Uvedená 'cenotvorba' je len urazenou reakciou malého decka, ktoré zistilo, že nie je stredom vesmíru. Predstava akú naznačujú lekári nemá nič spoločné s trhom a trhovým prostredím.
V normálnej trhovej spoločnosti poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, podobne ako reštaurácia, oznámia verejnosti za akých podmienok a za akú cenu ošetrujú danú diagnózu napr. ten rozvinutý infarkt myokardu, alebo plastiku nosa. Podmienok a cien môže byť viacej - základný balík, extra služby a podobne. V prípade potreby sa klient rozhodne, do ktorej nemocnice zájde. Toto je v kocke trhové prostredie neviditeľnej ruky.
Častou námietkou je, že keď budú nemocnice patriť niekomu, tak kvalita služieb pôjde rapídne dolu. Tak ako sa nevypráža v reštaurácii na indulone, tak ani nemocnice nebudú robiť psie kusy. To si už ľudia (klienti a konkurencia) ustrážia.
Teraz nie je známe, koľko stojí liečba, koľko stojí prevencia a či sa taká drahá prevencia oplatí, resp. koľko je hodna kvalita života. Lekári o týchto veciach nemajú ani šajn, ale bohorovne strieľajú ceny a zastrašujú ľudí. Veľmi rád by som videl tie poklady, z ktorých odvodili svoje cifry.
Áno, určite existujú diagnózy a liečebné postupy, ktoré "obyčajný človek" nedokáže zaplatiť. Ale zamyslime sa. Koľko ľudí dokáže ustáť, keď mu vyhorí domov do tla? Koľko ľudí si povie, nevadí a vytiahne z banky peniaze, s ktorými nahradí stratu? Na Slovensku málokto. Vlastne nepoznám nikoho, kto by to dokázal. Podobne, niektoré choroby sú za hranicou možností.
Klasická trhová odpoveď Európy v kontexte ne-zdravotníctva je komerčné poistenie a solidarita. Keď budeme poznať cenu liečby, keď budeme poznať pravdepodobnosť výskytu, prevenciu a rizikové faktory môžeme sa rozhodnúť koľko peňazí prispejeme solidárne a na čo. Prečo lekári nechcú povedať koľko naozaj stojí 'oprava' zdravia?