10 rokov v Európe!

Áno, už to je 10 rokov, čo Slovenská republika vstúpila do spoločenstva krajín, ktoré si hovoria Európska únia. Cesta Slovenska do únie nebola ľahká. Európa nás však prijala na základe rozhodnutí vlád, ktoré Slovensko poslali do slobodného a vyspelého sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Boj s Mečiarom

Najťažšou prekážkou v príbehu do EÚ bol samotný Mečiar a jeho praktiky, ktoré nemali s demokraciu nič spoločné. Zastrašovanie novinárov, oklieštenie a pokus o zničenie opozície, nezmyselné privatizácie, vysoká kriminalita. V týchto ťažkých časoch, nikto ani len neuvažoval o tom, že by sa Slovensko mohlo začleniť do európskeho spoločenstva. Okolo nás sa stavali hranice EÚ. Prišiel rok 1998 a ľudia si zvolili zmenu. Mečiar síce vyhral voľby, ale dokázala sa vytvoriť protikoalícia.

Potrebné reformy 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rok 1998 odštartoval zmenu Slovenskej republiky. Nasledovala vláda, ktorá nebola síce nejako veľmi výrazná, ale snažila sa bojovať s tým, čo tu zanechal Mečiar. Kľúčové však boli voľby v roku 2002 kedy sa vytvorila vláda, ktorá liberalizovala hospodárstvo a snažila sa vytvárať priaznivé podnikateľské prostredie pre vstup nových investorov. To znamenalo viac pracovných príležitostí a zníženie nezamestnanosti. Všetky potrebné reformy, ktoré sa uskutočnili na čele s rovnou daňou, reformou zdravotníctva a sociálneho systému prispeli k tomu, že sa Slovensko zaradilo do európskych štruktúr. Špeciálny súd, bol hlavnou inštitúciou pri riešení mafiánskych klanov a darilo sa mu veľmi dobre.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne je na mape Európy čierna diera, ktorá sa volá Slovensko 

Tieto slová zazneli z úst americkej ministerke zahraničia Madelaine Albrightovej. Takto nás vnímalo zahraničie a Slovensko nemalo byť súčasťou európskeho spoločenstva. Po reformách a potrebných zmenách v krajine nás volali tiger Európy, pretože náš ekonomický rast bol jeden z najlepších v Európe. V roku 2004 sme úspešne vstúpili do spoločenstva krajín, ktoré Slovensko prijali ako partnera, kde sú dodržiavané ľudské práva a slobody a kde vidíme postupnú liberalizáciu spoločnosti. V tomto období prišlo na Slovensko niekoľko desiatok nových investorov, ktorí dodnes fungujú a zamestnávajú tisíce ľudí. Nové pracovné miesta boli veľmi potrebné pre zníženie nezamestnanosti, ktorá prekvitala.

SkryťVypnúť reklamu

Konkurencia úspechu

Dnes vidíme niektoré názory, ktoré hovoria o tom, ako nám Únia poškodila a najradšej by sme mali vystúpiť z tohto spoločenstva. Je pravda, že EÚ má svoje chyby a ešte veľa toho sa musí zmeniť. Faktom však je, že ekonomická pomoc a čerpanie eurofondov nám pomohli. Európsky sociálny fond pomohol svojimi financiami pri realizovaní stoviek projektov. Dnes na Úniu nadávajú najmä tí, ktorým vadí konkurencia. Keďže sme vstúpili do bratstva krajín, ktoré boli a sú na tom hospodársky a kultúrne lepšie, tak sme sa dostali do konkurenčného súboja. Dnes už nie je výhrou ovládať anglický jazyk alebo mať diplom z Univerzity Komenského. Dnes ľudia potrebujú nadhodnotu. Získať nadhodnotu je veľmi ťažké a je potrebné tomu obetovať svoj voľný čas a zónu pohodlia. To si ešte veľmi veľa ľudí neuvedomuje. Štát alebo Únia sa nepostará nikdy o ľudí, to nie je v ich náplni. Len sám človek to dokáže, ak chce.

SkryťVypnúť reklamu

10 rokov po...

Po desiatich rokoch Slovenska v Európskej únii a NATO si dovolím tvrdiť, že Slovenská republika je napriek tomu všetkému najlepšie ako doposiaľ bola a Únia tomu veľmi pomohla. Sme slobodnejšia a ekonomicky vyspelejšia krajina.

Ako povedal Mikuláš Dzurinda, nič lepšie sa Slovensku nemohlo stať

Ak sa Vám článok páčil, môžete zahlasovať aj na vybrali.sme.

Adam Sipos

Adam Sipos

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  60x

Pracujem pre organizáciu GLOBSEC, študoval som v Bratislave a v Kodani. V minulosti som pôsobil vo viacerých slovenských médiách, ako aj v mládežníckej politike. Kontakt: adam.sipos@outlook.sk Zoznam autorových rubrík:  Politika

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu