Rozloženie úspor v druhom pilieri ešte donedávna u veľkej časti sporiteľov vyzeralo, ako keby si sporili na budúcoročnú dovolenku, nie na dôchodok o niekoľko desaťročí.
Mnohí sporitelia mali totiž jednu dekádu celé úspory v konzervatívnych garantovaných fondoch. Tie síce príliš nekolíšu, ale ani veľa nezarobia. Indexové fondy sú viacej volatilné, ale v horizonte desiatok rokov majú rozhodne potenciál vyšších výnosov.
Dôchodkové správcovské spoločnosti sporiteľov do rizikovejších fondov presúvali dlhodobo vlastnými aktivitami a profesionálnou argumentáciou, no postupne narazili na strop svojich možností a schopností.
A týchto konzervatívnych sporiteľov bolo viac ako 600-tisíc. Takže práve tým sa presúvajú úspory k lepšiemu zhodnoteniu.
Prečo je lepšie mať vyšší dôchodok
K dnešnému dňu je majetok sporiteľov v druhom pilieri vyše 13,5 miliardy eur*, z toho už 53 percent úspor v indexových fondoch.
Podiel úspor v negarantovaných fondoch v druhom pilieri síce rástol dlhodobo, no od júla 2023 nabral na tempe. Míľnik polovičného zastúpenia sme dosiahli už v októbri a je dôsledkom zákonného presunu úspor.
Veľký zákonný presun úspor do rizikovejších fondov parlament schválil ešte v novembri 2022 a naštartoval sa v júli 2023. Jeho cieľom bolo a je zosúladiť dva podstatné fakty – dlhodobý horizont dôchodkového sporenia a rozloženie úspor sporiteľov.
Postupne, uvážlivo, ale isto
Zákonný presun všetky dôchodkové správcovské spoločnosti nastavili ako postupný a bude trvať až do konca roka 2025.
Dôvodom dlhšieho obdobia je fakt, že akciové trhy výrazne kolíšu a presúvané úspory sú pomerne veľké – za celý sektor takmer 3,5 miliardy eur.
Ak by sa tieto úspory presunuli jednorazovo a chvíľu po presune by prišiel pokles na akciových trhoch, tak by sporitelia zaznamenali straty.
A už prvé mesiace potvrdili správnosť zvolenej cesty dlhodobého presunu. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou úrovňou globálnych akciových indexov je takmer 10 percent.
Každý úspech má príbeh na pokračovanie
Presun úspor je však len prvá časť príbehu, potrebná na to, aby si sporitelia nasporili dostatočne veľké úspory v čase odchodu do dôchodku.
Druhá časť príbehu je, že tieto úspory musia v rizikových akciových fondoch pracovať dostatočne dlhý čas, aby sa ten efekt prejavil. Dostatočne dlhý čas znamená, že úspory v rizikových fondoch ostanú aj počas horších období, ktoré raz prídu. Dlhodobé priemerné zhodnotenia akciových trhov, o ktorých odborníci hovoria, totiž zahŕňajú aj takéto zlé obdobia.
Nový druhý pilier? Efektívny a prehľadný
Aj vďaka presunu úspor sa druhý pilier stane ešte efektívnejším, ako bol v minulosti. Mnoho nedávnych zmien viedlo k výraznému zvýšeniu výhod sporenia pre sporiteľov. Išlo predovšetkým o zmenu mechanizmu garancií či zníženie poplatkov.
Z pohľadu sporiteľa je preto druhý pilier momentálne v najefektívnejšom režime, ako kedy bol.
Čo sa ešte musí opraviť
Nedoriešená zostala výplatná fáza.
Spôsob výplaty úspor dlhodobo rozdeľuje tak odborníkov, ako aj politikov. Kým jeden tábor chce čo najväčšiu slobodu pri nakladaní s úsporami, druhý preferuje povinné dlhodobé výbery. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností preferuje kompromis medzi jednotlivými pohľadmi v záujme dlhodobej stability riešenia.
Spôsob výplatnej fázy má totiž spätne vplyv aj na sporiacu fázu a rozloženie úspor niekoľko rokov pred odchodom do dôchodku. Je preto dôležité, aby dosiahnutý kompromis dokázal prežiť dlhšie ako jedno volebné obdobie.
* k 24. 11. 2023 predstavuje objem úspor v druhom pilieri 13 519 594 226 eur, zdroj www.adss.sk

Miroslav Kotov
predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností
Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.