Európska komisia bojuje proti terorizmu .... plošným odzbrojením vlastných občanov

Ešte nestihli utíchnuť parížske zvonce, ešte neskončili prejavy európskych politikov o potrebe zdržanlivosti, uváženého postupu no európska komisia nezaháľala, a vrazila občanom členských štátov nôž do chrbta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Ešte nestihli utíchnuť parížske zvonce, ešte neskončili prejavy európskych politikov o potrebe zdržanlivosti, uváženého postupu, o tom, že nesmieme hádzať utečencov do jedného vreca s barbarskými útočníkmi. No zatiaľ, čo politici prednášali tieto prejavy, európska komisia nezaháľala, a vrazila občanom členských štátov nôž do chrbta.

V lepšom prípade panická reakcia, v tom horšom zneužitie strašnej tragédie predstavuje doslova a dopísmena politický blitzkrieg. Nebyť útržkov zákulisných informácií z Fínska a od Poľska, bol by stopercentne úspešný, o tom nemám pochybnosti. Pri rozpočte, zdrojoch a metódach eúropskych poslancov a úradnikov, by občania nemali bez aspoň minimálneho varovania šancu reagovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európska komisia prišla s novelou smernice 91/477/EEC o strelných zbraniach. Pôvodne plánovaná na budúci rok s ohľadom na čierny trh a nelegálny obchod, v reakci na Paríž urýchlili túto smernicu a miesto o pár mesiacov ju zverejnili už o 5 dní.

Pre ľudí, ktorí sa vyznajú v problematike a poznajú slovenský zákon, je to veľmi ťažke a smutné čítanie, strieda sa vo vás strach, zhnusenia, hrôza a hnev, chce sa Vám na jednej strane smiať, tak cez slzy, na druhej vracať, búri sa vo vás žlč.

Aký je plán európskej komisie? Tu sú tie najdôležitejšie, či skôr najhoršie časti:

1. Návrh smeruje k absolútnemu zákazu samonabíjacích zbraní ktoré vznikli úpravou zo zbraní samočinných a tiež smeruje k absolútnemu zákazu civilných samonabíjacích zbraní ktoré sa PODOBAJÚ na zbrane samočinné. Áno, čítate správne, zákaz na základe výzoru, pričom si netreba robiť žiadne ilúzie o tom kto a ako bude rozhodovať, čo je a čo nie je podobné. Aby som parafrázoval, “o tom čo je a nie je podobné, rozhodujeme my, strana”.

SkryťVypnúť reklamu

V dôsledku to znamená plošný zákaz mnohých zbraní ktorých držba je veľmi rozšírená (civilné a zcivilnené platformy AK, AR, vz58, UZI, Sten, EVO a pod. ale aj pištolí, ku ktorým existuje výzorovo podobný model ako napr. Glock 19, Grand Power K100 a pod).

2. Zakazuje sa držba a nadobúdanie zbraní uvedených v bode 1. Zbrane nadobudnuté do legálnej držby pred účinnosťou tejto legislatívy majú byť bez náhrady konfiškované a zničené. Ide o absolútne pošliapanie princípov právneho štátu a slobody jednotlivca. Aj keby návrh v tejto podobe neprešiel, ide o absolútne neprijateľný postoj navrhovateľov k základným hodnotám na ktorých si spoločenstvo EU zakladá. Ak si aj niekto myslí, že jeho sa to netýka, lebo zbrane nemá, a vlastne ich ani nemá rád, ide o nebezpečný precedens a náhľad do duše a mysle európskej komisie.Ak sa im to podarí, čo im zabráni nabudúce zhabať bez náhrady autá ďalšieho výrobcu, u ktorého sa prevalí emisná kauza?

SkryťVypnúť reklamu

3. Držba zbraní uvedených v bode 1. spovolí len výnimku vybraným osobám ktoré spravujú kultúrne a historické dedičstvo. Zbrane, ktoré tieto osoby nadobudli pred účinnosťou tejto legislatívy však majú byť deaktivované podľa nových prísnejších predpisov. Takto vykonaná deaktivácia však znamená totálnu devastáciu mnohých vzácnych zbraní,barbarské ničenie kultúrneho dedičstva.

4.Doba platnosti zbrojného preukazu sa skracuje na najviac 5 (päť) rokov.V tomto prípade ide čisto náhodné zvolené číslo s cieľom zvýšiť náklady a byrokraciu, ktoré musi občan podstúpiť. Navyše nijako neumožňuje štátom reflektovať ich situáciu v spoločnosti či právne procesy, vedúce k získaniu zbrojného preukazu.

SkryťVypnúť reklamu

5. Členské štáty sú povinné vydať právne predpisy preberajúce túto smernicuvlehote 3 mesiacov od jej zverejnenia.

Osobne som po prečítaní daného návrhu nevedeľ, či nejde o zlý vtip. Žiadny, absolútne žiadny z týchto návrhov nezvyšuje bezpečnosť v európskej únií. Predstava, že terorista na slovensku podáva na polícií žiadosť o zbrojný preukaz, podrobuje sa lekárskemu a psychologickému vyšetreniu, strávi mesiac prípravou na skúšky, predstupuje pred komisiu zloženú z prokurátora, lekára a policajta, odpovedá na otázky ohľadom zákona, nutnej obrany, bezpečnej manipulácie a prvej pomoci, aby bol následne vedený v systéme vrátane nákupu zbraní je smiešna…. keby ma nenapadla v kontexte návrhu tejto smernice.

Alebo snáď alternatívna predstava, kde majiteľ legálnej zbrane túto predá teroristovi, aby očakával každým dňom návštevu policajného komanda a vystavil sa minimálne nedovolému obchodovaniu so zbranami v tom lepšom prípade, v tom horšom obvineniu z terorizmu?

Smiešne, len keby sa mi nechcelo posledných pár dní plakať. Posledné dni som stratil ilúzie o demokratickom procese v európskej únií, o práve občanov podielať sa na tomto procese v primeranej miere, či o zdravom rozume euroúradníkov a bruselských politikov a ich vnímaní reality.

Slováci majú vo svojej histórií dve skúsenosti s takýmto počinom. Ak ma moja pamäť a vedomosti zo strednej školy neklamu, prvé bolo v 1938, druhé v 1948. Dúfam, že rok 2015 sa k nim nepridá. A ešte viac, že sa nezopakuje to čo nasledovalo vtedy.

Ak som bol do utorka, 18. novembra 2015 euroskeptik, ktorý je však presvedčený o tom EÚ má šancu a budúcnosť, dnes som europesimistom, ktorý dúfa, pevne a zúfalo, že sa mýli.

 

Vladislav Zálešák

Vladislav Zálešák

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občan Slovenskej republiky s liberálnymi názormi, ktorý verí, že občan musí byť počuť, pretože kto mlčí ten svedčí. Nie každý z nás je fundovaný vyjadrovať sa ku každej problematike, nie je v ľudských silách vyznať sa vo všetkom. Ale tam kde sa vyzná, je morálna povinnosť sa ozvať. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu