Nora a jej sila slova.

V posledných dňoch som začal sledovať videopríspevky známej osobnosti a začínam sa zamýšľať nad jedným slovom, ktoré sa začína používať nie len v jej videopríspevkoch, ale aj v príspevkoch a v komentároch čitateľov a diskutujúcich na sociálnych sieťach. Opäť sa nechcem vyjadrovať politicky a nechcem tu prezentovať politický názor, nechcem moralizovať, nakoľko aj mne občas také slovo vykĺzne, ani sa nechcem dotknúť zmienenej osoby, ale chcem sa pozastaviť nad úžasnou plastickosťou komunikácie v súvislosti s využívaním nášho jazyka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Ako absolvent katedry slovenského jazyka na UMB Mateja Bela v Banskej Bystrici mám úžasnú spomienku na pána profesora štylistiky a jeho nezabudnuteľnú vetu: „Slohová norma je synchrónna fixácia syntagmatických potencií jazyka v paradigme.“ V ľudskej reči to znamená, že slangové slová odvodené od slovných spojení sa tak často v komunikácii používajú, až sa uzákonia do spisovného jazyka a uvedú sa do slovníka slovenského jazyka. Takto sme „uzákonili“ slová ako minerálka - minerálna voda alebo diplomovka - diplomová práca. Tieto slová, ktoré na začiatku používania mohli rezonovať v komunikácii jazykovedcov, dnes používame úplne normálne a ani si to neuvedomujeme.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Predstavte si, že by ste pred 20 rokmi na verejnosti alebo cez médiá poslali niekoho do p.... Tú predstavivosť, čo by sa dialo a či by to bolo vôbec možné nechám na vás. To by bola rezonancia... Dnes však úplne normálne počujeme aj v médiách slová ako nasr...ný, debil, ...ujo a iné „perly“ nášho jazyka a berieme ich už akosi prirodzene ako súčasť dnešnej komunikácie. Dnes slovné spojenie „do p....“ počúvame akosi častejšie, prestávame sa zaň hanbiť, akosi nám začína znieť prirodzene.


Pokiaľ je slovná skladba „do p...“ spojená s kontextom prezentovaných myšlienok účinnou zbraňou získať všetkých, ktorí sme odtiaľ vyšli, ide o geniálny ťah oslovenia širokej verejnosti. A skutočne to funguje. Ako prejav súhlasu sa objavuje v komentároch zrkadlenie tohto slovného spojenia, ktorý je prejavom podpory daných názorov. („Presne tak do p...! Konečne niekto, kto nemá problém vyjadriť svoj názor aj na verejnosti!“, „...nech si pohreší ja by som ich tiež do p... poslala“).

Skryť Vypnúť reklamu


Vyvíjame sa, učíme sa používať mozog, jeho neobmedzené možnosti, jeho schopnosť tvoriť sa, synergicky fungovať, jeho schopnosť vizualizovať si dané predstavy. A potom rozmýšľam nad otázkou, pokiaľ budeme používať tak potrebnú vizualizáciu v komunikácii, čo mám potom robiť, keď za slovom sa skrýva obraz...

Mgr. Vojtech Irša

Mgr. Vojtech Irša

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujíma ma tvorivý proces a všetko s ním spojené... Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu