzvanému impactu, a teda voľne preložené k poškodzovaniu súpera, ale iba o zmenu pozície, ktorá má k impactu viesť.

Keď sa ale pozrieme na Kinclovú obranu, je jasne vidieť výborná práca na pletive a čo je hlavné, krátkymi údermi prichádzalo ku kumulatívnemu impactu, ktorý postupne zmenil Vémolovú tvár na nepoznanie. A práve tento aspekt priniesol Kinclovi jasnú výhru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zabudnime na staré pravidlá!

Bojovníci sa radi vyhovárajú na takzvané staré pravidlá, kde sa skutočne viac bodovala kontrola, strhy na zem a veľkú výhodu mali tým pádom bojovníci zo zápasníckeho prostredia. A to bol práve aj tento prípad, keď viacero veteránov poukázali na túto skutočnosť a výhru tak pripísali Vémolovi. Kvôli väčšej dynamike a častejším predčasným ukončeniam zápasu sa ale pristúpilo k upraveným pravidlám, ktoré dávajú na prvé miesto už spomenutý impact spôsobený efektívnym grapplingom a strikingom.

Tieto pravidlá sa u nás stále nazývajú nové, už ani nevieme prečo, keďže vstúpili do platnosti 1. januára 2017 a tak majú viac ako 5 rokov. Môžeme sa domnievať, ako je možné, že bojovníci, ale aj ich tréneri stále nepoznajú presné kritéria bodovania moderného MMA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď tu ale už máme takéto výhovorky typu „podľa starých pravidiel som vyhral a odmietam rešpektovať nové pravidlá“, tak to skúsme posunúť na ešte trocha staršie obdobie, napríklad do takého rímskeho kolosea, lebo veď načo rešpektovať súčasné pravidlá.

Ak by podľa takýchto pravidiel na život a na smrť Karlos súpera tlačil na stenu arény a Patrik by ho údermi postupne devastoval, Karlosa by nakoniec odniesli nohami napred. A asi až vtedy by každý pochopil, kto skutočne v zápase dominoval...

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  110x

Redaktor bojových športov a expert na vysoké školstvo na plný úväzok. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu