
Čo je to štokholmský syndróm?
Štokholský syndróm popisuje správanie unesenej obete, ktorá sa v priebehu času stotožňuje s únoscami. Identifikácia uneseného s únoscom je pôvodne súčasť obranného mechanizmu proti strachu z násilia. Malé akty priateľstva od páchateľa sú nadhodnocované, pretože nájdenie správnej perspektívy v nepriateľskej situácii je nemožné. Pokusy o záchranu sú obeťou vnímané ako ohrozenie, pretože by mohlo dôjsť ku zraneniu obete.
Slovensko za komunizmu
Komunisti spustili v 50-tych rokoch teror, ohradili krajinu ostnatým drôtom, na druhej strane však postavili továrne a vykazovali nulovú nezamestnanosť. Nezabili všetkých, niektorým dovolili študovať, niektorí mohli dokonca robiť to, čo ich bavilo. Udržiavali ilúziu rovnosti, keď sa každý snažil nevyčnievať a pre vlastníkov režimu boli dokonca zvláštne obchody. Ku koncu kooperoval s režimom prakticky každý, i tí, ktorí vnútorne emigrovali na letný byt.
Slovensko dnes
Dnes sme slobodní. Navonok. Vo vnútri hľadáme svojho pána. Stále sa obraciame k času žalára, v ktorom boli pravidlá také jednoduché a dilemy také prosté.
A čo vy?
Zdá sa vám, že to tak nie je? Ako inak vysvetlíte úspech pána Fica? Často sa spomína vysvetlenie, že Fico vyhral voľby, lebo ľudia už nechceli Dzurindu a teda volili alternatívu. Je to ako ako vysvetlenie, že samovražda je alternaívou k zmene neuspokojujúceho zamestnania.