Najväčší kvet na svete? Obrí deformovaný falus!

Žiadna iná rastlina sa nemôže popýšiť takou veľkosťou kvetu ako práve hľuzovitá rastlina Amorphophallus titanum, slovensky zmijovec titánsky, z čeľaďe áronovitých (z ktorej pochádza aj napríklad doma často pestovaná kalla) . Doslovný preklad druhu z latinčiny nám dokonca čosi prezradí o tvare kvetu (a azda aj vynaliezavosti a fantázii botanika-taxonóma) , ktorý sa v plnej kráse ukáže iba na ozajstný zlomok času v pomere ku dĺžke života celej rastliny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Rastlina v kvete naozaj zapácha.
Rastlina v kvete naozaj zapácha. 

Prvenstvo si rastlina zaslúži avšak iba v kategórií najväčšie nevetvené súkvetie, pretože medzi vetvenými vedie táto palma zo Srí Lanky. Guinesový rekord si drží 3,1 metrový zmijovec z New Hampshire, USA. Táto nezvyčajná rastlina je endemickým druhom strmých vápencových svahov daždového pralesa západnej Sumatry, Indonézia. Európanmi bola prvýkrát objavená v roku 1878, konkrétne talianskym botanikom Odoardom Beccarim. Tomu sa podarilo zopár typických oranžových semien priniesť do Európy a z jedného z nich sa prvý krát úspešne podarilo zmijovca vypestovať až do reprodukčného štádia (kvetu) v Kew Royal Gardens, Londýn o 11 rokov neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niečo viac k jeho morfológií: Jeho súkvetie, ktoré je šúľkovitého typu- spadix, je práve tá meraná časť, ktorá urobila z rastliny takú populárnu atrakciu v botanických záhradách. Na jeho dolnej časti sa nachádzajú samčie a samičie kvety kryté jednotlivým obrovským lupeňovitým listeňom- spathe, ktorý môže dosiahnuť obvod až 3 metre. Ide teda o jednodomú rastlinu s jednopohlavnými kvetmi. Stredná a horná časť dutého šúľku sa v dobe kvitnutia metabolicky zahreje na teplotu ľudského tela a vyprodukuje tak na 2-krát typický zápach pripomínajúci hnijúce mäso a exkrementy (so sírovým chemickým základom), ktorý spolu so z vnútornej strany krvavo zafarbeným listňom priláka dvojkrídly hmyz, t.j. indonézske varianty našich mäsiarok. Ten v nádeji, že našiel pekné miestečko vnútri hnijúcej mŕtvoly nejakého menej šťastného obyvateľa pralesa, uloží zopár na uhynutie odsúdených vajíčok v hĺbkach súkvetia a medzitým poslúžil na opelenie alebo zachytenie peľu. Samotná rastlina však nie je mäsožravá.

SkryťVypnúť reklamu

Prvýkrát rastlina "dá o sebe v pralese vedieť" pri dozretí samičích kvetov, ktorých schopnosť byť opelené trvá iba jeden deň, a potom, na nasledujúci deň, pri krátkodobej produkcii peľu u kvetov samčích. Toto má zabrániť samoopeľovaniu, ktoré nie je pre svoje zvýšené riziko aktivizácie recesívnych génov evolučne u niektorých druhov preferované. Z opelených samičích kvetov sa vytvorí vnútri už odumretého spadixu (ktorý na chvíľu poslúži ako ochrana) množstvo oranžových bobúľ, plodov, ktoré sú pre svoje nápadné sfarbenie lákavé pre mnohé druhy vtákov- o disperziu semien má rastlina postarané!

Zaujímavá je rastlina aj svojim svojským životným cyklom. Po vyklíčení zo semena rastlina vytvorí ako jednoklíčnolistá rastlina jeden, avšak rozvetvený, list s hrubou stonkou. Ten môže počas 1-2 rokov vyrásť až do 6 metrov a pripomínať strom.

SkryťVypnúť reklamu

Po spomínanej dobe list odumrie a nastáva štádium dormantné ("spiace"), ktorá môže trvať aj do pol roka a ktorého význam nie je jasný. Po tomto čase rastlina zase vyklíči do listu, čo sa opakuje niekoľkokrát. Počas tejto fázy sa energia získaná cez fotosyntézu listu ukladá v podobe cukrov do čoraz väčšej hľuzy (môže dosiahnuť váhu až 75 kg, za čo jej tiež v rastlinnej ríši patrí prvenstvo). Keď tu nazhromaždená energia postačí na vytvorenie kvetu a predovšetkým "zohriatie" šúľku na aktivizovanie "parfúmu", začne rastlina z hľuzy po dormantnej fáze namiesto vytvárania listu rýchlo pučať (10 cm za deň), čo predznamená štádium kvitnutia. Táto udalosť je značne nepredvídateľná a môže sa niekedy opakovať iba raz za cca. 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je táto rastlina vo voľnej prírode ohrozená stratou stanovíšť, kedže až cca. 70 % pôvodných lesov Sumatry bolo už zmenených ľudskou aktivitou, čo ohrozuje nielen priamo rastlinu, ale aj populácie hlavných semeno roznášajúcich vtákov.

Zdroje:

http://botit.botany.wisc.edu/Titan_Arum_Archive/index.html

http://www.kew.org/plants-fungi/Amorphophallus-titanum.htm

http://bhort.bh.cornell.edu/Atitanum/titan.pdf

Adrián Tišťan

Adrián Tišťan

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent. Kriticky premýšľajúci jedinec, nenaviazaný na žiadnu ideológiu alebo večnú pravdu, ktorý sa nebojí vysloviť svoj (aj nepopulárny) názor. Človek, ktorý má rád svoju rodnú krajinu napriek všetkým jej nedostatkom, a chce ju zmeniť k lepšiemu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu