reklama

Aká je cena ľudského života pre Igora Matoviča?

Nemáme lockdown , smerujeme k premoreniu. Slovensko je v počte úmrtí na milión obyvateľov posledné týždne najhoršie na svete, napriek v úvodzovkách prísnemu lockdownu, napriek celoplošnému screeningu, napriek Covid automatu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Lockdown na Slovensku nemáme, taký soft lockdown sme tu mali od začiatku januára do operácie PLOŠNÝ SCREENING. Aj tento soft lockdown skoro tri týždne znižoval čísla pozitívne nakazených, ako hovorí minister zdravotníctva splošťoval krívku, kým ho nezabila operácia Plošný screening.

Plošný screening zasadil dve rany aj tak slabým opatreniam, zvýšil mobilitu, tým kontakty, premiešal ľudí izolovaných v rodinných bunkách, s tými z fabrík, z logistických centier, tým urýchlil prenos nákazy a zároveň dal negatívne testovaným pocit ilúzórnej bezpečnosti a tým oslabil vôľu a ochotu dodržiavať opatrenia. To, že sa ich dodržiavanie nevyžaduje, by sme mohli opomenúť , hoci je to tragické

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým 22. januára minister Krajči hovoril o zlomení druhej vlný a uvoľňovaní opatrení, o týždeň na to a v podstate až do piatku, už ani raz neuviedol reprodukčné číslo, lebo by vždy musel povedať, že je vyššie ako jedna, že nákaza sa šíri, že operácia PLOŠNÝ SCREENING skončila fiaskom.

Najprv k lockdownu, problém sa ťahá od premiérovej falošnej dilemy z konca októbra, buď plošné testovanie, alebo lockdown. Táto falošná idea sa ťahá celým našim riešením druhej vlny COVIDu. Preto sme najlepší na svete. Prepáčte, najhorší.

Sme jednou z najpriemyselnejších krajín sveta, máme štyri automobilky, sústavu ich subdodávateľov, s množstvom ubytovní plných zahraničných zamestnancov, ak prirátame logistické centrá na čele s Amazonom, tak máme lockdown pre služby, gastro, maloobchod, hotely, kultúru , šport, ale celý priemysel, logistika, stavebníctvo, Lidly, Kauflandy, Tescá idú naplno, aj na úkor tých čo stoja. A darmo sme odstavili všetky slovenské podnikateľské subjekty na úkor nadnárodných korporácii, nepomohlo to a nepomáha to. Lebo nemáme lockdown.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S mantrou že nemôžeme zavrieť fabriky hoci iba na dva - tri týždne a s prijatím opatrení ako sme ich prijali, za 7 dni od 14.2. do 20.2. sme na Slovensku uskutočnili 1,55 milióna AG testov. To znamená že 1,55 milióna ľudí sa z akéhokoľvek dôvodu potrebuje AG test, aby sa v súčasne platnom Covid automate, mohli dostať do práce ,alebo mať nejakú inú výnimku v podstate z lockdownu.

Na Slovensku na jednu rodinu pripadá 2,65 osôb, môžeme odhadnúť koľko osôb je mimo lockdownu, ak by to bol vždy práve jeden člen z priemernej slovenskej rodiny tak mimo lockdownu je 1,55 mil krát 2,65 ,čiže 4,1 milióna ľudí. Keďže z niektorých rodín sa mohli testovať aj viacerí, tak priemer bude niekde v strede, 1,55 mil +4,1 mil. deleno dvoma , čiže minimálne 2,8 mil. ľudí je mimo tvrdého lockdownu. Spojme to zo zvýšením mobility skrz povinnosť absolvovať AG test raz za 7 dni a máme tu to čo máme. Krivka sa nesplošťuje, skôr jemne stúpa. Počet hospitalizácií stagnuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mantra, že nemôžeme zavrieť fabriky nás doviedla sem kde sme. Na vrchol svetového rebríčka. Predstavme si hocijakú automobilku, ktorá síce AG testuje a má mieru pozitivity medzi 1,0-1,5%. Predstavme si že by tých pozitívnych niekto trasoval. Ich kontaktmi by museli byť všetci kolegovia, s ktorými sa vezú v autobuse, s ktorými sa prezliekajú v šatni, s ktorými robia na páse, s ktorými obedujú v podnikovej jedálni. Po prvom dni trasovania pozitívne nakazených v každej automobilke by muselo a málo isť do izolácie, následne na PCR testy, 25% všetkých zamestnancov smeny a oni neidú , lebo inak by mohli zavrieť. A tak sa nákaza šíri veselo ďalej. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžeme to ilustrovať na prípade Trnavskej PSA v dňoch 12. - 15.2 tam bolo pozitívne testovaných 38 osôb z 2607 testovaných, miera pozitivity 1,46. Títo išli do karantény, ale keďže AG testy zachytávajú pozitívitu len v 8.,9. a 10. dni od infikovania, tak toto testovanie ošetrilo len 3/7 tých, ktorí by nákazu mohli šíriť budúci týždeň. Inými slovami: 51 osôb, ktoré mali negatívny test v tomto testovaní, lebo boli v 1. - 7. dni od infekcie, bude pozitívne testovateľných a aj maximálne infekčných v ďalších dňoch, veselo pôjdu ďalší týždeň do práce.

Sedem dní platný AG test v takejto fabrike je šek na šírenie nákazy, úplne proti všetkým epidemiologickým zásadám.

Ak s týmto explicitne súhlasilo konzílium odborníkov aj pandemická komisia, všetci by mali vrátiť diplom.

Ten kto toto prijal, tomu neide o občanov Slovenska, tomu neide o čo najpomalšie šírenie nákazy, o čo najmenej mŕtvych. Tomu ide o prosperitu nadnárodných korporácií a použitie čo najväčšieho množstva AG testov, na úkor zdravia občanov a celej slovenskej strednej vrstvy, ktorá bola týmto katastrofálnym nastavením epidemiologických opatrení obetovaná. O budúcnosti národa, deťoch nehovoriac.

Ak by niekomu naozaj išlo o to, aby čo najmenej ľudí zbytočne zomrelo, zruší AG testy a zavedie stredne dlhý terminálny lockdown, dva až tri týždne, kde okrem , vodárni, plynárni, elektrárni, potravin, lekárni a nemocníc zavrieme všetko s tým, že to oznámime s týždňovým predstihom, aby sa na to všetci pripravili a úplne redukujem všetky možné kontakty. Dva až tri týždne by nezabili ani automobilky, ani zvyšok priemyslu. Nemuselo by sa masovo testovať, to by výrazne znížilo mobilitu. Po tomto terminálnom lockdowne by sa väčšina okresov ocitla na úrovni 2-4 Covid semaforu. Do troch týždňov by počet osôb s covidom v nemocniciach klesol pod 1500.

Ak by sme potom nasadili totálne trasovanie, trasovať by bolo potrebne zlomok osôb, čiže by sme vedeli udržať situáciu pod kontrolou do vakcinácie

Potom by prišla jar a spolu s očkovaním by sme sa mohli vyhnúť tretej vlne, do ktorej smerujeme.

Očkovanie je pomalé, blížime sa k zaočkovaniu 6 % obyvateľstva prvou dávkou vakcíny, ak by sme boli na konci marca na 15-tích percentách bolo by to skvele, takže ak nepríjmeme terminálny lockdown a budem sa hrať na to, že 1,5 mil., ktrorí prejdu AG testom môžu veselo chodiť do práce, tak smerujeme rýchlejšie k premoreniu ako k úspešnej vakcinácii.

Dva týždne zastavenia priemyslu pri jeho podiele na HDP 25% je 1% HDP. Približne miliarda eur. Ak nezavedieme terminálny lockdown v najbližších dvoch mesiacoch môže zomrieť 6000 ľudí. Ak ho zavedieme, mohli by sme z toho zachrániť polovicu.

Aká je cena ľudského života pre Igora Matoviča?

Koľko AG testov by sme nemuseli použiť?

Aké provízie by nedotiekli?

Miliarda eur stratená v úvodzovkách na HDP v priemysle by sa nahradila rýchlejším obnovením všetkých vypnutých sektorov.

Urobme terminálny lockdown. Od budúcej soboty. Zachránime 3000 životov.

.

Adrián Vološin

Adrián Vološin

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Absolvent MFF UK v Bratislave, odbor astronómia a astrofyzika, Ceo GRAND HOTEL BELLEVUE a.s., insitný analytik. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu