
Iveta Radičová diskutuje so študentmi PEVŠ
Paneurópska vysoká škola funguje už niekoľko rokov, má za sebou prvých absolventov. Mnohí z nich pôsobia v renomovaných advokátskych kanceláriách na Slovensku a vo svete, niektorí našli svoje miesto v medzinárodných organizáciách. Samozrejme, nehovorím o všetkých, ale vyberám tie nasledovania hodné prípady.
Na Paneurópsku vysokú školu som sa prihlásil z dôvodu, že výučba je moderne orientovaná na európske a medzinárodné právo a škola rozvíja spoluprácu s množstvom univerzít po celom svete. Nevynechávame Áziu, prvá slovenská právna publikácia preložená do čínštiny je práve z rúk rektora PEVŠ prof. Sváka.
Možnosti súkromnej školy
Ukážem vám ale možnosti, aké majú študenti na súkromnej vysokej škole. Z môjho pohľadu - študenta práva na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy.
Začnem jazykovým vzdelávaním. Od prvého ročníka sme mali možnosť zadarmo absolvovať jazykové kurzy, mnohé z nich vedené zahraničnými lektormi s materinským jazykom výučby. Od angličtiny až po ruštinu. Mal som možnosť absolvovať kurz s francúzskym lektorom, ktorý vyučoval aj v renomovanom Francúzskom inštitúte. Za úspešné absolvovanie sme boli ohodnotení aj príslušným počtom kreditov.
Od druhého ročníka môjho štúdia sa vďaka finančnej podpore školy založil univerzitný magazín “Like“. Keďže som vždy rád písal, prihlásil som sa do redakcie a dostal som možnosť robiť rozhovory s poprednými profesormi zo zahraničia, právnikmi a sudcami, politikmi a inými zaujímavými osobnosťami, prednášajúcimi na našej fakulte. Neoceniteľná skúsenosť. Dokonca sa mi podarilo dostať aj do redakcie Hospodárskych novín. Kvalitu článkov ocenili celoslovenské študentské časopisy, ktoré pravidelne publikujú naše výtvory. Každý, kto má záujem, sa môže do redakcie pridať. Vychádzame v náklade 1500 kusov. Ak chcete, môžete si náš časopis beztrestne ukradnúť na fakultách alebo pozrieť si jeho pdf verziu na internete (http://www.paneurouni.com/sk/media/casopis-pevs-like/).
Študenti na PEVŠ sú slobodní. Máme možnosť organizovať diskusie, workshopy, stretnutia a iné extrakurikulárne aktivity v zásade s kýmkoľvek. Bez akejkoľvek selekcie hostí. Viem, že na iných školách to z rôznych dôvodov také ľahké nie je. Dostal som možnosť organizovať a moderovať diskusie pre študentov na témy, ktoré ich zaujímajú. Nikto mi nepovie, akých hostí si mám vyberať, čo sa ich mám pýtať. Sloboda je základom kvalitného vzdelania. Všetci vieme, že na Slovensku slobody stále nie je dosť. Preto je na PEVŠ neoceniteľná.
Škola všestranne podporuje študentov a vracia im, čo do nej vkladajú. Máme možnosť zúčastňovať sa simulovaných súdnych sporov, konferencií či letných škôl doma a v zahraničí. Každá aktivita z nich je pre školu nákladná. Výsledky však stoja za to. Napríklad tím z Fakulty práva PEVŠ obsadil na simulovanej medzinárodnej obchodnej arbitráži v Hongkongu tretie miesto. Dve miesta pred ním bola Americká Columbia Law School, zaradená medzi najlepšie právnické fakulty. Nebudem radšej hovoriť, koľko desiatok tisíc dolárov ročne stojí štúdium v Amerike...
Tento blog píšem z Frankfurtu, kde sme vďaka spolupráci medzi PEVŠ a Universität Wien dostali možnosť absolvovať dvojtýždenný Erasmus Intensive Program, na ktorom majú účasť renomovaní profesori, študenti a právnici z celého sveta. Spoznáte nových priateľov, akademikov a expertov z praxe. Ďalšia pridaná hodnota štúdia.
Paneurópska vysoká škola nám práve vďaka tomu, že je súkromná, dáva obrovské možnosti, ktoré dnes študenti nevyhnutne potrebujú. Samozrejme, nie je všetko ukážkové a ideálne. Medzi študentmi sa nájdu aj takí, ktorí by na vysokej škole možno nikdy nemali byť. Nie je ich ale viac alebo menej ako na Právnickej fakulte Univerzity Komenského či v Trnave.
Začnime v sebe
Systém vzdelávania na Slovensku nevyhnutne potrebuje reformu. Dnes však musíme začať my, fyzické osoby. Študenti. Je na každom z nás, aby aktívne hľadal možnosti. Pevne verím, že sú aj na verejných vysokých školách. Chcem len poukázať na to, že nič nie je čiernobiele. Nie je fér povedať, že všetci študenti súkromných škôl sú zlí a všetky súkromné školy sú najhoršie. Podotýkam, že rebríček prvých 100 najlepších univerzít na svete je zložený prevažne zo súkromných alebo spoplatnených škôl. Nechcem byť antisociálny, ale trend je neúprosný. Štát si nemôže dovoliť financovať nekvalitné školy.
Je pre mňa obrovská česť písať články o úspešných slovenských študentoch. S rovnakou radosťou a hrdosťou som písal o Vladimírovi Novákovi, absolventovi Harvardu, ktorý vzišiel z právnickej fakulty UK. A rovnako ma teší, že som mohol písať o Petrovi Plachom a študentoch práva PEVŠ, ktorí úspešne súperili s tými najlepšími vo Washingtone alebo Hongkongu.
Pre našu spoločnosť nie je účelné, aby sme sa hádali, či je lepšia verejná, štátna alebo súkromná vysoká škola. Poďme radšej spolu, so vzájomným rešpektom, hľadať možnosti, ako veci zlepšiť na každej jednej z nich. Či už to bude Univerzita Komenského, alebo Paneurópska vysoká škola. A ak zmeny nepocítime my, určite sa nám jedného dňa poďakujú naše deti.
Želám úspešný letný semester.