Reforma zdravotníctva po rakúsky

Lengvarský chce reformovať celý systém naraz. Pravdepodobnosť že sa to podarí je malá. Ako to robia vo Viedni?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Lengvarský sa zbytočne zamotal. Jednoduchšie by bolo reformu kľúčových oblastí rozčleniť do bodov a tie akútne spracovať prednostne. Celá reforma by bola uvedená do praxe cez postupné novelizácie v priebehu maximálne 1,5 roka.

Odporúčam začať oblasťou: Reforma ošetrovateľstva. V Rakúsku ju rozčlenili na 20 opatrení, s investíciou 1 mld. eur. Zaujímavosťou je, že sa zaoberá aj už takmer nefungujúcou novelou o 24 hodinovom opatrovaní (Lengvarský sa inšpiroval týmto návrhom reformy, respektíve ho kopíroval, ale problematika 24 hodinového opatrovania u nás stále nefiguruje, čo je na škodu). Rakúsko má také isté problémy s nedostatkom personálu ako my. Len jedna spolková krajina Dolné Rakúsko potrebuje akútne 7 tisíc sestier. Do roku 2030 ich bude treba v celom Rakúsku zamestnať 30 tisíc nových. Už teraz sú dočasne zatvorené niektoré oddelenia v nemocniciach, aby sestry mohli ísť na dovolenku. O trvale zatvorených v domovoch seniorov ani nehovoriac. Rakúsko rieši podobne ako my problematiku náboru, výučby a miezd zamestnanca. týka sa hlavne študentov a navrátilcov. Napriek tomu aj tí nad 43 rokov dostanú týždeň voľna naviac, mali by ísť do dôchodku skorej- ako ťažko pracujúci v 60tke. Celkovo by sa mal týždenný pracovný čas skrátiť na 35 hodín. Prehodnotia sa kompetencie asistentov, výučba sa bude dotovať od 600- 1400 eur mesačne formou štipendia pre študenta. Zdravotnícky asistent má teraz nástupný plat takmer 2000 eur, po úprave to bude asi o 500 eur viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po schválení reformy ošetrovateľstva možno schvaľovať reformy nemocníc. Táto oblasť si vyžaduje viac času na prípravu a pripomienkovanie, čo by ocenili koaliční partneri. Celkovo je metóda postupných krokov jednoduchšia a prehľadnejšia.

Lubomir Zahora

Lubomir Zahora

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Pracujem v Rakúsku, v oblasti zdravotníctva v medzinárodnom kolektíve. Angažujem sa či už v tuzemských alebo zahraničných projektoch v oblasti športu a charity. Som športovec a rád cestujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu