reklama

Pokľakni pred Bohom...

Augustový pobyt v Belgicku priniesol mnohé skúsenosti, ale i prekvapenia. Jedno také prekvapenie som zažil na nedeľnej omši, kde som s úžasom zistil, že Belgičania si počas liturgie ani raz nekľaknú. Tento liturgický postoj akoby vôbec nepoznali. Je to dobré? Teda pýtam sa, je to lepšie, ako u nás? Je nutné si cez omšu kľakať, alebo nie? Je to prejav správnej pokory pred Bohom, alebo zbytočnej poníženosti?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (96)

Nad touto otázkousa zamýšľa i terajší pápež Benedikt XVI. Hovorí, že niektorí ľudia sasnažia tento úkon vyhovoriť, pretože sa nepatrí, aby tak konal spasený človek,ktorého Kristus oslobodil. Preto si už človek údajne kľakať nemusí. Pápež všakodmieta toto tvrdenie a dôležitosť kľačania potvrdzuje vetou: „Centrálnyvýznam tohto úkonu môžeme v Biblii vidieť práve v tom, že slovoproskynein sa nachádza len v samotnom Novom zákone 59-krát, z toho24-krát v Apokalypse, v knihe nebeskej liturgie, ktorá sav Cirkvi prijíma ako základné meradlo celej liturgie.“ Ako príkladmôžeme uviesť 11. a 12. verš siedmej kapitoly Zjavenia, kde sa píše: „Všetcianjeli stáli okolo trónu, starcov a štyroch bytostí, padli na tvárpred trónom, klaňali sa Bohu a volali: „Amen! Dobrorečeniea sláva, múdrosť a vďaka, česť a moc i sila nášmu Bohuna veky vekov. Amen.““

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tradícia kľačanianebola cudzia ani prvotnej Cirkvi, o čom svedčí i Lukášv Skutkoch apoštolov: „Peter poslal všetkých von, kľakol sia pomodlil sa.“ Keď teda apoštol, ktorý bol najbližšie k Ježišovia po jeho smrti ohlasoval evanjelium po svete, kľaká pri modlitbe vedomýsi Božej veľkosti, nemali by sme tak konať aj my? Aký je rozdiel medzi tým, keďstojíme a kľačíme? Odpoveď sa nám ponúka pri skúmaní myslenia Hebrejov.Ani im totiž kľačanie nebolo cudzie, práve naopak, bol to prejav najhlbšejpokory. Ako píše Benedikt XVI.: „Hebreji považovali kolená za symbol sily;poklona na kolenách preto predstavuje sklonenie vlastných síl pred živým Bohom,uznanie, že všetko, čo sme, máme od neho.“ Veľmi pekne sa odôvodňuje význama dôležitosť pokľaknutia v Žalmoch: „Poďte, klaňajme sa a nazem padnime, kľaknime na kolená pred Pánom, ktorý nás stvoril. Lebo on je náš Boha my sme ľud jeho pastviny a ovce, ktoré vedie svojou rukou.“ (Ž 95, 6-7). Izraeliti často pripodobňovali svoje postavenie vočiBohu, ako stáda a pastiera. Aj Dávid v azda najznámejšom žalmehovorí, že Pán je jeho pastier, nič mu nechýba... Keď sa teda Boh o násstará o všetko, čo máme a čím sme, je od neho, nepatrí mu poklonaprávom? A nemali by sme skloniť svoje kolená pred tajomstvom, vďakaktorému sme oslobodení z otroctva hriechu (myslím teraz na pokľaknutiepočas premenenia Eucharistie). Iste áno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri uvažovanío potrebe kľačania je zaujímavá ešte jedna vec. Joseph Ratzinger vo svojejknihe Duch liturgie píše: „(...) Alebo rozprávanie z výrokov púštnychotcov, ako Boh donútil diabla, aby sa ukázal istému opátovi Apollónovi – bolčierny, vyzeral veľmi škaredo a mal až hrozivo chudé končatiny. Nonajdôležitejšie bolo to, že mu chýbali kolená. Táto neschopnosť pokľaknúť patrípriam k podstate diablovej existencie.“ Veľmi zaujímavý obraz, presnevystihujúci diabla. Veď ak si položíme otázku, prečo Lucifer, anjel svetla,padol a vzoprel sa Bohu, aká bude odpoveď? Pretože nedokázal uznať Božímajestát, nechcel slúžiť, nechcel pred Bohom pokľaknúť. Myslím teda, žei v dnešnej dobe je kľačanie v chráme nielen dobré, ale priamnutné. Uznaním Boha ako Pána, sklonením svojho JA pred Ním, dostáva sa námneopísateľného požehnania. Na záver by som rád pridal ešte jednu myšlienku odpápeža: „Tam, kde sa toto gesto vytratilo, si ho musíme znova osvojiť, abysme sa modlili spolu s apoštolmi a mučeníkmi, v spoločenstvecelého vesmíru, aby sme zotrvali v jednote s Ježišom Kristom.“

Michal Zeliska

Michal Zeliska

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent, bežec (niekedy osamelý:o)). Človek, ktorý vie, komu patrí. God`s creation... :o) Zoznam autorových rubrík:  Viem, komu som uveril...MédiáFotosvetNa zamyslenie...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu