Prokrastinácia- 5 tipov ako zvládať odsúvanie vecí na neskôr - časť

Cudzie slovo prokrastinácia (odkladanie našich záležitostí na neskôr) možno veľa z vás nepozná. My toto slovíčko poznáme pod pojmom lenivosť, veľakrát je sprevádzané s výhovorkami a neskoršie s pocitom viny. Je to jeden z našich zlých zlozvykov, ktorého sa môžeme našťastie zbaviť.  Prokrastinujeme všetci! Dokonca aj ja pred písaním tohoto článku som začal prokrastinovať. Nižšie uvediem dôvod prečo. Niektorí prokrastinujú menej, iní viac, ale každý sme v nejakej oblasti života prokrastináciou ovplyvnený.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

z oficiálneho blogu adamdebnar.sk

Cudzie slovo prokrastinácia (odkladanie našich záležitostí na neskôr) možno veľa z vás nepozná. My toto slovíčko poznáme pod pojmom lenivosť, veľakrát je sprevádzané s výhovorkami a neskoršie s pocitom viny. Je to jeden z našich zlých zlozvykov, ktorého sa môžeme našťastie zbaviť.

 

Prokrastinujeme všetci! Dokonca aj ja pred písaním tohoto článku som začal prokrastinovať. Nižšie uvediem dôvod prečo. Niektorí prokrastinujú menej, iní viac, ale každý sme v nejakej oblasti života prokrastináciou ovplyvnený.

Môj cieľ je každý deň napísať jeden článok, a zatiaľ sa mi to darí. Ale ani ja sa nedokážem niekedy prokrastinácií vyhnúť, ale dôležité je, že si ju uvedomujem a môžem ju značne ovplyvniť.
Dnes som mal kombinovanú prokrastináciu. Vyhýbanie sa nepohodliu. Už bolo dosť hodín a mne mysľou prebehlo, že ráno je múdrejšie večera. Niekedy je to pravda, ale ja by som porušil svoj plán a môj spánok by bol určite značne poznačený rôznymi výčitkami, a tak som túto prokrastináciu prekonal, lenže nasledovala ďalšia, ktorá sa nazýva strach zo zlyhania. Tým, že tento článok bude obsiahlejší, som dostal strach, že ho nezvládnem, že o tejto téme neviem veľmi veľa, a preto to nebude až tak dobrý článok. Ale našiel som skvelé riešenie :), ktoré je veľmi triviálne, ale pomohlo mi vyriešiť môj strach zo zlyhania a strach z veľkej úlohy. Tento článok rozkúskujem do niekoľkých častí, a ako píšem tieto slová, tak sa cítim skvelo a je to úžasné, pretože pred písaním tohto článku som sa cítil mizerne :)

Prokrastinácia - lenivosť je psychologický faktor, ktorý vychádza z 5 - tich foriem prokrastinácie. Viacero z týchto foriem môžeme mať v rôznych oblastiach života.

Formy prokrastinácie:
1. Samoľúbosť
2.Vyhýbanie sa nepohodliu
3.Strach zo zlyhania
4.Emocionálne zábrany
5.Ilúzia konania

Dnes sa budem venovať samoľúbosti:

1. Samoľúbosť:
Nie je to veľmi zložité, zvládnem to kedykoľvek.
Nezaberie mi to veľa času, začnem inokedy.
Viem, čo musím urobiť, takže už som skoro v polovici.

Prvá forma prokrastinácie vychádza z prehnanej sebaistoty. Človek si mylne verí, že je pánom situácie a, že všetko má pod palcom a všetko stihne načas. Viackrát takáto sebaistota vedie k negatívnemu výsledku ako k pozitívnemu.

Spomeňte si na bájku o Korytnačke a Zajacovi. Kde Zajac si je taký istý výhrou, že zaspí a korytnačka ho porazí.

Najlepšie je samoľúbosť prekonať predstavami o konečnom výsledku. Napríklad si potrebujete vybaviť pas, ale stále túto záležitosť odkladáte. Predstavte si konečný výsledok - kamarát vás zavolá na výhodnú dovolenku, ale vy nebudete môcť ísť, pretože nemáte platný pas.Takáto predstava vás môže povzbudiť a donútiť k činnosti.

Ak sa vám zdá úloha príliš malá tak si k nej pridajte. Ak by si zajac povedal, že nielenže predbehne korytnačku, ale aj urobí svoj osobný rekord, tak by určite šprintoval o sto šesť a korytnačku by isto porazil.
Každopádne malé úlohy vykonávajte hneď. Ja využívam pravidlo 2 minút z treníngu GTD (Getting things done- Mať všetko hotové) od James Allen, kde úlohy, ktoré trvajú do 2 minút vykonávam ihneď.
Ak ste teda samoľúby a odkladáte niektoré veci na neskôr, spomeňte si na korytnačku a zajaca, keď sa nabudúce budete rozhodovať o odsúvaní vašich vecí.

Máte aj vy problém s formou prokrastínacie tvorenú samoľúbosťou ? Ak áno napíšte ako ju zvládate vy.

Adam Debnar

Adam Debnar

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Adam a mám cieľ zlepšiť moje spisovateľské schopnosti a preto som sa rozhodol blogovať o mojích obľúbených témach ako sú Technológie, Pozitívne myslenie, EFT a Android. Nasledujúcich 365 dní môžete očakávať každodenný príspevok v rozmedzí 200 až 500 slov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu