Pesnička pre výraz

Vždy som sa flákal, ale posledné roky skôr takým spôsobom, aby som mal dostatok priestoru na svoje vlastné myšlienky

Pesnička pre výraz
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Toto sú niektoré (polo)surové prepisy mojich hlasových záznamov, ktoré sa viažu k dielu :

Výraz je niečo také, čo je opracované, ale zároveň aj nie. Je to tak, lebo sa nechce dotýkať zdanlivej dokonalosti. Je to niečo, čo si musíš nejako získať alebo na čo musíš väčšinou prísť vedome. A niekedy aj inak. Ale len čo ho objavíš, tak ho vieš rôzne ohýbať a uvedomíš si, že je celkom živelný a živý a asi aj organický, že sa chce hrať a nechce sa upokojiť. Neskôr dokonca začneš sám napodobňovať jeho pravú podstatu. Lebo on tam v tebe raz vznikol, ty si ho dokázal uchopiť a neskôr sa prirodzene vytráca lebo tým jeho ohýbaním si ho tak veľmi namáhal, až si ho nakoniec zničil. No a potom hľadáš ďalšie spôsoby. Ale ja som ešte stále celkom naivný. A možno by som si o tom mal niekedy niečo prečítať. Vždy som sa flákal, ale posledné roky skôr takým spôsobom, aby som mal dostatok priestoru na svoje vlastné myšlienky

Snažím sa uvoľniť samého seba do priestoru, je to dobrý plán. Ani nedostávam priestor na to aby som samého seba uvoľnil do priestoru. Fajn, ani neverím, že už ubehli štyri minúty. Mám pocit, ako keby bola tá pesnička stále na začiatku. O chvíľu to bude už desať minút a stále mám pocit, že je na začiatku, pretože v hlave sa mi vždy ozýva prvých dvanásť sekúnd. A ani túto som si neužil tak, ako som si užil tú s tebou. Práve zisťujem, že už je na konci a vôbec tomu neverím. Veď len teraz začala a ja stále počujem prvých dvanásť sekúnd. Práve ubehli ďalšie dve minúty.

Podľa mňa je celkom podstatné nemať prehľad v niektorých oblastiach. Alebo aj nemať prehľad vo všetkom. Je fajn nič nevedieť. No a presne takto sa rodia úplne nové veci, a to hlavne vtedy, keď máš celkom prirodzene veľký tvorivý potenciál. Je fajn nesnažiť sa. Vtedy sa fakt uvoľníš do toho priestoru lebo zistíš, že už tu z teba nič nezostalo.
A to je skvelé. Možno ti to nepôjde pretože to chce cvik. Musíš sa to naučiť pretože niekto iný ťa učil, že veci fungujú iba vtedy, ak fungujú tak, ako by štandardne mali fungovať. Asi si musíš zvyknúť na to, že od tejto chvíle bude inakosť fungovať presne tak, ako si si to vymyslel vtedy keď si sa sprchoval. 

Nicholas Wintzler

Nicholas Wintzler

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Výtvarník, fakulta umení Košice. Zoznam autorových rubrík:  FotografiaUmenie

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu