Ako sa zbaviť nepotrebnej s.r.o.?

Nechcete platiť daňovú licenciu? Čo s firmou, ktorá neprináša zisk? Alebo vôbec nepodniká? Dá sa ešte vôbec vyhnúť plateniu daňovej licencie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Novela zákona 595/2003 Z. z. o daní z príjmov, nám podnikateľom, uštedrila opäť ďalšiu facku, tentokrát sa zdá, že pre mnohých konečne tú poslednú, rovno do hrobu.

Skrytú pod rúškom pôvodného účelu "zvýšeniu atraktivity podnikateľského prostredia znížením administratívnej zátaže," nám prináša najmä najväčšiu novinku v podobe povinnej minimálnej dani z prijmu, aj v prípade, že prijmy neprichádzajú.

480€ ako minimum, cez 960€, pri platcoch DPH, až po 2880€ - pri vysokých tržbách. Na tento de facto poplatok za vlastnenie sročky sa neteší nikto, ale máme ho tu, tak si poďme rozobrať, čo s ním vieme urobiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade, že chcete naďalej podnikať, za predpokladu, že na firme zarobíte viacej ako štátu zaplatíte, nezostáva Vám nič iné, ako túto daň uhradiť. Bude sa platiť k 30.3.2015, za rok 2014. Firmy založené v roku 2014 budú od tejto povinnosti oslobodené, prvý rok.

Všetkých ostatných firiem - neziskových, spiacich, polomŕtvych a iných pseudošpekulatívných sa treba zbaviť. To je jediná cesta, ako sa plateniu daňových licencií vyhnúť.

Možností je viacero, pokúsim sa vysvetliť, ktoré sú tie rozumnejšie a ktoré tie menej rozumné.

Predaj firmy

Najjednoduchšie je firmu predať, darovať, posunúť ďalej. Je to najrýchlejšia cesta, môže byť vybavená do 10tich dní. Len netreba mať veľke oči pri predaji, vďaka súčasnej situácii bude firiem na trhu prebytok a Vy budete radi, ak nový majiteľ ako odmenu napr. uhradí celý proces prepisu a zmien. Prepis treba stihnúť do marca 2015, aby licenciu už platil nový majiteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Likvidácia

Likvidácia s následným výmazom z obchodného registra je cesta, ktorou sa môžu vybrať bezproblémové firmy. Nesmú mať dlžoby ani voči štátu ani voči iným subjektom.

Musia mať uzatvorené účtovníctvo a mať potvrdenia, že nie su dlžný daňovému a coľnému úradu.

Zámer likvidovať treba zverejniť do obchodného vestníka na 3 mesiace, potom treba rátať s ďaľším mesiacom až dvoma, kým dôjde k výmazu spoločnosti.

Aby sme sa vyhli plateniu daňovej licencie, treba dať spoločnosť do likvidácie najneskôr do konca roka 2014.

Zlúčenie

Ak máte viacero firiem, môžete ich počet zredukovať zlúčením. Treba však rátať s podobnými náležitosťami ako pri likvidácii a v zásade aj podobnou cenou. Výhoda je rýchlosť procesu, cca 10 dní. Zlúčenie firiem musí prebehnúť do konca roka 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Konkurz

Firmy, ktoré majú akýkoľvek problém, dlžoby, nedoplatky, pohádaných majiteľov, nevysporiadané majetky a iné, musia ísť cestou konkurzu. Náklady aj doba trvania, sú vždy vyššie ako pri likvidácii. Celý proces sa môže natiahnuť aj na jeden rok.

Výhodou je, že dlžoby a problémy spojené s nimi, navždy pochováte, aspoň po formálnej stránke.

Ex offo

Zdanlivo najvýhodnejšia metóda, často používaná v minulosti. Spočíva vo vykonštruovaní príčiny, na základe ktorej by sám obchodný register mal sro zrušiť. Túto metódu v žiadnom prípade neodporúčam. Na tento návrh obchodný register totižto nemá stanovenú lehotu. V praxi je potom úplne bežné, že to na súde stojí 2-4 roky, kým spoločnosť vymažú.

SkryťVypnúť reklamu

Počas tohto obdobia nezaniká povinnosť platiť daňovú licenciu, takže je na náš účel nevhodná.

Hlava v piesku

"Nepodám daňové priznanie, nezaplatím nič, na firme nie je majetok, nemajú mi čo zobrať...".

Metóda "strčenia hlavy do piesku" prichádza do úvahy pri firmách, ktoré nepodnikajú a majitelia nemajú záujem podnikať ani v budúcnosti a firma nevlastní žiaden majetok.

Spočíva v nepodniknutí žiadnych krokov. Táto, na prvý pohľad efektívna a lacná varianta, je veľmi zradná a môže viesť k niekoľkým problémom a v extrémnom prípade až k exekúciam súkromného majetku podnikateľa.

Majiteľom takejto firmy sa kľudne môže stať, že im daňový úrad nevydá potvdenie o bezdĺžnosti a nebudú si môcť založiť, alebo kúpiť ďalšiu sročku. To isté môže zastaviť pripadný predaj ich ďalšej firmy.

Ďalej hrozí, ak budú v budúcnosti žiadať o platcovstvo dph, na akejkolvek firme, v ktorej bude figurovať niekto s pôvodných majiteľov, daňový úrad túto žiadosť zamietne.

V prípade, že má firma veriteľov, to dokonca môže skĺznuť, podľa novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii č. 348/2011 Z. z., až do žaloby o náhradu škody veriteľov priamo na podnikateľa. Táto suma, vyrúbená súdom sa môže vyšplhať až do dvojnásobku základného imania firmy.

Ak už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek formu, treba sa obrniť veľkou dávkou trpezlivosti, likvidácia firmy je najťažší a najkomplexnejší úkon v rámci obchodného práva. K likvidácii treba v každom prípade pristupovať individuálne, nastaviť opatrenia na mieru. Z toho dôvodu som sa zámerne nerozpisoval o detailnych postupoch ako na to. Najlepšie urobíte, ak túto starosť prenecháte niekomu s patričnou praxou v odbore.

Adam Greksa

Adam Greksa

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Život je boj Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu