Podnikanie na Slovensku? Iba dane a smrť.

Ak napriek všetkým polenám, ktoré nám naši červení priatelia hádžu pod nohy, napriek radám okolia a prieskumu konkurencie, ste sa predsa len rozhodli, že začnete podnikať a naivne ste si mysleli, že to pôjde ako po masle, vyvediem vás z omylu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Pán Kažimír totižto zaviedol zopár vychytávok, ktoré síce štátu nepomôžu, ale aspoň skomplikujú život začínajúcim podnikateľom.

  • 300% zdraženie poplatkov za overovanie podpisov

  • 15-50% zníženie čistého príjmu živnostníka vďaka zvýšeniu odvodov

  • 300% zdraženie nákladov na vedenie účtovníctva u štvrťročných platiteľov DPH pre povinnosť prechodu na mesačné zdaňovacie obdobie

  • 25% predĺženie času potrebného na založenie s.r.o. z dôvodu povinného vyjadrenia daňového úradu k podlžnostiam voči nemu

  • Relatívna možnosť uplatnenia nového subjektu v konkurenčnom prostredí kvôli problematickému vybaveniu dobrovoľného platcovstva DPH

Z dôvodu, že som spoločník vo firme, ktorá sa venuje zakladaniu nových firiem a zmenám v ich orgánoch, mal som tú "česť" od 1.10. zopár skúseností nadobudnúť. Mojim poznatkom, so zreteľom na posledné tri body, ktoré boli zavedené novelou zákona 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov a hlavne o ich uplatnení v praxi sa chcem v tomto článku bližšie venovať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale poďme od začiatku a po lopate. Pánom vo vláde sa míňajú peniaze a nové neprichádzajú.

/Pozn. Autora: To, kam odchádzajú, a že mimo iného na nové trate Formuly 1 do Grécka vynecháme, pretože by mi môj emočný kvocient nedovolil písať ďalej racionálne./

Tak si páni sadnú a ako jedno z opatrení vymyslia boj s podvodníkmi s DPH, vraj prichádzame ročne aj o miliardu eur!! Lenže od myšlienky vo Ficovej hlave cez vládu, výbory, medzirezortné pripomienkové konanie, poslancov a ich dopľňujúce návrhy, je dlhá cesta k internej vykonávacej vyhláške na daňovom Ševčenková 32. Ak zarátame lobistov na všetkých stupňoch, samozrejme vrátane záujmov dotyčných dphčkarov, vznikne mačkopes, ktorý nielenže nezabráni podvodníkom, ale ešte aj seriózne ublíži všetkým slušným začínajúcim podnikateľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre vysvetlenie - podvodníci s dph sú organizované skupiny, väčšinou medzinárodné, pôsobia v rámci celej Európskej colnej únie, niekedy aj ďalej. Tieto skupiny majú takmer neobmedzené rozpočty, práve z dôvodu, že ich biznis je dph, nepotrebujú žiadne vstupné investície, povymieňajú si navzájom pár faktúr a dostávajú peniaze od štátov zadarmo, ako vratky nadmerného odpočtu DPH. Pre ilustráciu uvediem nejaké cifry, ktoré lietajú v kuloároch. 1.000 Eur mesačne zarobí najnižší, biely kôň, len za podpisovanie a vyberanie peňazí z banky. 10.000 Eur zarobí jeho šéf, ktorý má na starosti zopár takýchto koníkov. A to sme pri strednom manažmente. Bossom, ktorý to celé riadia a vymyšľajú, aký "tovar" sa kde komu predá a potom kam "vyvezie", nuly naskakujú ešte ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Takéto skupiny majú bežné mesačné zisky rádovo v miliónoch eur. Predstavte si potom tých právnikov, ten tím advokátov, účtovníkov a samozrejme tých najlepších a najdrahších.
Myslíte si, že pre nich bude problém nejaká zábezpeka zo strany nášho daňového úradu?? Alebo, že si vďaka novým pravidlám nevybavia platcovstvo dph na svoje nové firmy???
Naozaj, pán Kažimír, ich zastavíme tým, že dáme u nás povinné mesačné zdaňovacie obdobie???? Prosím Vás, viem, že populizmus je vo Vašej strane metóda práce a bohužiaľ to na 20% Slovenska zaberá, ale prosím aspoň trošku skúste myslieť aj na ten skromný zvyšok!!

Skryť Vypnúť reklamu

/Pozn. autora: Vo voľbách do NRSR v roku 2010 volilo len 20% voličov stranu SMER-SD z celkového počtu registrovaných voličov - obyvateľov Slovenska/

Novými opatreniami nezastavíme ani jednu medzinárodnú organizáciu, ešte aj takých „varehovcov" budú musieť nachytať na niečom inom, toto ich naozaj nezastaví.

Reálny dosah to bohužiaľ má len na obyčajných začínajúcich podknikateľov. Miesto toho, aby si štát vážil odvahu jednotlivca pustiť sa na túto už aj tak náročnú cestu a odbremenil ho čo najviac od administratívnej záťaže, aby sa mohol sústrediť na rast svojej firmy, aby mohol v budúcnosti zamestnať čo najviac ľudí, zaplatiť odvody a dane, on mu radšej túto cestu poriadne zabarikáduje.

Predstavte si, že ste začínajúci podnikateľ, chcete založiť napr. tlačiareň. Malý podnik, pár digitálnych strojov, zatiaľ len Vy a Vaša žena a uvidíte ako sa to bude vyvíjať ďalej. Po novom, už pri zakladaní s.r.o., tak ako aj pri kúpe založenej s.r.o. musíte žiadať potvrdenie od daňového úradu, že nie ste jeho dlžníkom a to každý spoločník, sám za seba, ako za fyzickú osobu, na svojom vlastnom D.Ú.
Neexistuje na to vzor a keď zavoláte na D.Ú., povedia Vám, že oni sami nevedia ako to má vyzerať a že treba niečo napísať a uvidíme... Zaujímavejšie to začne byť ak jeden zo spoločníkov je právnická osoba. V tom momente sa preverujú už všetky osoby v materskej firme + firma sama o sebe + takto to ide ďalej a ďalej - no proste ŠTB jak vyšité. A nebodaj ak sa v tom reťazci vyskytne čo i len malý nedoplatok, kým sa to nevyrieši (5-10 dní), proces zakladania nemôže pokračovať.
Najkrajšie na tom je, že aj keď je všetko v poriadku, celý proces zakladania to zdrží o 5-7 dní, aj keď je zákonná lehota o polovicu kratšia, treba rátať aj čas kým to poštou príde a pofidérna podateľňa na Ševčenkovej to prerozdelí, čo podľa osobnej skúsenosti bežne trvá 1-2 dni, len v rámci budovy!!!

Ok, potvrdenie máte, firmu založenú za 3-4 týždne, zohnali ste priestory a chcete nakupovať stroje. Vďaka obrovskej konkurencii vo Vašom odvetví musíte kúpiť rozumne - kvalitné stroje za čo najnižšiu cenu, aby ste mohli dať konkurencieschopné ceny, splatiť nájom, odvody, dane a aby Vám čosi zostalo aj zarobené.

A tu vzniká najväčší problém celej novely zákona o DPH - nie ste platca dph a na 99% sa nim tak skoro nestanete. Pán Kažimír práve bojuje s podvodmi v tejto oblasti a dal inštrukcie, aby nedávali dobrovoľne novým firmám platcovstvo DPH za žiadnu cenu.

To pre Vás znamená, že musíte kúpiť stroje a všetky počiatočné náklady o 20% drahšie ako Vaši konkurenti, ktorý sa za svojho času dostali k platcovstvu DPH ľahšie. Aby sa Vám Vaše náklady vrátili do expirácie doby životnosti strojov, nastavíte ceny o adekvátnu čiastku vyššie ako ste mal pôvodne v pláne a... VOILA... kľudne sa Vám môže stať, že vďaka tomu v konkurenčnom prostredí neuspejete, pretože máte vysoké ceny. V biznisoch kde sú marže do 10% je tento model veľmi pravdepodobný a psychicky tak demotivujúci, že odrádí podnikateľa sa za svojim snom vôbec pustiť.

/Pozn. autora: Rátam s tým, že do roka sa firma stane povinným platcom DPH vďaka dosiahnutému obratu cez 50.000,-Eur a že životnosť strojov je 10-15 rokov./

Vybaviť si dobrovoľné platcovstvo DPH dnes znamená prejsť cez komisiu na D.Ú. (riaditeľ registra + 2 sekční riaditelia), ktorá na základe svojho SUBJEKTÍVNEHO DOJMU posúdi Vašu žiadosť. Spomeniem len čísla od našich klientov - 2 z 10 za posledný mesiac!!! Čestní podnikatelia, ktorým sme zakladali firmy a majú reálny záujem podnikať, zamestnávať a platiť dane a odvody. Najkrajšie na tom je že neexistuje žiadna smernica, ktorá by upravovala postup týchto úradníkov, žiadne pravidlá podľa ktorých máte danú žiadosť vypracovať, proste nič. Tak ak toto nie je priestor na korupciu, zvlášť z neobmedzených rozpočtov podvodníkov z DPH, už naozaj neviem čo.

Najviac zarážajúce sú rozdiely v tejto legislatíve v rámci EU. Napr. v takom Španielsku sa stávate povinným platcom DPH pri založení s.r.o. automaticky.

Môžeme len polemizovať, či bol umýsel naozaj bojovať proti podvodníkom a niekde sa po ceste stratil, alebo to bolo od začiatku zámerne takto koncipované a úmysel bol úplne iný. Napríklad čo najviac sťažiť prechod na iné formy podnikania po zavedení zmien, ktoré nadmerne zaťažujú živnostníkov odvodmi a daňami? Alebo úplne demotivovať mladých ľudí aby sa nepúštali do podnikania, nepotrebujeme predsa ďalších rozhľadených a šikovných ľudí, voličov pravice je tu aj tak dosť. Pekne radšej bežkajte sa zamestnať k veľkému zamestnávateľovi do fabriky, odtiaľ sa Vám bude červená voliť ľahšie.

Ak chce naozaj štát bojovať proti podvodníkom, mal by radšej radikálne posilniť ľudské zdroje na oddeleniach kontrolingu vo Finančnej správe. Situácia je totiž aktuálne taká, že kontrolóri nestíhajú každý mesiac skontrolovať všetkých, čo si vypýtajú vratku DPH a podvodníci si túto skulinku veľmi dobre uvedomujú.

Podnikanie na Slovensku? Iba dane a smrť.

Adam Greksa

Adam Greksa

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Život je boj Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu