Keď sa kreatívnosť a šikovnosť spojí v jednom človeku...

...jednoduchý návod ako si vyrobiť lacnú hračku, ktorá zabaví nielen deti, od Jána Ridega.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Prednedávnom som mala možnosť spoznať istého milého pána menom Ján Rideg. Pochádza zo Soliska, ktoré som vám predstavila v predošlom príspevku a jeho rozprávanie o tom, čomu sa venuje ma zaujalo natoľko, že som sa rozhodla o ňom napísať.

Obrázok bloguJán Rideg, medzi priateľmi často oslovovaný aj Jani Pampi, je naozaj veľký výmyselník. Keď som prišla k nemu na návštevu, veľmi ochotne mi poukazoval všetko, čo jeho chalúpka ukrýva a vyrozprával mi aj mnoho zaujímavostí.

Na jeho kubánskej stene visí ružové tričko, v ktorom pochodoval na Svetovom festivale mládeže a študentstva v 78-om na Kube. Medzi jeho kubánskymi suvenírmi nechýbajú ani staré hrable, slamený klobúk alebo vlastnoručne vyrobené obrázky a iné doplnky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok bloguTieto dielka sú vyrobené väčšinou z prírodných materiálov...

Obrázok bloguObrázok blogu... ale nebojí sa použiť ani klince či umelú hmotu...

Obrázok bloguNajväčšou špecialitou Jána Ridega je vymýšľanie hračiek pre deti. Na konte ich má už niekoľko a dokonca sú aj patentované.

Ich výnimočnosť spočíva v tom, že ich tvorí z odpadového materiálu, prípadne z položiek, ktoré v obchodoch stoja pár korún.

Vyrobiť ich nie je také ťažké. Okrem ingrediencii je potrebný trpezlivý otecko, mamička či starší súrodenec a detské rúčky plné fantázie.

Táto hra sa volá PET-basketbal

Obrázok bloguNa jej výrobu ešte potrebujeme 2 prázdne dvojlitrové PET fľaše, ping-pongové loptičky a kartónovú preložku na vajíčka, ktorá funguje ako terč, do ktorého treba trafiť loptičku. Tú treba hodiť cez PET-kôš tak, aby sa nezachytila v hrdle fľaše.

A ako ju vyrobíme? Nuž, kým niekto šikovný vyreže (vystrihne) z jednej dvojlitrovky vrchný diel - kôš, dieťa si zatiaľ môže vymaľovať terč a spodnú fľašu temperovými farbami alebo nalepením nejakej peknej látky.

Keď farba alebo lep uschnú, môžeme fľašu zaťažiť malými kamienkami

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok bloguDve hrdlá sa spoja krátkou hadičkou a tadá...hra je hotová!

Obrázok bloguA ak miesto kartónovej preložky položíme pred kôš malé pol litrovky, môžeme hrať PET - kolky!

Obrázok bloguToto je len jedna z mála aktivít výmyselníka, bádateľa a umelca Jána Ridega.

Obrázok bloguJeho myseľ je stále plná nových nápadov a objavov - tomu svedčí aj fakt, že ho už navštívilo niekoľko novinárov z televízie alebo tlače.

Mne sa jeho nápad s doma vyrobenými hračkami veľmi zapáčil. Ak máte chuť prežiť upršaný deň na dovolenke s deťmi trochu inak, skúste si s nimi vyrobiť túto hru!
©Ing. Ján Rideg, 2008
Katarína Acélová

Katarína Acélová

Bloger 
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tichý pozorovateľ Zoznam autorových rubrík:  Zoznámte sa ...moja tvorba...Len tak...Nová maturitaZo života K8eMoje kritikyNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu