Kvíkanie, davová psychóza a kečupom zasiahnutý policajt. Ako sa Slovensko dostáva do morálneho úpadku

Kvíkanie, davová psychóza a kečupom zasiahnutý policajt. Ako sa Slovensko dostáva do morálneho úpadku
Marian Kotleba a Ľuboš Blaha (Zdroj: TASR)
Písmo: A- | A+

Ľudia majú právo byť nahnevaní. Táto vláda si zaslúži kritiku, no to, čo sa odohralo posledné dni pred parlamentom, je čistá katastrofa. Morálna.

Nie, že by sme neboli zvyknutí na ľudí, ktorí v piatok na obed nemajú čo robiť a hrajú sa na revolúciu, dnes sme svedkami toho, ako sa dokáže dav zbavený rozumu emočne uniesť a vystrájať kadejaké veci. Dokonca poliať policajta kečupom. Wau...Slušné protesty majú nejaké ciele, program, rečníkov či poslanie. Tie druhé, nemajú nič z toho, len plné ústa hlúpych rečí, vulgarizmov a agresie.

Kečupový úspech

Môžeme donekonečna obviňovať ľudí, ktorí šimpanzím spôsobom protestujú pred parlamentom, problém však tkvie niekde inde. Slovenská spoločnosť, ako taká, upadá. Hoci sú prieskumy verejnej mienky o EÚ a NATO pozitívne, dokonca popularita týchto inštitúcií narastá, vlna občianskeho hnevu a nevera v systém rastie tiež. Prekvapenie? Ani nie.

Slovenská spoločnosť totiž morálne upadá dlhé roky. Pod vplyvom súčasnej krízy sú dopady tohto úpadku oveľa viac viditeľné. Napríklad taká reforma školstva tu nebola od Márie Terézie, ak sa nemýlim. Reforma zdravotníctva? Len to nie.

Agresívne protesty pred parlamentom, kde najväčší úspech demonštrantov je kečup na policajnej uniforme, len dokazujú, že niečo nie je v poriadku. Sociálne siete vytvárajú priestor anarchie v písmenkách a možnosť povedať – napísať čokoľvek, čo by sme možno v realite nepovedali ani tomu najväčšiemu nepriateľovi.

Dnes ktokoľvek dokáže mať názor – ktorý vydáva za fakt - na veci, ktoré bádajú, študujú a skúmajú vedci dlhé storočia. A ľudia týmto šarlatánom a popieračom pravdy či vedy veria.

Slovensko potrebuje reformy

Alebo je neskoro? Každá reforma prináša aj ťažké chvíle a v súčasnej situácii, kedy si myslíme, že tie najťažšie sú teraz, bude veľmi odvážne urobiť reformné kroky. Lebo uvedomme si jedno.

Reformný politik musí presvedčiť ľudí, aby zniesli trochu diskomfortu, pretože o pár rokov prinesú reformy ovocie. Kto mu však bude v súčasnej politickej klíme veriť a kto bude mať chuť uťahovať si opasky?

Politici sa tak vezú na vlne populizmu, ktorá ničí reformy, pokrok a ekonomické ciele. Slovensko potrebuje akútne reformu školstva. Musíme myslieť na ďalšie generácie, ktoré by už nemali vyrastať na starom a zanedbanom školskom systéme. Jeden z najväčších deficitov je kritické myslenie, ktoré chýba paradoxne tým starším generáciám.

Nechcem sa nikoho dotknúť, mám úctu ku každému názoru, ale šíritelia propagandy, neprávd a vyslovených bludov zneužívajú generácie, ktoré nie sú digitálne gramotné, pre svoj účel. Tým je šírenie agresie, nenávisti a klamstiev. Úpadok spoločnosti je v neschopnosti elít vytvoriť dôveryhodný systém, ktorý potrebuje zásadné reformy.

Slovensko tak potrebuje odvážnych politikov, ktorí budú používať menej Facebook a viac svoje reálne kompetencie. Pokrok tkvie v reformách a rozvoj občianskej spoločnosti v dôvere elít. Tá zatiaľ chýba.

Skryť Zatvoriť reklamu