Samozber, alebo kúpa palivového dreva od Slovenských lesov. Ono to funguje

Na vlastnej koži som sa rozhodol presvedčiť či funguje pomoc pre domácnosti, ktoré si chcú zabezpečiť drevo na kúrenie

Samozber, alebo kúpa palivového dreva od Slovenských lesov. Ono to funguje
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Úradnícku byrokraciu pocítia asi najskôr maloodberatelia. Mylne sa predpokladá, že tu vzniká najväčšia korupcia, a preto sa to najviac kontroluje. Ja som sa dozvedel o akcii z novín. Dňa 29.8.22 som kontaktoval e-mailom p. Hlinického, ktorý ma nasmeroval na technika LS pre ťažbu, ktorý vydáva súhlas na ťažbu dreva v samovýrobe, alebo odber zo skladu-zberného miesta.

Lesy budú vyžadovať od vás potvrdenie, alebo čestné vyhlásenie o využití drevnej hmoty na vlastné využitie. Ak sa rozhodnete sami si drevo nachystať (samovýroba), lesník pôjde s vami na miesto ťažby, sprejom označí drevo čo si môžete zobrať. Pride vás skontrolovať, spočíta množstvo vyťažené ho dreva, vystaví vám kúpnu zmluvu, faktúru, ktorú si zaplatíte na lesoch. Potom je drevo vaše.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja som sa rozhodol pre druhú možnosť, kúpiť drevo zo skládky. Lesník ma ráno počkal pred rampou a spoločne sme si pozreli miesto nakládky. Lepšie povedané, boli to 3 zberné miesta. Začal som v najvyššie položenej skládke. Lesník bol trochu nervózny, vraj sú tu kamery a nemali by sme dlho kecať, bude to podozrivé. Zobrať si drevo zo skládky je pekne povedané, drevo bolo kade- tade, aj v kanáli. Bolo naviac ťažko namoknuté a bol zablatený terén. Druhé skládky boli už v poriadku. Dokonca tam bol spílený pekný suchár.

S kúpou dreva som bol spokojný. Kúpu zo skládky som si predstavoval ako jedno prístupné zberné miesto. Nabudúce vyskúšam samozber. Je to prácnejšie a nielen premňa. Aj lesník sa nachodí, kým sa to vybaví. Na severe Slovenska nebol o kúpu dreva až taký záujem. Inde vraj áno. Podrobnejšie Info, zoznam žiadostí:

SkryťVypnúť reklamu

https://www.lesy.sk/lesy/sluzby/obchod-drevom/palivove-drevo-domacnosti/

Lubomir Zahora

Lubomir Zahora

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  124x

Pracujem v Rakúsku, v oblasti zdravotníctva v medzinárodnom kolektíve. Angažujem sa či už v tuzemských alebo zahraničných projektoch v oblasti športu a charity. Som športovec a rád cestujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu