
Stráviť dva letné mesiace v obleku a v škole sa zdá byť absurdné. Veď komu by sa chcelo predierať metrom a betónovými ulicami, keď vonku je štyridsať stupňov a vaši priatelia „postujú“ na Facebook fotky z dovolenky. Lenže mnohí ľudia si uvedomujú, že na to, aby si raz mohli dovoliť luxus v podobe fotografií z jachty pri Azorských ostrovov, odložiť pohodlie na neskôr je nevyhnutnosť.
Absolventi vysokých škôl na Slovensku to majú určite ľahšie, čo sa týka zamestnania, ako ich rovesníci bez vysokoškolského vzdelania. Štatisticky je vysokoškolákov nezamestnaných len niečo okolo 7%. S hľadaním práce to ale až také jednoduché nie je. Väčšina absolventov si prácu hľadá aspoň niekoľko mesiacov. Čo však môže pomôcť, sú pracovné skúsenosti nadobudnuté počas štúdia. A stáž v Amerike, spojená so štúdiom, je pre zamestnávateľov veľmi dobrý dôvod, prečo prijať práve vás.
Jazykový certifikát nezískate za jeden deň
Program Live.Learn.Intern manažuje americká nezisková organizácia „The Fund for American Studies“ (TFAS), ktorá od sedemdesiatych rokov minulého storočia získala takmer 14 tisíc absolventov. Každý rok, v spolupráci s organizáciou „Friends of Slovakia“, ponúka päť miest slovenským študentom, ktorí si môžu vybrať z piatich študijných odborov. Všetky obsahujú rovnaký počet odučených hodín na univerzite (v roku 2014 George Mason University) a stáž, ktorú vám pomáha vybrať práve TFAS. Samozrejme, ak máte v D.C. kontakty, môžete si stáž nájsť aj sami. Zmena oproti minulému roku je v podmienke platného jazykového certifikátu. Určite vám už vaši známi hovorili, že robiť TOEFL či IELTS si vyžaduje nemalú prípravu, takže odporúčam začať čo najskôr.
Päť Slovákov v Amerike
Deadline na podanie prihlášok je v polovici januára. Rovnako ako s prípravou na jazykový certifikát, aj s prihláškou odporúčam začať čo najskôr. Celý proces zaberie veľa času a musíte rátať aj s možnosťami ostatných ľudí – ideálne je mať aspoň dva až štyri odporúčacie listy. A nie je vhodné žiadať vášho profesora o ôsmej večer, aby vám „láskavo poslal odporúčanie do zajtra do rána“. TFAS ponúka v USA päť rôznych programov, ktoré organizujú jednotlivé inštitúty. V ponuke nájdete „Institute on Comparative Political and Economic Systems“ (ICPES), „Institute on Political Journalism“ (IPJ), „Institute on Business and Governmental Affairs“ (IBGA), „Institute on Philantropy and Voluntary Service“ (IPVS) a „Institute on Economics and Governmental Affairs“ (IEIA). Na chuť si teda prídu študenti všetkých fakúlt – od práva cez masmédiá až po ekonómiu a podnikanie. Výhodou je, že inštitút nemusí byť nevyhnutne rovnaký ako vaša fakulta – napríklad študent práva si môže vybrať politickú žurnalistiku. Vďaka organizácii „Friends of Slovakia“ môžu absolvovať program až piati Slováci, ktorí dostanú štipendium vo výške 6,995 USD. Je to suma, ktorá pokryje ubytovanie a cenu za samotný program. Rátajte teda s nákladmi na cestu a s tým, čo v Amerike prejete a prepijete. Určite sa dá pohodlne vyžiť s dvesto eurami na týždeň, ale samozrejme, zvládnete to aj so stovkou.
Život v D.C., život v americkom sne
Hneď ako prídete do Washingtonu, ocitnete sa v príjemnej bubline. Privítajú vás milí zamestnanci TFAS, ubytujete sa v centre, kúsok od slávneho „National Mall“, a od Bieleho domu vás bude deliť asi pätnásť minút chôdze. Všade naokolo sú obchody a reštaurácie, v metre ste do piatich minút. Lepšia lokalita zrejme neexistuje. Lenže Live.Learn.Intern nie je len o pohodlí a prechádzkach po meste. Program začína krátko po tom, čo sa dostavíte do D.C. Dni trávite na stáži a večery v škole. A počas dňa vás volajú na recepcie a semináre so zaujímavými osobnosťami. Prehliadku sídla CIA asi len tak neodmietnete. Podobne tomu bude pri exkurzii v kongrese. Joe Starrs, riaditeľ Institute on Political Journalism, mi počas zastávky v pléne kongresu povedal: „Nikdy som tu nestál, a tom som štrnásť rokov robil novinára v kongrese“. Dostanete sa na miesta, kde nemajú prístup ani profesionáli z jednotlivých odborov.
Hneď ako prídete do Washingtonu, ocitnete sa v príjemnej bubline. Privítajú vás milí zamestnanci TFAS, ubytujete sa v centre, kúsok od slávneho „National Mall“, a od Bieleho domu vás bude deliť asi pätnásť minút chôdze. Všade naokolo sú obchody a reštaurácie, v metre ste do piatich minút. Lepšia lokalita zrejme neexistuje.
Zo stáže do školy, zo školy na stáž
Nemajte obavu, že by ste program nezvládli. Náročnosť štúdia je porovnateľná s lepšími slovenskými univerzitami. Pripravte sa ale na to, že namiesto ústnej skúšky budete písať esej. Testové otázky sa však používajú aj v USA. Transparentnosť študentov je neporovnateľná, počas skúšky profesor odišiel z miestnosti a nikto zo študentov sa neotočil, aby niečo odpísal, alebo použil mobil či iné zariadenie. Všetci písali ďalej rovnako, ako keby profesor vôbec nebol odišiel. Tento moment ma úplne zarazil a uvedomil som si, že študenti v Amerike sú vedení k reálnej samostatnosti, a počas testovania sa spoliehajú sa len na vlastný úsudok. Únavnejší je však presun zo stáže do školy, metro má ale dobré pokrytie a klímu, ktorá v lete určite poslúži. Môžete si v ňom čítať, ako to robia mnohí cestujúci, alebo sa učiť či hrať na telefóne. Dávajte si pozor na prechladnutie, časté zmeny teplôt organizmu neprospievajú, no nevyhnete sa im. Veľa študentov malo možnosť chodiť na stáž peši či na bicykli, zvážte teda alternatívne spôsoby dopravy.
Networking, networking, networking. A úsmev
Jedna z prvých vecí, ktoré vám v D.C. budú všetci „tlačiť do hlavy“, je tzv. networking. Ide o proces nadväzovania nových kontaktov, komunikáciu s cudzími ľuďmi, napríklad na recepciách alebo iných podujatiach. Je vtipné si nechať urobiť vizitky, keď ste ešte študent. Ale to vôbec nevadí, dôležité je, aby na vás mali ľudia kontakt. V Amerike sa pojem „známosť“ chápe v inom zmysle ako na Slovensku. Nikto vám nič negarantuje, ale drvivá väčšina ľudí je vždy ochotná pomôcť. A kontakty sú aj v USA cesta ku kariére. Samozrejme, vždy za vás budú hovoriť vaše činy a pracovné skúsenosti, ale úsmev a dobrý prvý dojem je základ úspechu. Američania sú jednoducho zvyknutí na to, že ľudia sú k sebe milí a ľahko nadväzujú kontakt. Pripravte sa na to, že vás niekto osloví v metre alebo na ulici, a nemajte z toho žiaden stres. Je to súčasť americkej kultúry, ktorá má svoje praktické výhody. Platí, že čím viac ľudí poznáte, tým lepšie. Buďte otvorení novým možnostiam a nehanbite sa s ľuďmi hovoriť, nikdy neviete, kedy sa s danou osobou opäť stretnete.
Škola a stáž je fajn. Ale čo večer?
Jedna z najlepších častí celého pobytu v D.C. je nočný život. Nájdete tu bary a podniky všetkých možných kultúr a štýlov. Kto má rád jazz, môže tancovať s legendárnymi černošskými spevákmi a saxofónistami. Ak preferujete mainstream, žiaden problém, disco barov sa tu nájde neúrekom. Funguje v nich ale akási väčšia kultúrnosť ako na Slovensku. V prvom rade sa nikde v interiéri nefajčí. Pred vstupom všetkým kontrolujú „ID“, postačí vám občiansky preukaz alebo pas. A takmer nikde sa nestretnete s prejavmi agresie. Videá z Nitry som vo Washingtone nemal možnosť vidieť naživo. Všetci sa správajú slušne a keď do niekoho narazíte, ospravedlnenie príde prirodzene z oboch strán. Samozrejme, treba byť opatrný a jazdu metrom v noci nikto neodporúča osamoteným ženám. Ale ak si zachováte zdravý rozum, máte vo Washingote väčší pocit bezpečia ako v Bratislave. A deň „po“ sa môžete ísť prebehnúť na National Mall. Odmenou bude krásny výhľad. Alebo sa prejdete po Georgetowne a dáte si „cupcake“. Napriek tomu, že D.C. je rozľahlé mesto, mnohé veci prejdete peši či na bicykli, ktoré sa dajú požičať na každom rohu. A verte mi, nie je nič krajšie ako sa prechádzať po Washingtone a spoznávať nové mesto, ľudí a kultúru.