Siroty miznú, nik nevie kam

Deti utečencov sa strácajú, kam? V Rakúsku to nevedia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tento rok zmizlo z táborov zatiaľ 5 140 detí

Od januára do júla 2022, za 7 mesiacov, bolo vystavených 5 372 žiadostí o azyl pre maloleté siroty utečencov (deti do 14 rokov), 5 140 z nich zmizlo (96 %). Nie, nehovoríme o Slovensku, toto sa deje v Rakúsku, vyspelej svetovej ekonomike.

Tisíce detí utečencov prichádzajú spolu s rodičmi do Európy, časť z nich sa po ceste stávajú sirotami. Každý rok. Hladné, smädné, zažili plavbu na mori, alebo denné pochody. Typická sirota utečenec je chlapec, nad 10 rokov, afganskej národnosti. Minulý rok 2021 sa v táboroch registrovalo 5 768 detí, známe osudy sú 607 z nich. O právach deti sa tu nedá hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo prišli same? O tom sa dá len polemizovať, každé z nich má iný osud. Možno stratili po ceste svojich rodičov, možno príbuzných, keď nestačili peniaze na cestu pre celú rodinu a rodina ich zverila príbuzným. Nevedia to, deti nevedia po nemecky.

Podľa medzinárodnej dohody, sa u detí do 14 rokov nesmú snímať otlačky prstov. Keď dieťa opustí tábor, prehľad o jeho pobyte je nemožný. Ak má šťastie, výnimočne skončí v štátnom zariadení, ale na to nie sú peniaze. Deti ostávajú mesiace až roky v záchytných táboroch (Grécko), miesto toho aby sedeli v školských laviciach.

Kam miznú?

Na jar sa rozbehla kampaň "Dieťa je dieťa". Viac ako 40 organizácií bojujúce za práva detí, vyžaduje aby od prvého dňa registrácie siroty, každá z nich dostala svojho právneho zástupcu a opatrovníka. Doteraz je ich osud záhadou. Vrátia sa domov, požiadajú o azyl v inej krajine (dvojitá registrácia), skončia ako detskí otroci, darcovia orgánov, kriminálnici, bezdomovci?

SkryťVypnúť reklamu

V marci sme sledovali v tlači osud jedného ukrajinského chlapca, ktorí sa stal krátkodobo sirotou, až kým si ho z hranice nevyzdvihli rodičia. Mal igelitku, kontakt na rodičov a 11 rokov. So sebou mal všetko podstatné a predovšetkým nečakal dlho, iba pár dní. Desaťtisíce detí nemajú to šťastie. Osamoteným, neukrajinským sirotám sa venuje minimálna pozornosť a sú vystavenú na milosť- nemilosť osudu. Siroty a vdovy už v stredoveku neostali ostať samé. Pomáhala im rodina, spolky, pán farár. Dospelý utečenec v Rakúsku má osobitný status. Môže takmer všetko a dokonca zneužíva systém na obohatenie sa. Vedeli ste, že utečenec má možnosť cestovať na dovolenku do domovskej krajiny? Práve som čítal, že dospelý utečenec po ceste vlakom do bytu omeškal posledný vlak a štát mu nevedel zabezpečiť hotel. Škandál. Dieťa- utečenec- sirota nemá z toho nič. Možno už len holý život. SOS

SkryťVypnúť reklamu

Spracované podľa: www.asyl.at

Lubomir Zahora

Lubomir Zahora

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  84x

Pracujem v Rakúsku, v oblasti zdravotníctva v medzinárodnom kolektíve. Angažujem sa či už v tuzemských alebo zahraničných projektoch v oblasti športu a charity. Som športovec a rád cestujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu