Sochy a niečo okolo nich

Cestoval som pár dní slovenským svetom, aby som si vyhodnotil niektoré zo sôch, ktoré sa v poslednom čase u nás objavili a ešte aj stihli vyvolať značnú pozornosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (63)
Obrázok blogu

Cyrila a Metoda uznávam, lebo ich odkaz chápem ako vysoko humanistický, čo predstavuje najvyšší stupeň na mojom rebríčku hodnôt. Ich súsošie v Komárne pôsobí nepochybne majestátne, hoci tým, že sa dostalo do stredu rušného kruhového objazdu, je k nemu prístup dosť obmedzený. A tak som si pri jeho fotení musel vypočuť zopár zatrúbení od okoloidúcich aut. Dúfam, že nebude odvádzať pozornosť vodičov a nestane sa skutočným, či vymysleným dôvodom pre nehody cestné, občianske, diplomatické a ktovie aké ešte.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

 Kráľ Štefan má v Komárne tiež sochu, ktorá dokonca viedla k diplomatickej roztržke. Škoda, nech je už pravda akákoľvek a kohokoľvek. Ako som už poznamenal, ja od osobností očakávam humanizmus, ak majú byť predmetom môjho uznania, a u politikov to naviac znamená, že budú zástancami republikanizmu, demokracie a občianskej spoločnosti. Nemám vypracovaný rodokmeň a neviem, čo boli moji predkovia v 11. storočí, ale tuším boli na tej najnižšej priečke spoločenského rebríčka, nevodilo sa im dobre a mocenská hierarchia, ktorú tento kráľ upevnil, im nepriniesla úľavu ani po mnohých storočiach.  

Obrázok blogu

Na Bratislavskom hrade sa objavila tiež diskutovaná jazdecká socha Svätopluka so zdvihnutým mečom. Tvrdý muž ťažkej doby a nechcem si vymýšľať, k čomu by viedlo jeho kniežatstvo, či kráľovstvo, keby dostalo nehatenú príležitosť. Akosi sa neviem vyrovnať s politikmi, ak si ich viem živo predstaviť, ako svojimi mečmi stínajú hlavy, párajú bruchá a robia tak z presvedčenia, lebo to patrilo k rytierstvu ich doby. Ale hrady ako vojenské stavby boli o tom a socha bojovníka na koni tam azda aj zapadne.  

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

 Na Štefánika som pozitívne zaťažený, lebo výrazne prispel k našej štátnosti a k tomu, že sme dnes republika s demokraciou a občianskou spoločnosťou, aj keď občas s odretými ušami, ale to už nie je problém Štefánika. V kombinéze pilóta zahľadený do budúcnosti pôsobí akčne, lepšie než keby bol v generálskej uniforme alebo vo fraku politika. Však letectvo v jeho dobe si vyžadovalo toľko dôvtipu a odvahy, ako kozmonautika pol storočia neskôr. A teší ma aj ten lev nad jeho hlavou. Nechal ho údajne v záchvate nenávisti voči Československu zhodiť Hitler, keď po jeho vzhliadnutí z petržalskej strany Dunaja prehlásil „Der Katz muß weg," teda že ten kocúr musí preč, prežil komunistické jašenie, ba dokonca aj nedávne spochybňovanie jeho miesta pri soche Štefánika a to už je čo povedať aj na leva. Aj kvôli nemu stojí za to sa poprechádzať pred Slovenským národným divadlom.  

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Skoro sa má na týchto miestach pred Národným múzeom v Bratislave objaviť socha Masaryka. Toho uznávam najviac z našich osobností modernej doby a ľutujem, že si k nemu Slováci nevytvorili pozitívnejší vzťah. Tiež sa na neho vzťahuje biblická pravda, že doma nik nie je prorokom. Masaryk bol osobnosťou svetového formátu, vo svojej dobe označovaný ako Great Old Man of Europe - starý veľký muž Európy, sám sa hlásil k Slovákom, len Slováci ho akosi nie a nie prijať. Fandím všetkým sochám, ktoré spestrujú naše prostredie, ale Masarykovej soche bude patriť aj moja úcta.

Štefan Vrátny

Štefan Vrátny

Bloger 
  • Počet článkov:  283
  •  | 
  • Páči sa:  64x

V živote som vystriedal viacero bydlísk i povolaní a som teda z každého rožku trošku. Zoznam autorových rubrík:  Inde v EurópeÁziaNepriateľská osobaBritské ostrovyOsudyU nás na SlovenskuU susedovUSA, KanadaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu