Ako nakŕmiť hladný ľud

K napísaniu tohto blogu ma priviedla diskusia s mojím dlhoročným známym, ktorý je skúseným manažérom, ekonómom a netrpí biedou. Predmetom našej hodinovej diskusie bola súčasná ekonomická situácia a zvyšujúce sa ceny potravín. Musím však podotknúť, že riešenie pre státisíce ľudí na Slovensku, ktorí trpia nedostatkom peňazí a kupujú čoraz menej potravín, resp. tie lacnejšie, som už počul od viacerých podnikateľov pred asi dvomi rokmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Zhrňme si preto súčasný stav. Podľa posledných štatistík stúpli ceny potravín oproti minulému roku (porovnanie január 2012 vs. Január 2013) až do 50% u jednotlivých komodít.

Myslím, že nie je nutné spomínať na časy, keď Slovenská republika bola potravinovo sebestačnou krajinou. V súčasnosti dovážame viac ako 50% potravín zo zahraničia. Nedávno ma rozčúlil nákup v jednom z obchodných reťazcov. Kúpil som si paradajky, mrkvu a zemiaky. Samozrejme všetko to vyzerá super, kým si neodhryznete. Pamätáte sa ešte na chuť čerstvých paradajok a mrkvy zo záhrady? Vôňa a chuť. To je to čo chýba dnešným surovinám, prepchatými chémiou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riešením nad akým sme uvažovali, by bolo využitie ornej pôdy vo vlastníctve miest a obcí. Poznáme situáciu aká je teraz, keď mnohé poľnohospodárske družstvá namiesto pestovania obilnín, „pestujú" vykurovacie a ekonomicky pre nich výhodné produkty biomasy. Nehovoriac o špekulantoch, ktorí ornú pôdu za nemalé peniaze využívajú ako skládky chemického odpadu a , ktorý potichu zaorávajú do pôdy.

Možno by bolo riešením bezplatne prenajať ornú pôdu vo vlastníctve miest a obcí najchudobnejším a sociálne slabším, ktorí o to prejavia záujem resp. každému, kto nevlastní ornú pôdu a má záujem pestovať zemiaky, zeleninu, kukuricu a podobne. Štát by zadotoval prvý rok sadbu (sadenice) a obec by mohla napríklad poskytnúť orbu (obecných traktorov nie je málo). Zabezpečili by sme tak efektívne využívanie ornej pôdy, zvýšili potravinovú sebestačnosť, tisíce ľudí by ušetrili stovky eur na nákup potravín a znížili by sme riziko potravinovej krízy. Ďalším predpokladaným efektom by boli klesajúce ceny takto pestovaných potravín, keďže znížený dopyt v reťazcoch by spôsobil pokles ich cien.

SkryťVypnúť reklamu

Ako príklad uvediem príklad zo života. K mojej starej mame sa nasťahovala do susedstva rómska rodina. Pol roka chodili drankať vajíčka, zemiaky, vlastne čokoľvek. Až jedného dňa si babka povedala dosť a presvedčila ich, aby trávu na záhrade pokosili a poorali. Dala im zemiaky na sadenie, semienka na siatie a samozrejme ukázala im ako sadiť, či siať. Neskôr si táto rómska rodina kúpila niekoľko sliepok. Po čase bolo vidno ich radosť z každého vypestovaného zemiaku, či zeleniny alebo zneseného vajíčka a mäsa zo sliepok. Slovensko má dosť šikovných ľudí, ktorí by vedeli ukázať ako sadiť, siať či chovať hydinu.

SkryťVypnúť reklamu

Dajme ľuďom pôdu a nech pracujú na svojej obžive. Spomínam si na časy cca 10-15 rokov dozadu, keď moja babka predávala zemiaky po 5 korún. Dnes je bežná cena za kilogram praných zemiakov 0,4 - 0,6 eur (12-18 skk). Nehovoriac o kvalite dovážaných komodít.

Pôdu máme, sadenice máme, tisíce hladných máme, už chýba len rozhodnutie a chuť do práce. Čo vy na to?

Peter Vykukov

Peter Vykukov

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bez servítky poviem čo si myslím. Buď ma budete milovať alebo nenávidieť :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu