Načo sú nám národné parky?

Podľa mnohých odborníkov, a vlastne, podľa zdravého ľudského rozumu, vytvárame ochranné pásma, rezervácie, a národné parky poukazujúc tak na výnimočnoť daného územia. So snahou uchrániť si ho nielen pre seba, a svoje potešenie, ale aj pre budúce generácie ľudstva. Áno,  ľudstva.  Lebo neporušená príroda sa v súčasnosti stáva vzácnym a obmedzeným tovarom. Ktorý však veľmi radi, bez ohľadu na čokoľvek, akokoľvek morálne či inak hodnotné, predávame, tváriac sa, akoby sme dávali zo svojho. A pritom pravda je kdesi úplne inde.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Naše národné parky, azda (v lepšom prípade) sa mi to zdá, ale mnohokrát mám dojem, že vznikli, aby mohli potvrdzovať pravidlo. Vybrali sme oblasť, ktorej sme pridelili popisné číslo, stupeň ochrany a iné rôzne obštrukcie, aby sme dodali tomuto úmyslu vážny charakter. A potom, takmer vzápätí prišiel rad na udelovanie výnimiek. Kedy možno vyrúbať les, kedy naopak už nie, kedy možno povoliť odstrel, a kedy už nie je čo odstreliť, kedy možno stavať na zelenej lúke, a kedy aj napriek zákazu sa stavia ďalej, lebo stavia ten, čo má na zaplatenie pokuty. A ja sa pýtam? Prečo "obhospodarujeme" takú pomerne veľkú plochu národných parkov, keď ju môžeme ešte viac zredukovať a rozpredať lukratívne stavebné pozemky? A sprístupniť všetky lesné chodníčky moderným štvorkolkám? A uloviť posledného jeleňa? Prečo? Pretože si nemusíme dať administratívnu námahu a zmeniť rozsah a štatút národných parkov, lebo všetky menované udalosti sa dejú v našich parkoch bez ohľadu na akúkoľvek vyhlášku o ochrane.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to smutné? Je.

Jesenné dni pomaly končia, a v lese nebolo počuť jeleniu ruju. Malebné zákutia sa vytrácajú pod vplyvom rušnej stavebnej činnosti.

Nie je to smutné?

Prečo sú kompetentní na svojich postoch spokojní? Na ministerstve, ktoré je ďaleko od diania, a ešte aj tých málo kompetencií sa vzdalo v prospech nižších, krajských, mestských a obecných, etáží? Na kraji, na okrese, v obci....na Inšpekcii, na NAPANTe? Pretože pokuta je trvalým príjmom. A tak sa vlastne tieto úrady stali (v nespočetných prípadoch) doslova zbytočnou byrokratickou mašinériou.

Poškodená storočná lipa márne volá o pomoc. Aj ľudia sú nečetní. Až nakoniec predsa len jeden oznámi na patričnách oboroch ochrany krajiny a prírody túto neradostnú udalosť. Žiada takýmto spôsobom o pomoc, pretože zásah do stromu bol veľký, a sám mu nedokáže pomôcť. A viete čo sa stane? O mesiac nato, v tichosti, ani neviete vlastne ktorou nočnou hodinou sa to odohralo, objavíte železné stĺpiky označujúce začiatok a koniec aleje zákonom chránených líp. Aj tá vaša zranená je v tej aleji. Neošetrená. Zima prichádza, či vydrží? Povedzte, nemajú tí ľudia chrbtovú kosť?

SkryťVypnúť reklamu

Aj u nás sa stavia. Na zelenej lúke. Nie z nevynutnosti. Ale z prepychu. Za pokutu. 

Zuzana Moravčíková

Zuzana Moravčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem, športujem, čítam a až príliš citlivo vnímam svoje okolie, ktoré pozorujem a stále ma rovnako často prekvapuje, ako je možné, čo sa to deje! Či dobré alebo aj to horšie.... " a niekedy podlieham smútku z toho, čo vidím" Zoznam autorových rubrík:  ŠportSpoločnosťPolitikaMojím foťákomLatinčinaZamýšľam saSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu