Silnejší berie všetko !

Charakter človeka sa prejaví tým čo robí, ale aj tým ako to robí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Všetci sme teraz v západnom svete a odtrhnutí mimo reality. Dôsledky toho tvrdo pociťujeme každý deň a na každom mieste spoločnosti.

Postavme si otázku : „ Kto je zodpovedný za súčasný stav v spoločnosti, resp. čo spôsobilo tento stav ? “ ...

Nehľadajme však vinníka vymenovaním subjektu /ov/, ktoré to zapríčinili /jú/. Zodpovednosť je predovšetkým v nositeľoch a šíriteľoch ideológií. To, akou mierou sú ľudia ochotní prijať vládnucu ideológiu za svoju, a akou mierou, v akom rozsahu sa s ňou stotožnia, prijmú ju za svoje náboženstvo a podľa nej sa potom správajú. To je rozhodujúce pre stav spoločnosti, v akom sa nachádza.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ideológia, ktorá vyznáva sociálnu nerovnosť, vedie k triednym antagonizmom, revolúciám, vojnám - k utrpeniu ľudí. Na slovenskom území žijúci občania prežili v histórii do roku 1989 diktáty iných imperiálnych národov. Posledných 32 rokov sme však dostali jedinečnú šancu vybudovať si vlastnými silami relatívne najdemokratickejší systém autonómie.. Po vstupe do EÚ aj s výdatnou pomocou spoločenstva európskych národov. Akou mierou sa to poprevratovým vládam podarilo, pociťuje každý deň väčšina našich občanov.

Nestačí nadávať a spomínať ako sme sa mali, či mohli mať, či konštatovať, že za všetko môžu Rusi a Putin. Každý spoločenský systém, ktorý vzniká na „ holej negácii “ predošlého spoločenského systému a na „ krádeži storočia“, nemôže počítať s tým, že tí občania ktorí sa maximálnou mierou podieľali na rozkradnutí výrobných prostriedkov, budú čestnými a zodpovednými politikmi. Že, strany a politický systém , ktorý si po uchopení moci na ulici, schvália, bude čestný, zodpovedný a bude realizovaný v prospech všetkých čestných a poctivých občanov.

SkryťVypnúť reklamu

Životná úroveň, vytváranie hodnôt a blahobytu väčšiny občanov je závislá od hŕstky profesionálnych politikov, ktorí dokázali za obdobie svojej vlády zničiť národné hospodárstvo, ale i morálku ľudí, rýchlejšie a účinnejšie ako niekoľkoročná vojna.

Devastácia ekonomiky, morálky, školstva, zdravotníctva a kultúry sa zákonite prejavuje aj v sociálnych parametroch, ako je narastajúca kriminalita, násilie, vraždy ale aj samovraždy, depresie či chabé zdravie ľudí.

Pri analýze tohto nehumánneho stavu spoločnosti musíme vychádzať z gnozeologického chápania tejto skutočnosti, t.j. tam, kde nie je ekonomická stabilita spoločnosti, kde morálka nepredbehla tvorbu, či schvaľovanie právnych noriem a kde vládnuca trieda amorálnym spôsobom života dáva negatívny príklad majoritnej spoločnosti, nemôžeme očakávať nič dobré, len degradáciu hospodárskych, spoločenských a humánnych hodnôt, Vládnuci potentáti musia pochopiť, že väčšine slušných ľudí nemôže byť príkladom politik, ktorého kritérium úspešnosti je závislé na tom, aby za čo najkratší čas čo najviac nakradol.

SkryťVypnúť reklamu

Za zdražovanie, neustály rast inflácie, za trvale klesajúcu životnú úroveň väčšiny občanov a za všetko zlo v našej spoločnosti je podľa vládnucich politikov zodpovedný Putin, Rusi a nimi vyvolaná a realizovaná vojna - ... Áno aj vojna ! ... Ale predovšetkým neľudský vykorisťovateľský systém , ktorým vládnuci veľkokapitál a oligarchovia devastujú všetko, na čo siahnu v prírode i spoločnosti. A to je jedno, či je to teritórium v Rusku, USA, v Ázii či Európe. Ide tu aj o deľbu moci na Zemi, nad prírodnými zdrojmi, bohatstvom a spoločnosťou. Svetové imperiálne mocnosti / i keď nemenované ale poznané / nemilosrdne presadzujú svoje záujmy, vnucujú svetu svoj model usporiadania spoločnosti, svoju morálku a ideológiu. Tu platí neľudská zásada : „ Silnejší berie všetko ! “

SkryťVypnúť reklamu

Vytváraním „ obranných “ / rozumej útočných / vojenských zoskupení a prijímaním do nich málopočetných etník, národov, štátov nútia imperiálne mocnosti nemilitantné národy k agresii, k podpore vojny , a to aj v rozpore s ich pacifickými tradíciami. Včleňujú ich do radov agresorov. Mnohopočetné národy boli vždy v histórii ideológiami vychované ako generácia, ktorá už mala vo vienku túžbu ovládať či zotročovať iné národy, zaberať ich územia či celý svet. Ich konanie ospravedlňujú vládnucou politikou, vládnucimi doktrínami, šírením agresívnych ideológií či pokryteckými tvrdeniami a nutnosti pomôcť iným.

Tu ale nestačí v parlamente schváliť zákon, ktorým postavíme mimo zákona fašizmus či komunizmus. Musíme deťom i dospelým vštepovať túžbu po pravde a mieri. Vláda /y/ musia aj konať v súlade s týmto humánnym krédom, lebo inak : „ Pravda nikdy nezvíťazí ! “

20.09.2022 Víťazoslav Würschner, zaslúžilý pracovník kultúry

Víťazoslav Würschner

Víťazoslav Würschner

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  50x

Ako spisovateľovi, publicistovi a vydavateľovi mi nedalo aby som sa nepokúsil napísať pravdu o živote mojej generácie. Túto knihu spolu s ďalšími je možné nájsť v niektorých internetových kníhkupectvách. Sú publikované pod mojím pseudonymom Slávo Nitranský. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu