Priebeh večere s dámou

Nedávno som sa zamýšlal nad tým, že mnoho ľudí už dnes nevie, čo je to zážitok z pekného večera, dobrého jedla a príjemnej atmosféry. Verím že väčšina mojich rovesníkov dokonca nevie ani čo slovko bontón a slušnosť znamená. Každý piatok a sobotu vidím ako si moji priatelia pridávajú na facebook statusy ,,ideme sa rozbiť, dnes to bude kalamita, ožerieme sa ako divé svine" apod. Uvažujem nad tým čo im to dá, čo z toho majú, keď sa v piatok opijú tak, že nevedia kde je sever, po štvornožky sa odplazia do postele a celé ráno nariekajú ako im je zle. Nerozumiem ani tomu ako môžu každý deň pred McDonald stáť tucty áut čakajúc na svoj super burger. Vo vnútri sedia ľudia všetkých vekových kategórií a sú nadšení, že jedia v McDonald svoje plnohodnotné jedlo z papierových obalov a pijú zdravé nápoje z plastových pohárov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)
Obrázok blogu

Toto má byť môj víkend, kedy mám voľno a chcem ho prežiť s mojimi najbližšími ?
Nie ďakujem.
Tieto každodenné situácie ma viedli k tomu aby som napísal krátky článok o tom ako sa dá večer stráviť príjemnejšie s akosťou bontónu a dopriať si príjemné chvíle s osobou, ktorá nám je blízka. Týmto spôsobom jej povedať, že si ju vážime, dôverujeme jej a poďakovať sa jej za každodennú podporu, ktorú nám dáva.

Prečo neprekvapiť partnerku príjemnou večerou v štýlovej reštaurácii ? Rezervácia miest v reštaurácii. Predídeme zbytočným chúlostivým situáciam, že celá reštaurácia bude obsadená. Partnerke nič o rezervácii nepovieme iba jej oznámime, že máme prichystané prekvapenie, tak aby si nerobila žiadny program na večer.

Musíme byť šarmantný a stať sa džentlmenom !
Odporúčam zavolať si taxík, nebudeme musieť vynechať aperitív, digestív alebo víno.
Je lepšie, keď si partner sadne s pratnerkou dozadu.
Podotknem, že partner nemôže zabudnúť vystúpiť z taxíku ako prvý a otvoriť partnerke dvere.

Príchod do reštaurácie
Partner vchádza do reštaurácie ako prvý ! Ak sa hostiteľ neujme hneď partnerkinho kabátu, partner sa o jej kabát postará, elegantne ho dá dole a zavesí na najbližší vešiak. Osloví hostiteľa, s tým že má rezervovaný stôl pre dve osoby, ak je to potrebné predstaví sa.

Usadenie
Keď Vás hostiteľ uvedie, partner odsunie partnerke stoličku a usadí ju. Následne si prisadne a spýta sa partnerky či je všetko v poriadku a prostredie reštaurácie sa jej páči.

Aperitív
V tom by už čašník mal podávať nápojový lístok. Partner poďakuje a navrhne dáme aperitív. Ak partner vidí, že dáma si nevie vybrať, ponúkne sa jej a pomôže jej s výberom.

Predjedlo
Po aperitíve nasleduje predjedlo, je už na Vás či ste zvyknutý na honosnejšiu večeru alebo uprednostňujete menej chodov. Pre tých čo predjedlá konzumujú pravidelne, tu je ako prvé studené, potom by mala nasledovať polievka, ale tá sa väčšinou pri večerách vynecháva a na koniec je tu predjedlo teplé.

Hlavné jedlo
Pri tomto chode je taktné požiadať čašníka o vínnu kartu.S partnerkou si ju prezrieť a ak máte obaja chuť víno si objednať tak aby sa hodilo k hlavnému chodu. Ak konzumujeme lahšie mäso, cestoviny, šalát,..doprajeme si biele víno. Keď máme na tanieri hovädzí steak, mali by sme sa rozhodnúť pre červené víno. Nasleduje degustácia. Pri ktorej Vám čašník víno prezentuje, otvorí, odovzdá zátku a naleje do pohára cca 1/3 dcl vína, vy ho ochutnáte a kývnete ak je všetko v poriadku a víno Vám chutí.

Dezert
Na ukončenie večere je výborný dezert so skvelou kávou.

Digestiv
Nasleduje posledný chod večere, ktorým je digestiv. Opäť poprosíte čašníka o nápojový lístok a s pratnerkou si niečo dobré vyberiete. Vo väčšine reštaurácií sa Vás príde opýtať samotný čašník, či si želáte digestiv.

Verím, že môj článok Vás niečo naučil a ak ste všetko ovládali aspoň Vás inšpiroval k tomu aby ste večer zobrali partnerku niekde von a spravili jej pekný večer :)

Marek Weiss

Marek Weiss

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Marek Weiss, narodený 24.3.1989 v Banskej Bystrici. Študent vysokej školy, futbalový rozhodca, realista a ateista.

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu