Čo chcelo Rakúsko dosiahnuť vetom o rozšírení šengenskej hranice. Píše denník Kronen Zeitung

Rumunský minister zahraničných vecí si predvolal na “koberček“ rakúsku veľvyslankyňu Adelheid Folie, kvôli protestu

Čo chcelo Rakúsko dosiahnuť vetom o rozšírení šengenskej hranice. Píše denník Kronen Zeitung
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

rumunskej vlády pre neprimeranú a nepriateľskú reakciu. Išlo o hlasovanie Rakúska proti vstupu Rumunska a Bulharska do šengenského priestoru. Okrem toho rakúski colníci začali prísnejšie kontrolovať hranice, napríklad rumunské autobusy idúce na západ. Rumunská spoločnosť Frateli, ktorá prevádzkuje autobusovú dopravu s poštovým prívesom a vozí klientov až na sever Európy a do Anglicka, upozorňuje na zvýšené kontroly. Na oplátku Rumuni sa vyhrážajú, že nebudú tankovať na OMV a budú blokovať rakúsku banku Raiffeisenbank. Zistil som to aj ja. Rakúsky policajt sa ma požiadal na hranici o doklady po česky: "Váš občanský !" Pravdepodobne si chcel overiť, či nie som vodič- utečenec, riadiaci slovenské auto a neznalosť fráze by ma prezradila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrátim sa späť. Počet azylantov tento rok prekročil v Rakúsku historickú hranicu 100 tis., pričom 25 tis. z nich už bolo niekde predtým registrovaných (opakované pokusy, zamietnutí žiadatelia), zo zvyšných 75 tis. takmer všetci prekročili šengenskú hranicu bez registrácie. Rakúsko nevie odkiaľ prišli a vie že utečenci to zneužívajú.

Prípad na Slovensku. Polícia po divokej naháňačke zadržala vodiča dodávky, utečenci o azyl na Slovensku nepožiadali. Polícia ich ani neregistrovala. O to tu ide. A myslíte si, že sa vrátili späť do Sýrie alebo Afganistanu? V Kútoch bude tábor čoskoro prázdny.

Rakúske  rozhodnutie zablokovať vstup ďalších štátov do šengenu nebol politicky motivovaný krok, týmto gestom chcelo upozorniť EU na riešenie nezvládnuteľnej situácie vo svojej krajine, nefunkčný systém kontrol a prinútiť EU konať vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúska vláda sa vetovaním dostala do ďalšej krízy. Hlasovanie rozhádalo koalíciu. Nacionalistická FPÖ vedie rebríček popularity s 29 percentami.

Reakcie v novinách Kronen Zeitung, výber:

 -        Ako so majú noví plniť svoje povinnosti, keď starí si ich neplnia

-        Je to ako Rusko- ukrajinská vojna: Ľud trpí prívalom utečencov

-        Žobrákov & Co máme už dosť, radšej zatvorené hranice

Spracované podľa Kronen Zeitung z 10.12. 2022: Die Koalition stürzt in die nächste Krise

Lubomir Zahora

Lubomir Zahora

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  124x

Pracujem v Rakúsku, v oblasti zdravotníctva v medzinárodnom kolektíve. Angažujem sa či už v tuzemských alebo zahraničných projektoch v oblasti športu a charity. Som športovec a rád cestujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
SkryťZatvoriť reklamu