
Následne ovplyvňujú súčasné generácie, ktoré si potom vytvárajú obraz o tom, že socializmus a život v ňom bol omnoho lepší. Poďme sa teda pozrieť, ako to je.
Životná úroveň a platy sú vyššie
Priemerná mesačná mzda v roku 1989 bola cca. 3142 Kčs, čo je približne v prepočte 104€. V roku 2013 bola priemerná mesačná mzda835€. Samozrejme, že si poviete, že za socializmu bolo všetko omnoho lacnejšie, ako dnes. V súčasnosti Slováci míňajú v priemere 20 % svojich výdavkov na potraviny a nealkoholické nápoje. Pred dvadsiatimi rokmi sa tovary podieľali na celkových výdavkoch domácností takmer 40 % – ami. Menší podiel výdavkov na základné tovary zväčšuje priestor na kúpu luxusnejších tovarov a služieb. Slovenské rodiny si tak môžu v súčasnosti dovoliť oveľa viac kultúry, dovoleniek, stravovania sa v reštauráciách či ubytovania v hoteloch a penziónoch než v roku 1989. (Analýza Poštovej banky).
Zdravotná starostlivosť je dnes lepšia
V roku 1950 bola priemerná dĺžka života na Slovensku 65 rokov. V roku 2010 to bolo 75 rokov. Vidíme tu teda nárast priemernej dĺžky života o 10 rokov, čo je veľmi pozitívne. Je to aj výsledok zlepšenia zdravotnej starostlivosti. Treba si však uvedomiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti a vybavenia. V súčasnosti máme omnoho lepšiu dostupnosť k zdravotnej starostlivosti a najmodernejšiu techniku v histórii ľudstva. Ak na Slovensku zavoláte záchranku, dorazí na miesto v priemere o 11 minút. V minulosti to bolo oveľa viac, často aj desiatky minút v odľahlejších oblastiach. K dispozícii je dnes 280 sanitiek, pred dvadsiatimi rokmi ich bolo len okolo 70. „V každom okrese bola len jedna sanitka, ak bola obsadená, tak ďalší pacient musel počkať,“ hovorí záchranár Viliam Dobiáš. Dnes je ich viac a ak je najbližšia záchranka obsadená, príde iná. (Analýza SME)
Máme viac slobody
Dovolím si tvrdiť, že sloboda zhromažďovania, sloboda slova a dodržiavanie ľudských práv je dnes na omnoho vyššej úrovni, ako to bolo kedykoľvek predtým. Dnes môžete písať čo len chcete, podpisovať petície, demonštrovať a inými vymoženosťami demokracie ovplyvňovať chod štátu. Môžete si vyberať aké médium si pozriete, aký časopis si prečítate. Môžeme chodiť do zahraničia. Môžeme tam dokonca pracovať. Máme možnosť výberu. V roku 2014 sa Slovensko umiestnilo na 20. mieste v celkovej štatistike o slobode médii. (Reporters without borders)
Sme rýchlejší
Ráno si dáte kávu v Bratislave, prídete do Košíc a v ten istý deň sa aj vrátite. Aj keď sa to niekedy nezdá, tak cesty na Slovensku sú omnoho rýchlejšie a dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Pomaly, ale isto sa naša dostupnosť do iných častí Slovenska zrýchľuje a všetko môžeme ľahšie a rýchlejšie vybaviť.
Za komunistov sme sa mali lepšie?
Portál www.zakomunistu.cz veľmi jasne hovorí o tom, že tovary a potraviny boli v porovnaní s dnešnou dobou omnoho drahšie a že dnes si môžeme kúpiť omnoho viac vecí, ako vtedy. Sú tu rozpísané jednotlivé ceny potravín, v porovnaní s dnešným stavom a vysvetlené, čo o koľko zlacnelo.
Áno, máme sa lepšie
Mohol by som písať o veľmi veľa faktoroch, prečo sa máme dnes lepšie, ale to by bolo skutočne na viac strán. Mohol by som hovoriť o prázdnych regáloch, nedostatku toaletného papiera alebo o radoch na banány a iné exotické ovocie. Faktom však ostáva, že aj keď veľa ľudí v súčasnosti nadáva, aká je chudoba, aká je bieda, tak v skutočnosti to nie je pravda. Žije sa nám najlepšie v ľudskej histórii. Nikdy sme sa nemali lepšie. Veľa ľudí spomína na staré dobré socialistické časy. Možno to spôsobuje nostalgia za tým pokojom a bezstarostným životom. Áno, aj socializmus mal možno niečo dobré. Bol to pokoj a bezstarostný život. Vtedy bolo ale rovnomerné rozmiestnenie chudoby, dnes je nerovnomerné rozdelenie bohatstva. To povedal W.Churchill. Ľudský mozog má tendenciu zabudnúť na to zlé a ponechá si to dobré. A to sa deje aj dnes. Takže my, mladí ľudia, nenechajme sa ovplyvniť a neuverme mýtu, ktorý znie, že za socializmu bolo lepšie. Nie, nebolo.
Ak sa Vám článok páčil, tak zaň môžete zahlasovať na Vybrali.sme