Martinus Cena Fantázie 2014 očami nováčika

Písmo: A- | A+

Ako nováčikovi vo svete amatérskej literárnej tvorby sa mi ponúka možnosť nezasväteným okom priblížiť najväčšiu poviedkovú súťaž na Slovensku v žánroch sci-fi, fantasy a horor. Martinus Cena Fantázie s dlhoročnou tradíciou predstavuje to najkvalitnejšie z amatérskej fantastiky, a tak sa aj tento rok pätica finalistov blíži k vysnenému prvému miestu. Čo tejto ceste z pohľadu súťažiaceho predchádzalo?

Keď preskočíme napísanie poviedky, jej poslanie do súťaže a nasledovné samozrejmosti, je treba povedať, že Cena Fantázie sa o svojich "zverencov" stará príkladne už od začiatku. Od úvodného predstavovania poroty začiatkom leta v Martinuse na Obchodnej bolo vidieť, že sa Cena Fantázie otvorene prezentuje širokému publiku (áno, pozerám sa na teba, Cena Karla Čapka). Či už umiestnením besied každému na očiach, viacerými pridruženými cenami, spoluprácou s najväčšími platformami pre literatúru na Slovensku, alebo najnovšie prvým ročníkom anglickej mutácie súťaže.

Prázdniny organizátori bohato vyplnili pravidelnými príspevkami, v ktorých dvaja z piatich porotcov anonymne hodnotili prihlásené diela a poskytovali autorom užitočnú spätnú väzbu aj všeobecne mierené rady. Napätie sa stupňovalo s každým príspevkom, v ktorom som vlastnú poviedku nenašiel. Po tom čakaní nakoniec zistiť, že údajne moju poviedku napísala autorka... Kladne hodnotím aj videokomentáre, v ktorých porotkyňa a organizátorka Lucia Lackovičová oslovila osoby mimo porotcovskej scény a tie hodnotili niektoré z poviedok bez dopadu na celkové poradie. Takisto z nich sa začínajúci autor aj nesúťažiaci môže veľa poučiť. Výčitku by som nasmeroval na spôsob výberu poviedok, ktorý len podľa zaujímavého názvu mi osobne príde neobjektívny. Len aby som nabudúce nenazval svoj príspevok "Táto poviedka má originálny názov a zaslúži si byť zhodnotená vo videu". Hoci aj poviedky s pochybným názvom to môžu dotiahnuť do finále, ako to dosvedčil aj tento ročník.

So začiatkom školského roka bolo finále hneď za rohom a aj počet akcií a prezentácií súťaže vzrástol. Hneď počiatkom septembra sa konala beseda s názvom "Autori na pranieri", kde zúčastnení autori mohli prvý krát nedodržať zásadu anonymitu súťažiacich a niektorí z porotcov a organizátorov zhodnotili jeho dielo z očí do očí. Na takmer dvojhodinovom posedení sa dostalo na každého, všetci získali ďalšie cenné tipy a aj informácie o ďalšom priebehu súťaže.

Krátko nato sa Cena Fantázie prezentovala niekoľkými prednáškami na festivale Istrocon/Parcon, kde sa najprv porotkyňa, organizátorka a blogerka Lucia Lackovičová predstavila v prezentácií slovenských blogov so zameraním na fantastiku. Neskôr zase organizátor Ivan Aľakša zastupoval vydavateľstvo Fantázia na besede vydavateľov elektronických kníh a spolu s vedúcimi osobnosťami žánrových vydavateľstiev ponúkli svoj pohľad na knižný biznis.

Festival sotva skončil a v pondelok 22. septembra boli opäť v bratislavskom Martinuse vyhlásené výsledky prvého kola súťaže, piati pre každú pridruženú cenu aj hlavnú súťaž v oboch jazykoch. Zároveň pre upokojenie (alebo zavretie zobákov?) nepostupujúcich autorov boli k dispozícií tabuľky s výsledným hodnotením každej poviedky. Každý účastník teda mohol zistiť svoje poradie ešte pred vydaním zborníka s tabuľkou. Ako som zistil, moja poviedka skončila takmer presne v strede rebríčka, na osemdesiatom mieste. Čo zhruba zodpovedalo priemernému hodnoteniu mojej poviedky na blogoch Mareka Kolcuna a Lucie Lackovičovej. Zoznam finalistov každej kategórie možno nájsť na stránke súťaže.

Minulý týždeň boli na internete zverejnené finálové poviedky hlavnej súťaže, v ktorej môžu čitatelia od 6. októbra hlasovať a rozhodnúť tak o absolútnom víťazovi súťaže. Po prečítaní poviedok si musím položiť otázku, ako je to vlastne s avizovanými žánrami finálových poviedok? Kontraktor je nepochybne prezentované sci-fi, Deň, keď piatok trinásteho skončil zas fantasy. Svedectvo Miliducha Grg-Neduživého vo veci konca Angálie by som však radil skôr medzi sci-fi, ako fantasy, ale styčné body by sa dali nájsť v oboch žánroch.

Jadrom problému, vďaka ktorému sa diskusiami prehnala búrka pohoršených komentárov, sú vśak hlavne posledné dve zverejnené poviedky. Po remeselnej kvalite im možno uprieť len málo. Obe sú zručne napísané, s jasnou pointou. Problémom je však ich žánrovosť. Kamaráti len ťažko obsahujú nejaké prvky fantastiky. Aj keď hororom možno poviedka je, nie pre nadpriemerne zvládnuté budovanie napätia, ani strach z nadprirodzeného. Len pre čisto nechutný a zvrátený obsah, ktorý bol kvalitne zvládnutý, no akosi nežánrovo. Veľmi mi evokoval minuloročné Klobásy. Oakville by sa dal zhrnúť takmer rovnako. Kvalitne napísané, ale pohrávanie sa s psychikou hrdinov z toho fantastiku nerobí.

Keď sa ohliadnem za minulým ročníkom, ani by mi nevadila dominancia sci-fi vo finále, ako naposledy. Minuloročné texty boli predsa len kvalitatívne vyššie. Ako o tom svedčí aj bodovanie porotcov. Žiadna z finálových poviedok ma tento rok veľmi neoslovila a som zvedavý, ako sa Cena Fantázie predvedie v pripravovanom zborníku.

Skryť Zatvoriť reklamu