Zváštne hobby košického župana: Streľba do vlastného kolena

Košický župan hrá pokryteckú hru na transparentnosť. Aj tak chce bianco šek na predvolebnú kampaň. Zo zdrojov KSK.

Zváštne hobby košického župana: Streľba do vlastného kolena
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Košický kraj je aj na sklonku volebného obdobia na chvoste transparentnosti celého Slovenska. Košický župan je v dôveryhodnosti predposledný zo všetkých županov. Horší je už len Milan Belica (SMER) v Nitrianskom kraji. //korzar.sme.sk/c/22794718/trnka-v-prieskume-doveryhodnosti-skoncil-takmer-na-konci-lider-je-majersky.html. Pán župan si za to môže sám.

Po škandále s predraženými sypačmi, ktoré prešovská župa nakúpila  neporovnateľne lacnejšie ako “Trnkovci”, tu máme kauzu s teplomermi, určenými na meranie teploty  v zariadeniach Košického kraja.  

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bežná cena je 400 €, čo potvrdil aj výrobca, ale Košická župa sa “rozšoupla” na 866 € !!! Pri nákupe 191 teplomerov je  “navŕšenie” tejto zjavne predraženej zákazky vyše 89 tis. €! Pre porovnanie, teplomery v Banskej Bystrici nakúpili za 360 € a v Bratislave za 400 € bez DPH. 

Zmluvy KSK:

https://web.vucke.sk/sk/uradna-tabula/povinne-informacie/zmluvy/?id=166650

96 ks , jedn. cena 866 eur

https://web.vucke.sk/sk/uradna-tabula/povinne-informacie/zmluvy/?id=230255

95 ks , jedn. cena 866 eur

BBSK:

https://josephine.proebiz.com/cs/tender/9763/summary

46 ks za 16 560 eur (neplatca DPH, t.j. konečná cena), t.j. jednotková cena 360 eur

Skryť Vypnúť reklamu

BSK:

http://vucba-dokumenty.assecosolutions.sk/bratislavsky-samospravny-kraj/objednavky/0071/21/eo/

2 ks, jed.cena 400 eur bez DPH

Trnkova hovorkyňa Anna Terezková opakovane hasí takéto požiare  tvrdeniami, že Trnkovci nakupujú “mercedesy” a ostatní iba “fabie”. Zvláštne okolnosti výberových konaní však svedčia skôr o opaku:  Trnkovci kupujú tiež fabie, ale za cenu mercedesov. 

https://dennikn.sk/2626444/kosicky-kraj-kupil-dvojnasobne-predrazene-teplomery-dodal-ich-znamy-zupana-trnku/

Župan Trnka so svojou suitou si však potrpí na ilúziu  “etického konania”.  Dokonca preto inicioval schválenie  paškvilu, menom “Etický kódex volených predstaviteľov KSK”. Tento zdrap papiera všetci Trnkovi kumpáni  veselo ignorovali,  až kým si pán župan nezmyslel, že by bolo dobré zahrať sa pred verejnosťou na “pána Transparentného”.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslúžil na to prípad  člena jednej z Komisií KSK, neposlanca, Vladimíra Semana.

Seman sa totiž prihlásil do výberového konania na výrobu filmov pre Krajskú organizáciu cestovného ruchu a - čuduj sa svete - na základe najnižšej cenovej ponuky ju aj vyhral a zákazku  realizoval. Pripomeňme, že spomínaná organizácia je samostatný právny subjekt, nepatriaci do štruktúr KSK. Seman bol až druhý v poradí, “výherca” od realizácie zákazky odstúpil, keď zistil, že sa mu to (vzhľadom na rozsah a charakter práce) neoplatí. Teda, ani v náznaku, Seman žiadny “Etický kódex KSK” neporušil.   


Tento “enfant terrible KSK”  však županovi už dlhodobo ležal v žalúdku. Viackrát totiž  upozorňoval, že župan Trnka si s transparentnosťou veľmi nepotykal. Nuž a Trnka mu túto “neposlušnosť” patrične “oplatil”. 

Skryť Vypnúť reklamu

V regionálnej podobe SME -denníku Korzár- zverejnil klamstvo o údajnom konflikte záujmov Semana a pokrytecky pritom zatvoril oči predtým, že nie Seman, ale on sám a jeho pusipajtáši (poslanci, podporujúci župana v jeho eskapádach)   sú v permanentom konflikte záujmov. 

Títo poslanci,  pravidelne si presúvajúcich peniaze KSK na svoje osobné zámery  sa totiž vôbec neunúvali obťažovať sa nejakou “oznamovacou povinnosťou” voči nejakej “etickej komisii”.  

Túto povinnosť však zázračne prisúdili Semanovi, ktorého vplyv na presúvanie peňazí KSK je rovnajúci sa nule...

Je už len pôvabnou záhadou, prečo útočné paškvily proti Semanovi zverejnila práve regionálna obdoba SME - denník Korzár. Tento denník je známy  zverejňovaním platených článkov,  zvelebujúcich vznešené zámery pána župana. Čo na tom, že realizácia týchto zámerov potom kríva na obe nohy.

 Trnka teda na jednej strane pokrytecky, pomocou klamstiev,  útočí na Semana, ktorý žiadne etické pravidlá neporušil, na druhej strane klame a nedokáže dôveryhodne vyvrátiť podozrenia, že sa mu hromadí špina za nechtami pre predražené zákazky z verejných zdrojov KSK.  

Čo v tejto nenormálnej situácii robia poslanci? 

Čuduj sa svete!!!

Idú   vytvoriť  novú “s.r.o. -čku”, ktorá by mala žiť z peňazí KSK a mala by údajne “pomáhať turistickému ruchu”. Ale veď na podporu turistického ruchu už existuje spomínaná Krajská organizácia cestovného ruchu, ktorá má rekordný rozpočet...

Ako skutočný dôvod Vladimír Seman vníma skutočnosť, že s.r.o. -čky sa už nemusia riadiť  všelijakými kontrolnými (hoci obchádzanými) mechanizmami  verejných obstarávaní, ktoré sú záväzné pre organizácie v priamej pôsobnosti Košického kraja.

 De facto, vyzerá to  ako  ideálny nástroj na financovanie predvolebnej kampane Trnku a spriaznených poslancov.  Pardón, na ukazovanie sa  na rôznych akciách, financovaných z rozpočtu KSK.

Všetko sa to deje v situácii, keď Košickému kraju chýbajú prostriedky na základnú infraštruktúru, napríklad na riešenie havarijného stavu mostov.

 Zvláštny zvyk košického župana, Ing. Rastislava Trnku “vodu kázať a víno piť” Seman vníma ako  pozoruhodné hobby “pravidelne si strieľať do vlastného kolena”. 

Len aby potom dokríval aspoň na koniec svojho volebného obdobia. 

Vladimír Seman

Vladimír Seman

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  61x

V televíznej oblasti pôsobím vyše 30 rokov, Vlastním súkromnú produkčnú spoločnosť seman.tv. Blogy vychádzajú z autorských televíznych materiálov a dopĺňajú ich. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu