Mám to zrátané!

Dala som si tú námahu a od začiatku akademického roka som si zbierala každý cestovný lístok z vlaku. Či som už cestovala z domu, domov, za priateľmi do Bratislavy alebo na nejaké výlety v okolí Trnavy. V pondelok sa moje zbieranie pre tento akademický rok definitívne skončilo. Schmatla som do ruk za hrsť papierikov, začala som ich triediť a počítať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)


Obrázok bloguZa jednu cestu z Lučenca do Trnavy zaplatím ako študentka 158 Sk, niekedy si vezmem aj miestenku, inokedy prestupujem namiesto Galanty na bratislavských Vinohradoch, preto sa cena mojich lístkov pohybuje v rozmedzí od 158-188 Sk. 

Obrázok bloguTohoto akademického roku som len za cestovné na internát a naspäť dala presne 5345 Sk . Celkom pekná sumička!

Okrem toho som cestovala aj na iné miesta, najmä však do Bratislavy. Tieto ostatné lístky mi po spočítaní vyhodili číslo 1299. Dokopy som teda za cestovanie vlakom počas 2 semestrov dala 6644 Sk.

To je naozaj dosť. Cestovné (v prípade, že sa domov cestuje raz za 2-3 týždne) ma vyšlo cez 5 tisíc, ubytovanie za 8 a pol mesiaca na vyše 11 tisíc korún, to ešte nerátam peniaze za stravovanie (lebo to bolo veľmi individuálne) a skriptá.

Uvedomujem si, že môžem byť za túto sumu ešte vďačná. A verte, že aj som! Viem, že ceny za cestovné sa líšia podľa vzdialenosti. Veď ja dochádzam do školy len 242km, čo majú povedať tí, čo kvôli štúdiu prejdú cez celú republiku? A čo tí, ktorí nebývajú na internáte a musia si platiť priváty?

Z brigádnických príležitostí je študent rád, keď si zarobí na stravu či niečo na seba, sociálne štipendium sa každému len tak nepridelí a motivačné štipendium má tiež svoje prísne kritériá (a to sa vypláca jednorázovo).

Naozaj úprimne.... neviem si predstaviť, že by sa malo za denné štúdium na vysokej škole pri takýchto výdavkoch platiť!

Celkom by ma zaujímalo, aké to bolo kedysi... v časoch dávno minulých. Skúste si zaspomínať...

Napríklad môj otec cestoval na internát z Popradu do Košíc (v 70-tych rokoch) za cca 15 Kčs. Dnes je to už 10x vyššia suma.

Katarína Acélová

Katarína Acélová

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tichý pozorovateľ Zoznam autorových rubrík:  Zoznámte sa ...moja tvorba...Len tak...Nová maturitaZo života K8eMoje kritikyNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu