reklama

Tisícky ton textilného odpadu ročne

Vznik textilného odpadu na Slovensku je už niekoľko rokov na priemernej úrovni cca 15 800 ton/rok až 100 000 ton/rok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Slovensku sa opätovne spracuje asi iba 10 percent textilného odpadu. Textilný odpad pritom momentálne tvorí významnú časť toho komunálneho. Do roku 2035 by však na slovenské skládky malo putovať už len 10 percent z celkového objemu komunálneho odpadu. Všetok zvyšný odpad  sa bude musieť vytriediť a recyklovať. Zároveň by malo Slovensko už do roku 2025, to jest do dvoch rokov, dosiahnuť 60-percentné triedenie odpadu. Veľa času nám teda skutočne neostáva.

 

Podľa údajov štatistického úradu sa len za rok 2021 v našej krajine vytvorilo 2,7 milióna ton komunálneho odpadu, čo v praxi znamená 497 kilogramov smetí v odpadkových košoch na osobu. Do roku 2025 preto budeme musieť mimoriadne zmeniť svoje návyky a hlavne zaviesť a rozšíriť spôsoby spracovania a zhodnocovania, či už komunálneho, tak aj textilného odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Dnes zber a recyklovanie textilu v samosprávach suplujú charitatívne a súkromné spoločnosti, zber však nie je dostatočný. V niektorých regiónoch Slovenska sa kontajnery na textil vôbec nenachádzajú a samosprávy nemajú zabezpečený ani následný odvoz textilu do triediacich liniek. A prečo? Jednoducho preto, že sa to týmto spoločnostiam finančne neoplatí.

 

Dňa 30.3.2022 bolo zverejnené Oznámenie komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov; Stratégia EÚ v oblasti udržateľných a obehových textílií. V samotnom Oznámeníje definovaný aktuálny stav, problematické oblasti a zoznam opatrení s konkrétnym dátumom plnenia. Samostatné nádoby na separovaný textil pribudnú na Slovensku od januára 2025.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Štúdia na posúdenie zavedenia systému pre nakladanie s odpadom z textilu, vrátane posúdenia zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) pre textil a zber dát o opätovnom použití textilu navrhuje využiť tri stratégie na boj s problematikou textilného odpadu, a to informačnú, regulačnú a propagačnú stratégiu. Všetkým trom stratégiám sa budem podrobnejšie venovať v ďalšom blogu.

 

Môžeme sa ale inšpirovať opäť raz v zahraničí. Systém vo Francúzsku je najkomplexnejší. Vláda plánuje urýchliť zmenu vo výrobných a spotrebných vzorcoch s cieľom obmedziť odpad a zachovať prírodné zdroje, biodiverzitu a klímu. Výsledkom takmer polročných konzultácií, ktoré sa uskutočnili v rámci klimatického plánu, sú štyri hlavné usmernenia: Skoncovanie s odpadom na ochranu prírodných zdrojov; Mobilizácia priemyslu na transformáciu výrobných metód; Zlepšenie informovanosti spotrebiteľov; Zlepšenie zberu odpadu a boj proti nelegálnym skládkam. V roku 2019 bolo Francúzsko prvou krajinou, ktorá prijala zákon zabraňujúci obchodom s potravinami a supermarketom vyhadzovať potraviny, ktorým sa blížila doba spotreby. Tento postup bude  odteraz aplikovaný aj pre všetky nepotravinárske výrobky, najmä textil, elektronické výrobky alebo každodenné hygienické výrobky. Nepredané výrobky sa teda musia darovať alebo recyklovať. Toto opatrenie je prvým globálnym opatrením a dopĺňa existujúce dojednania pre potravinové výrobky. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Na Slovensku máme už len dva roky, kým pribudnú samostatné nádoby na separovaný textil a dokedy by sme mali dosiahnuť 60-percentné triedenie odpadu; a necelých 12 rokov, pokým by malo na slovenské skládky putovať už len 10 percent z celkového objemu komunálneho odpadu. Je preto nevyhnutné začať zvyšovať povedomie v spoločnosti o problematike textilného odpadu, ale aj odpadov celkovo. Zjednodušiť prístup k informáciám, vzdelávať občanov, ale im aj trpezlivo vysvetľovať, že zmena v našom správaní je naozaj nutná.

Zdroje

Štúdia na posúdenie zavedenia systému pre nakladanie s odpadom z textilu, vrátane posúdenia zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) pre textil a zber dát o opätovnom použití textilu

SkryťVypnúť reklamu
reklama

https://spravy.rtvs.sk/2021/10/__trashed-33/

https://www.sgs.com/en/news/2023/01/safeguards-1023-france-updates-requirements-for-the-textile-fashion-industry

https://euractiv.sk/section/obehova-ekonomika/news/recyklacne-ciele-2030-slovensko-si-moze-uplatnit-vynimky/

https://www.trend.sk/trend-archiv/stare-kontajnery-trhu-nestacia-spotrebitelia-chcu-viac?fbclid=IwAR0JODX8_LptzA9NOrKEnlVVtzULyLzfr2y28HspfrZSizW_a9BUpIRuKXU

https://sita.sk/nasvidiek/do-troch-rokov-by-malo-slovensko-dosiahnut-60-percentne-triedenie-odpadu/

 

 

 

 

 

Radka Wagingerová

Radka Wagingerová

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  99x

Som mladá žena so záujmom o politiku a kandidátka do NR SR za stranu Sloboda a Solidarita. Vo veciach verejných sa aktivizujem od mojich 16 rokov. Vyštudovala som odbor Medzinárodné vzťahy a diplomaciu a zaujíma ma či už domáca, tak aj zahraničná politická scéna. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu