V posledných týždňoch na našej ulici v centre Košíc robili niekoľko vykopávok. Či už išlo o prípojku, optický kábel, opravu plynového alebo vodovodného potrubia, ktoré sú mimochodom v katastrofálnom stave, výsledok bol rovnaký. Každú jednu dieru zasypali bez akejkoľvek povrchovej úpravy. Takéto unikátne riešenie naozaj nikde inde na Slovensku a už vôbec v Európe, nenájdete. To ma donútilo zamyslieť sa, prečo práve my sme si vybrali toto riešenie? A vtedy som to pochopil. Košice vás pripravujú na prežitie v divočine.
Test rôznych povrchov
Určite to poznáte, prídete do obchodu s turistickou obuvou. Keď si skúšate topánky, máte možnosť ich otestovať na rôznych terénoch: zem, tráva, kamene. V Košiciach si uvedomujeme, že online nákupy naberajú na popularite, a preto tieto testovacie povrchy ponúkame priamo na uliciach. Veľmi si cením, že mesto si dáva záležať na tom, aby to nebolo jednotvárne. V prírode, tiež nechodíte počas celej túry po tom istom povrchu.
Na začiatku našej ulice zasypali dieru štrkom. A dokonca sa počítalo s tým, že diera je v strede cesty a autá roznesú tento štrk navôkol. Dokonalá simulácia prírodných podmienok! Približne v strede ulice, sú vedľa seba dve diery zasypané jemným štrkom. Aj tu to bolo dovedené do dokonalosti. Tá prvá je udupaná, a naozaj, keď po nej chodíte, máte pocit, že ste na horskej cestičke. Tá druhá je čistý násyp, čo zase skvelo simuluje blatné podmienky, takže vás už neprekvapí žiadna nástraha, ktorá vás môže v horách čakať.

Cesta nikdy nie je rovná
Uvažuje toto mesto podobne aj pri iných prípadoch tvorby verejného priestoru? Našiel som hneď niekoľko situácií. Uvediem konkrétny príklad: Námestie Osloboditeľov, priestor pred OC Dargov. Tu sa pracuje s koncepciou "prekážok". Keď ste v lese, nikdy nejdete rovno. Na kopec stúpate serpentínami, často musíte obchádzať húštiny alebo močariská. V spomínanom priestore sa môžeme stretnúť s prekážkami v podobe dvoch plotov, ktoré oddeľujú rovno tri chodníky od seba. Ako peší si môžete vybrať obchádzku sprava vedúcu cez obrubník a po tráve, alebo zľava, kde si nadbehnete desiatky metrov – presne ako serpentíny v lese. Rôznorodosť povrchov je samozrejme zaručená.

Vodné prvky
Odvodnenie chodníkov sa v Košiciach taktiež rieši s vysokou precíznosťou. Platí nepísané pravidlo, že jediné dve miesta, kam nemôže voda odtekať, sú kanalizácia a priľahlá zeleň. Síce väčšina fontán v meste nefunguje, s vodou sa u nás zaručene stretnete. Priechody pre chodcov sú takmer výhradne navrhované tak, aby sa voda držala na ich okrajoch. Tie najšikovnejšie sa zaplavia úplne celé.
Ale presne takto má byť, lebo úplne rovnaké podmienky vás čakajú aj pri vašej budúcej návšteve lesa. Jeden špecifický prvok je podjazd na Barčianskej ulici, kde autá museli ustúpiť vode natrvalo. Hovorí sa, že je to pripomienka čias, keď ešte centrom mesta pretekala rieka.

Parkovanie
Každý to pozná – prídete do Vysokých Tatier a snažíte sa zaparkovať. Potrebujete na to trochu umu a kreativity. Keď už miesto nájdete, vymotať sa z parkoviska si vyžaduje značnú mieru orientácie. Aj na toto v Košiciach myslíme.
Divoké parkovanie máme priamo v krvi. Parkuje sa napríklad priamo na Hlavnej ulici, kde sa neustále trénuje vyhýbanie áut a chodcov. Na Fejovej, v tesnej blízkosti centra, sme na parkovanie premenili rovno celé námestie okolo už aj tak nefunkčnej fontány. Simulátor kľučkovania je takmer na nerozonanie od Štrbského plesa

Povinná výbava do mesta
Ak sa teda chystáte na návštevu Košíc, dovoľte mi odporučiť vám povinnú výbavu, na ktorú nesmiete zabudnúť. Určite budete potrebovať turistické topánky a turistické paličky. Ak idete s dieťaťom, nezabudnite na terénny kočík. Určite odporúčam návleky na topánky.
Ak máte v pláne vyraziť ďalej od centra mesta, pribaľte aj vodu a nejaké ľahké občerstvenie. V niektorých štvrtiach nikdy neviete, kedy natrafíte na otvorenú prevádzku. Najmä si naplno vychutnajte simulátor, ktorý tu pre vás poctivo budujeme.