Európske hlavné mesto kultúry

Čo to vlastne je tá kultúra? Dokument UNESCO z roku 2002 definuje kultúru ako „komplex špecifických duchovných, materiálnych, intelektuálnych a emocionálnych čŕt spoločnosti alebo sociálnej skupiny, ktorý zahŕňa spolu s umením a literatúrou aj spoločný spôsob života, životný štýl, hodnotový systém, tradície a vieru“ (toľko Wikipédia). Kultúra, to teda nie je len umenie prezentované umelcami rôzneho druhu, ale je to aj umenie žiť, správať sa, komunikovať, ale je to aj súbor čŕt charakterizujúcich určitú skupinu ľudí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Tentoraz sme tou skupinou ľudí my, Slováci, predovšetkým Košičania, ale aj návštevníci Košíc, teda tí, ktorí hlavné mesto kultúry tvorime.

Postreh zo stanice. Ohlásili pristavenie vlaku. Cestujúci sa náhlia na 3. nástupište, ibaže na 3. nástupište práve prišiel vlak z XY a keďže je ráno, vyhrnulo sa z neho množstvo cestujúcich. Mladí, starí,študenti, pracujúci, náhliaci sa k lekárovi, alebo za nákupmi. Na tom by nebolo nič zlé, keby sa od vlakov a k vlakom nechodilo tou istou chodbou, tým istým schodišťom. Schodište zaplaví masa ľudí z prišlého vlaku. Hrnú sa po celej jeho šírke a ten, čo im ide oproti má dve možnosti: buď uhne nabok , prilepí sa k stene, aby ho masa nezmietla, alebo sa kŕčovito chytí zábradlia a snaží sa pretlačiť oproti mase. A stačilo by tak málo! Stačilo by, aby sa rešpektovalo pravidlo, že každý sa drží svojej pravej strany.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To isté žiaľ, platí aj pri prechádzaní prechodom pre chodcov. Koľko je takých, ktorí idú v protismere, alebo ešte lepšie, krížom sprava doľava, alebo naopak. Keby vodič s autom išiel v protismere, každý by ho považoval za debila, opitého, nenormálneho, samovraha a čojaviem ešte za akého. A právom. Pre chodcov žiaľ neexistujú pravidlá chôdze, za ktoré by mohli byť pokutovaní a tak teda - veď je demokracia, pôjdem kade chcem! Aj toto je ukážka kultúry v HMEK a nielen v ňom.

A možno by stačilo tak málo: primaľovať pred prechody,schodištia, alebo vchody/východy šípky v smere ktorých sa treba pohybovať. Aj keď nie všetci, ale časť ľudí by ich rešpektovala a časom by sa naučili možno aj všetci.

anna žanonyová

anna žanonyová

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som žena ako každá iná. Raz veselá,inokedy smutná-podľa nálady. Zoznam autorových rubrík:  Život okolo násKrásy prírodyškolstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu