Tak narovinu páni z mesta! ekonomický amaterizmus alebo populizmus

Minulý týždeň som si prečítal článok “Mesto Detva hospodári dobre, majetok nepredávalo” zo stránky mesta ako aj z iných médií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mesto Detva hospodári s pozitívnym účtovným výsledkom, vyplýva to zo správy o záverečnom účte mesta na mestskom zastupiteľstve 21. apríla 2014. Ako uviedol Mojmír Chalupský, vedúci ekonomického oddelenia Mestského úradu, rozpočtové hospodárenie Mesta Detva v roku 2013 skončilo s prebytkom vo výške 1 261 961 pričom príjmy dosiahli výšku 11 399 236 € a výdavky 10 137 275 €.

a taktiež

Zaznamenali sme však nárast bežných príjmov oproti predchádzajúcim rokom, čo môžeme pripísať veľmi kvalitnej práci súvisiacej s využívaním vlastného majetku a nie jeho predajom, ako aj správou miestnych daní,“

Celý článok nájdete na hnonline.sk

Popravde trošku ma to zaskočilo. Veď tam sedím každé zastupiteľstvo, rozpočet študujem vždy, často ho konzultujem s ekonómami.

Ale nepamätám si, že by sme mali takéto výsledky ako boli prezentované. Nuž čo, znova som si otvoril všetky podklady zo zastupiteľstva a začal som študovať…

Takže narovinu :

čo je prebytok hospodárenia:

Prebytok alebo schodok rozpočtu sa zisťuje podľazákona č. 583/2004 Z.z.o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov,§ 10 ods. 3 písm. a,b /je to vlastne rozdiel medzi príjmom mesta (bežné príjmy + kap.príjmy) a výdavkami mesta (bežné výdavky + kap. výdavky)/, + prebytok, - schodok. V zmysle zákona č. 583/2004 Z.z.o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov:

§ 10 ods. 3

Rozpočet obce a rozpočet vyššieho územného celku sa vnútorne člení na

a) bežné príjmy a bežné výdavky (ďalej len 'bežný rozpočet'),
b) kapitálové príjmy a kapitálové výdavky (ďalej len 'kapitálový rozpočet'),
c) finančné operácie.

§10 ods 6) Súčasťou rozpočtu obce a rozpočtu vyššieho územného celku sú aj finančnéoperácie, ktorými sa vykonávajú prevody prostriedkov peňažných fondov obce a prostriedkov peňažných fondov vyššieho územného celku a realizujú sa návratné zdroje financovania a ich splácanie. Za finančné operácie sa považujú aj poskytnuté pôžičky a návratné finančné výpomoci z rozpočtu obce alebo z rozpočtu vyššieho územného celku a ich splátky, vystavené a prijaté zmenky, predaj a obstaranie majetkových účastí. Finančné operácie nie sú súčasťou príjmov a výdavkov rozpočtu obce

tvrdenie o prebytku 1 261 961 EUR je slušne povedané ekonomický amaterizmus

Tu sú fakty: Mesto Detva hospodárilo v roku 2013 s prebytkom 95 837 EUR (viď. foto) a zostatkom z finančných operácií vo výške 1 166 124 EUR. Spolu zostatok celkom je 1 261 961 EUR ale to nie je prebytok hospodárenia!!! V rámci zostatku z finančných operácií je z väčšej časti úver, ktorý sme získali a ktorý sa nestihol minúť a ktorý budeme musieť zaplatiť aj s úrokmi v ďaľších rokoch!!!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre jednoduchšie vysvetlenie:

Zoberiete si úver na byt vo výške 30 000 EUR v roku 2013 ale nestihnete za byt ešte zaplatiť tak Vám na účte tieto peniaze zostanú… Mesto Detva tvrdí, že má prebytok hospodárenia 30 000 EUR.

Tvrdenie o nepredávaní majetku - je nepravdivé a je zavádzajúce. V roku 2013 sme predali majetok vo výške 583 130 EUR (viď. foto). To znamená, že sme dostali tie peniaze na účet a v rámci hospodárenia sme mali kladný prebytok vo výške už spomenutých 95 837 EUR.

Bez predaja majetku by sme boli hlboko v mínuse!!! a museli by sme urobiť ekonomické opatrenia aby bolo dodržané memorandum medzi ZMOSom a vládou SR.

Dane a miestne poplatky - je pravda, že sa nám podarilo zvýšiť percento z výberom daní. Čo sa nám ale nedarí tak to je vymáhanie pohľadávok. K 31.12.2013 má mesto pohľadávky vo výške 157 232 EUR a z toho za komunálny odpad je to až 127 858 EUR.

SkryťVypnúť reklamu

Tu ešte musíme tvrdo zapracovať nakoľko tieto peniaze chýbajú napríklad na rozvoj kultúry alebo športu.

Treba povedať, že každoročne prichádza mesto Detva s návrhom na zvyšovaníe daní a miestnych poplatkov. V rámci zastupiteľstva tvrdo diskutujeme o výške daní a je to aj zásluha všetkých tých poslancov, ktorí sa aktívne zapájajú do diskusie a snažia sa znížiť dopady na obyvateľstvo čo najviac.

Na záver by som uviedol, že mesto Detva nehospodárilo vyslovene zle, ale na prebytkové hospodárenie vo výške 95 837 EUR muselo mesto odpredať majetok vo výške 583 130 EUR.

Preto vôbec nerozumiem dôvodom zavádzania verejnosti zo strany mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Je to ekonomický amaterizmus alebo populizmus?

Roman Vrto

Roman Vrto

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

budem písať najmä o regionalnej politike mesta Detva Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu