
Tajch Ottergrund má dve prvenstvá. Je najvyššie položeným štiavnickým tajchom a súčasne je najmenším ( cca 5800m3, Rozgrund má cca 575 700m3)zo štiavnických tajchov, pretože vzhľadom na vysokú polohu má prirodzene nízke prítoky. Bol vybudovaný na úpätí Paradajsu v nadmorskej výške 801 m n.m. Na lúkach nad ním leží aj najvyššie položená , doteraz trvale obývaná samota v Štiavnických vrchoch.
Ak chcete vidieť Štiavnicu zhora a mať ju pred sebou ako na dlani, vyberte sa k tajchu Ottergrund. Dostanete sa k nemu z troch strán. Buď si to vyšlapete z mesta kolmo hore, je to síce najkratšia, ale najnamáhavejšia cesta, alebo obídete Štiavnicu z juhozápadnej strany ponad Reslu a modrá značka vás dovedie k tajchu. Alebo sa vyveziete na Červenú studňu, kde zaparkujete na odstavnom parkovisku a pokračujete opäť po modrej, ale z opačnej strany. Od parkoviska vyjdete na spevnenú cestu s miernym stúpaním, alebo idete po modrej značke, ktorá je o pár metrov nižšie pod cestou a má tú výhodu, že sú na nej popisné tabule.

Pod cestou, vľavo dolu vidieť tajch Veľká vodárenská, ktorej tyrkysovomodrú hladinu nemožno prehliadnuť.
Veľká Vodárenská nádrž je známa svojím krásnym tyrkysovým zafarbením vody. Dôvod tohto krásneho sfarbenia nie je jasný, pripisuje sa obsahu síranov vo vode, alebo rozptýleným ílovým čiastočkám vo vode. Je jednou z najstarších vodných nádrží, spomína sa už v roku 1500 a slúžila ako zásobáreň pitnej vody pre mesto, aj ako rezervoár vody pre hasenie požiarov. V neskorších rokoch tiež ako energetický zdroj pre potreby banskej činnosti. Hrádza tohto tajchu bola niekoľkokrát poškodená, pričom pri jej pretrhnutí v 17. storočí valiaca sa voda zničila niekoľko domov a mnohé poškodila.V roku 1977 vplyvom topiaceho sa snehu tiež došlo k poškodeniu hrádze a mesto, hlavne domy naTrojičnom námestí boli ohrozené podmytím.

Po chvílke sa za zákrutou začnú ukazovať prvé obrázky mesta pod vami. Úplne vľavo majestátna kalvária, pod ňou obytné štvrte, vzadu za mestom najnovšie sídlisko - Drieňová, priamo pod vami historické jadro s dominantou Nový zámok a nakoniec vpravo Resla.

Horná a dolná Resla v jarnom šate


Tajch Ottergrund s usadlosťou nad ním:

Touto cestou sme prišli od Červenej studni:

Mesto od výpustného jarku:

Niekoľko fotografií z horúceho leta:
V popredí domčeky Starého mesta učupené na úbočí Glanzenbergu
Zo severu Banskú Štiavnicu chráni kopec Glanzenberg vysoký 750m na ktorom bol v 12-13 storočí hrad. Na úpätí kopca vzniklo prvé osídlenie, ktoré dodnes nesie názov "staré mesto". Ku kopcu Glanzenberg sa viaže aj povesť o pastierovi, ktorý pri pasení našiel jašteričky pokryté zlatým a strieborným prachom, ktoré ho priviedli k ložiskám zlata a striebra.

Historické jadro. Vpredu veža Starého zámku, v strede vidieť vežu kostola Nanebovzatia panny Márie
Starý zámok bol postavený v 13. storočí ako románska bazilika. V čase tureckých nájazdov bol prestavaný na protitureckú pevnosť. V súčasnosti je sídlom Mestského múzea, kde si môžeme pozrieť históriu banskoštiavnického regiónu.
Kostol Nanebovzatia panny Márie sa nazýva aj Nemecký, pretože sa v ňom kázalo po nemecky. Pochádza z 13. storočia.

Kedysi banícke domčeky Hornej Resli, dnes už väčšinou víkendové chalupy

Jedna z dominánt Štiavnice - Nový zámok (Štiavnický dievčenský hrad)
Bol postavený v 16. storočí ako strážna pevnosť na obranu proti Turkom. Pomenovanie Panenský, alebo Dievčenský hrad je odvodené od názvu kopca na ktorom stojí (Frauenberg=Dievčenský vrch). Dnes je v ňom múzeum protitureckých vojen na Slovensku.

Kalvária je najznámejšou dominantou Banskej Štiavnice. Je to prvá historická pamiatka ktorú zbadáme pri vchádzaní do mesta z Pohronia, alebo od Levíc. Bola postavená v 18. storočí a od roku 2009 je v Dolnom kostole otvorená expozícia, kde si návštevník môže pozrieť históriu a súčasnosť kalvárie. V minulom roku bolo na kalvárii spustené nočné osvetlenie Horného kostola.


Každý, kto aspoň raz navšívi Banskú Štiavnicu, musí si ju zamilovať pre jej jedinečné čaro. Škoda len, že túžba po bohatstve zacláňa zrak tým ľuďom, ktorí bezhlavo skupujú nehnuteľnosti v tomto meste, aby vzápätí po ich kúpe nevedeli čo s nimi. A tak je bežné, že medzi vyšperkovanými historickými budovami vytŕča ako päsť na oko nejedna schátralá o ktorú jej majiteľ dlhé roky nejaví záujem. A tiež škoda, že historické centrum sa stalo tak trochu mŕtvym mestom.