Život máme len jeden

Život máme len jeden a predsa s nim často hazardujeme. V poslednom čase akosi pribúdajú dopravné nehody na prechodoch pre chodcov, na križovatkách riadených semaformi. Semafory nie sú žiadna novinka, nedá sa teda povedať, že chodci, alebo motoristi sú nimi zaskočení a predsa.....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Včera som prechádzala cez frekventovanú križovatku v Košiciach na Toryskej ulici, tam, kde minulý víkend na prechode pre chodcov prišlo o život mladé dievča. Dvojprúdové cesty sú oddelené koľajnicami električky a semafor pre chodcov funguje tak, že na zelenú sa dá prejsť len do stredu ku koľajniciam, potom treba čakať kým prejdú autá z opačnej strany a až tak naskočí ďalšia zelená. Kým sme čakali pri koľajniciach na zelenú prišla električka z ktorej vystúpilo dosť veľa ľudí. Časť oprešla na práve svietiacu zelenú na jednu stranu, časť sa postavila ku nám čakajúcim na zelenú na stranu druhú. Len čo sa vytvorila medzera medzi autami skupina čakajúcich vyrazila za svojim cieľom, aj keď ešte stále pre chodcov svietila červená. Bolo ich 7 a všetci boli sivovlasí, jedna pani o barliach a jeden pán poriadne krívajúci na obidve nohy. Mali šťastie, prešli bez ujmy na zdraví.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mám vypestovaný zvyk, že cez semafory chodím zásadne na zelenú. Kým na ňu čakám, mám čas všímať si ľudí okolo seba a môžem povedať, že možno jedna tretina semafory nerešpektuje. Zaujímavé je, že takéto pobehovanie krížom-krážom, zelená-nezelená volia skôr ľudia staršieho veku. Čím to asi je? Veď predsa starší človek je menej pohyblivý, horšie počuje, pomalšie reaguje a predsa riskuje. Kam sa ponáhľa babička s dvomi barlami? Nie je to jedno, či prejde na druhú stranu cesty o minútu skôr, alebo neskôr? Možno si pomyslí, že "prebehne". A čo keď nie? Čo keď sa potkne, spadne, alebo jednoducho "neprebehne"? Donesie do nešťastia nielen seba a svoju rodinu, ale aj niekoho za volantom a preto si myslím, že dopravnej výchove na križovatkách by sa mala venovať pozornosť chodcom aspoň v takej miere ako vodičom.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský chodec nevie prechádzať cez prechody pre chodcov. Okrem toho, že časte nerešpektuje červenú nevie ani to, že má prechádzať po pravej strane prechodu. Ľudia sa hrnú oproti sebe ako dve stáda, na prostriedku cesty sa strkajú, obchádzajú, nadávajú..... Výchova chodca je potrebná ako soľ, aj keď samozrejme nechcem tým povedať, že vodičom výchovu netreba!

anna žanonyová

anna žanonyová

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Som žena ako každá iná. Raz veselá,inokedy smutná-podľa nálady. Zoznam autorových rubrík:  Život okolo násKrásy prírodyškolstvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu