Premiérovi opäť zasvietila kontrolka, ctení občania pripútajte sa

Premiér Matovič sa obáva, že výsledky tvrdšieho lockdownu nie je vidieť. Čakajú nás ťažké rozhodnutia, tvrdí. Premiér avizoval, že zrejme ešte tento víkend zvolá neoficiálne alebo oficiálne rokovanie vlády.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (56)

Lockdown nemôže byť tvrdší, alebo mäkší, buď je, alebo nie je. Zatiaľ nebol. Ak ma lockdown 37 vynimiek k 19.12.2020 alebo hoci aj 19 výnimiek k 1.1.2021 tak to nie je lockdown. Prečo nezabral, lebo to nie je lockdown.

To že ten s 19 výnimkami platný od 1.1.2021 o 5.00 hod nezabral je jasne, minister Krajči v piatok referoval, že reprodukčne číslo kleslo na 1,0-1,1. To znamená , že napriek lockdownu v uvodzovkách sa nákaza šíri ďalej.

A otvorenie Landroveru 4.1.2020 a Volkswagenu 7.1.2020 to ešte zhorší, to bude v číslach koncom budúceho týždňa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chce premiér zachraňovať životy, vládnuť nerozvrátenej krajine, lebo tam smerujeme, obnoviť dôveru v inštitúcie, mal by pristúpiť k totálnemu lockdownu, aspoň na 15 dní - to sú tri cykly infekčnosti COVIDU-19.

Ak by sa 19 výnimiek zredukovalo na štyri, návšteva lekára, vakcinácia, nákup potravín a nákup liekov, ostala by funkčná iba kritická infraštruktúra. Zatvorili by sa všetky firmy, hlavne výrobné fabriky, ktoré sú teraz, po tvrdom zákaze návštev, najväčším šíriteľom nákazy.

A zároveň by sa toto všetko kontrolovalo, policajti a vojaci by robili dva týždne len v teréne.

Takto určite stlačíme reprodukčné číslo pod 0,3. za tri cykly infekčnosti stlačíme počet aktuálne nakazených pod 3% súčasnej hodnoty za deň 0,3 na tretiu je 0,027. to by znamenalo z horného odhadu aktuálne dnes nakazených cca 40 tisíc denne, iba 1080 nakazených jedincov denne.

SkryťVypnúť reklamu

To sa dá dokonale trasovať a dlhodobo 2-6 mesiacov udržiavať na nízkej hladine, kým nad nákazou nezvíťazí kombinácia vakcinácie a premorenia.

V súčasnosti keď dve tretiny ekonomiky umierajú a zároveň počtom obyvateľov a ich rodín tretina ekonomiky funguje akoby sa nič nedialo sa nákaza šíri ďalej. 

Mladí strácajú študijné návyky a budúcnosť. Stávajú sa z nich závislaci na pár internetových gigantoch, takmer digitálny otroci.

Jedni, výrobne firmy, fungujú na úkor všetkých ostatných, školstva, obchodu, služieb.

Slovami premiera: Najneskôr zajtra bude mimoriadne rokovanie vlády, kde rozhodneme o masívnom nákupe testov, masívnom testovaní, lebo keď chceme zachrániť fabriky pred tým, aby sme ich zatvorili, musíme nasadiť aj iný nástroj.

SkryťVypnúť reklamu

Čo tam po kolabujúcich nemocniciach a všetkých nevýrobných sektoroch, hlavné je zachrániť fabriky.

Bez terminálneho lockdownu to tak skoro dobré nebude, najskôr až po premorení.

Adrián Vološin

Adrián Vološin

Bloger 
  • Počet článkov:  37
  •  | 
  • Páči sa:  64x

Absolvent MFF UK v Bratislave, odbor astronómia a astrofyzika, Ceo GRAND HOTEL BELLEVUE a.s., insitný analytik. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
SkryťZatvoriť reklamu