7 mýtov o druhom pilieri

Máte viac ako 18 rokov, pracujete a nie ste na dôchodku? Toto čítanie je pre každého druhého z vás. V druhom pilieri je totiž viacej ako polovica pracujúcej populácie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zhromaždili sme 7 mýtov, ktoré sa najčastejšie spájajú s druhým dôchodkovým pilierom.

1. Výkonnosť druhého piliera zaostáva za svetom

2. DSS-ky majú vysoké poplatky

3. Novozélandský penzijný fond zarába viac

4. Investičná aktivita DSS-iek neprináša hodnotu

5. Mladí sporitelia nejdú do akciových fondov

6. DSS-ky majú v portfóliu málo akcií

7. DSS-kám chýbajú benchmarky

Všetky grafy, čísla, argumenty a porovnanie nájdete pod textom alebo v preklikoch. Tak poďme na tie mýty:

1. Výkonnosť druhého piliera zaostáva za svetom

Nepravda.

Odkedy môžu dôchodkové správcovské spoločnosti „normálne“ investovať, čiže od roku 2013, výkonnosti dôchodkových fondov konkurujú najväčším a najlacnejším fondom vo svete.

Súhlasím s konštatovaním, že výkonnosti boli nízke v rokoch 2009 – 2013, keď štát de facto zakázal DSS-kám investovať do akcií. Spájať tieto dve obdobia do jedného je však zavádzajúce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. DSS-ky majú vysoké poplatky

Nepravda.

Dôchodkové správcovské spoločnosti majú najnižšie správcovské poplatky na Slovensku, dokonca najnižšie v regióne. Nižšie poplatky majú iba najväčšie schémy na svete, a to vďaka tomu, že spravujú násobne väčšie objemy úspor.

Jediný poplatok hodný prehodnotenia je poplatok za zhodnotenie v indexovom fonde.

3. Novozélandský penzijný fond zarába viac

Diskutabilné!

Poznáte fenomén cherry picking? Akože si vyberáte čerešničky na torte? Na svete sú tisícky fondov a isto nájdete vždy nejaký lepší ako ten váš.

Novozélandský fond investuje do private equity a iných alternatívnych aktív, na ktorých zarába svoje „nadvýnosy“. DSS-ky majú tieto aktíva zákonom zakázané. Rozdielov je, samozrejme, mnoho – novozélandský dolár, novozélandské akcie, historicky jeden z najlepších akciových trhov na svete či intenzívne používanie derivátov (opäť – DSS majú zakázané).

SkryťVypnúť reklamu

A aj napriek tomu, že novozélandský fond je jedným z najvýkonnejších na svete, t. j. je ukážkovým príkladomcherry pickingu, prekonáva indexové fondy DSS iba o viac ako 1 percento p. a.

SkryťVypnúť reklamu

4. Investičná aktivita DSS-iek neprináša hodnotu

Nepravda.

Ak porovnáme pomer výnos/riziko, vyhrávajú aktívne fondy DSS-iek. Platí to, ak porovnávame aktívne zmiešané a akciové fondy s pasívnymi indexovými fondmi (resp. indexmi), ale aj ak porovnávame aktívne dlhopisové fondy s pasívnymi dlhopisovými indexmi.

Výnos má prirodzene tendenciu v dlhom horizonte byť najvyšší pri najrizikovejších (indexových) fondoch, nie každý však preferuje najrizikovejšie fondy.

5. Mladí sporitelia nejdú do akciových fondov

Nepravda.

SkryťVypnúť reklamu

95 percent nových sporiteľov smeruje do indexových, akciových a zmiešaných fondov.

Do dlhopisových fondov nasmeroval sporiteľov jedine štát v roku 2013 akciou „návratky“. Kto nezaslal návratku, bol presunutý do dlhopisových fondov – vtedy presunul štát 80 % sporiteľov do dlhopisových fondov.

6. DSS-ky majú v portfóliu málo akcií

Nepravda.

DSS „držia“ toľko akcií ako iné penzijné fondy vo svete. Málo akcií v portfóliu bolo pri vzniku piliera v rokoch 2004 – 2008, keď niesli dlhopisy výnosy aj viac ako 5 percent p. a., a keď to v rokoch 2009 – 2013 legislatíva neumožňovala zavedením garancií.

SkryťVypnúť reklamu

7. DSS-kám chýbajú benchmarky

Nepravda.

Benchmark je dobré vodidlo, no zlý pán. Keď sa voči nemu nastaví odmeňovanie, fondy majú tendenciu ho kopírovať a to zabíja konkurenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Trhy sa dynamicky menia a statické, kapitalizačne vážené benchmarky môžu byť nebezpečné. V 70. rokoch bol najlepší japonský benchmark, v 80. európsky, v 90. americký, v prvej dekáde tohto storočia zas benchmark pre rozvíjajúce sa trhy, svetový benchmark „nadvažuje“ USA a tak ďalej. Takže ktorý vyberieme?

Navyše, ak by bol napríklad na začiatku roku 2021 pre dlhopisové fondy nastavený benchmark (Bloomberg Barclays Global Aggregate index), znamenalo by to na najbližších 9 rokov očakávaný výnos nula percent ročne a to ešte pred poplatkami.

Prečo má tento benchmark očakávaný výnos rovný nule? Pretože presne taký je priemerný výnos do splatnosti dlhopisov v uvedenom indexe v eurách. DSS-ky by tak boli nepriamo motivované nakupovať tieto dlhopisy s nízkymi výnosmi, aby sa príliš neodchýlili od benchmarku. 

Záverom?

Viacej ako 1,6 milióna sporiteľov predstavuje dlhodobý záväzok a zodpovednosť pre správcov úspor aj štát. Takže odborná diskusia o našich dôchodkoch s uvádzaním aktuálnych faktov je nevyhnutná.

SkryťVypnúť reklamu

DSS-ky od roku 2013, odkedy fondy nie sú deformované štátnymi garanciami, faktograficky dokazujú, že sa výsledkami môžu smelo porovnávať s najväčšími svetovými fondmi.

***

Igor Vilček, vedúci oddelenia Riadenia investícií, VÚB Generali DSS a kolektív autorov VÚB Generali DSS 

Igor Vilček
Igor Vilček 

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

 

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  18x

V druhom pilieri si na svoje dôchodky sporí viac ako 1,6 milióna občanov a úlohou dôchodkových správcovských spoločností je zodpovedná správa úspor. A komunikácia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

735 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

44 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu