Pozor – Eseročka sa bude dať založiť len do októbra!

Aspoň v takej podobe, ako sme to poznali z praxe doteraz. Naši červení priatelia sa totižto najnovšie rozhodli, že minimálne základné imanie 5.000,-EUR, už nebude stačiť len deklarovať, bude sa musieť reálne vložiť na účet do banky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

V medzirezortnom pripomienkovom konaní už od mája koluje návrh novely zákona z dielne Ministerstva Spravodlivosti, ktorý takúto povinnosť ukladá všetkým novým eseročkam. Vstúpiť by mal do platnosti od októbra 2013!

Je verejné tajomstvo, že 99% podnikateľov, nových majiteľov eseročiek, využíva zákonnú možnosť základné imanie iba deklarovať vo vyhlásení správcu vkladu. Vo väčšine prípadov peniaze proste nemá k dispozícii, alebo ich z dôvodu vyššej flexibility, nechce okamžite, celou sumou viazať k firme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je na filozofickú debatu, či je to správne, nedajbože morálne, v každom prípade spoločník ručí vo firme minimálne výškou nesplateného základného imania, čiže riziko konkurzu a nevyplatených veriteľov je aspoň teoreticky týmto opatrením limitované.

Dôvody, preto treba hľadať inde a nemusíme ani dlho pátrať.

Začiatkom tohto roka naši červení priatelia schválili zákony, ktoré rapídne zhoršili živnostníkom odvodové a daňové zaťaženie. Reakcia na seba nenechala dlho čakať – živnostníci začali vo veľkom prechádzať na eseročky. Červení priatelia sa zľakli a máme tu protireakciu.

Toto opatrenie je ako ušité na mieru malým a začínajúcim podnikateľom, ktorí, buď sú živnostníci alebo sa rozhodujú pri štarte podnikania medzi živnosťou a s.r.o. Toto opatrenie im rozhodovanie urýchli, pretože nazvyš 5.000,-EUR proste nemajú. BODKA.

SkryťVypnúť reklamu

Stredný a veľký podnikateľ si opatrenie jednoducho ani nevšimne.

Peniaze budú musieť byť splatené na účet v banke, vyhradený špecificky tomuto účelu. Prostriedky nebudú môcť ísť na klasický firemný účet, pretože ten pred založením firmy nemože existovať. Následne sa bude musieť žiadať o potvrdenie od banky, ktoré bude deklarovať viazanosť prostriedkov na tento účel. Predpokladám, že to bude formou vinkluácie, za čo si banka samozrejme nechá zaplatiť. Iba spolu s potvrdením sa bude môcť návrh na zápis do Obchodného registra podať.

To je po súhlase správcu dane(potvrdenie o bezdĺžnosti voči štátu), už druhé potvrdenie za posledného pol roka, ktoré sa po novom bude musieť prikladať k návrhu.

SkryťVypnúť reklamu

Toľko k podpore a znižovaniu administratívnej záťaže v podnikaní. ĎAKUJEME.

Adam Greksa

Adam Greksa

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Život je boj Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu