Druhý pilier spravuje 15 miliárd eur. Kedy bude dvojnásobný?

Povedzme si presné čísla, aby sme mohli urobiť presný odhad.

Druhý pilier spravuje 15 miliárd eur. Kedy bude dvojnásobný?
freepik.com
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Koncom prvého polroka  2024 správcovia dôchodkových úspor spravujú 15 609 032 384,34 eur* a na dôchodky si v ňom sporí 1 903 261** sporiteľov.

Presun úspor z dlhopisových do indexových fondov už rok pokračuje v nastavenom tempe. Kým v garantovaných fondoch sa nachádza 36,4 % majetku sporiteľov (5,6 mld. eur), v indexových fondoch je už necelých 55 % majetku (8,5 mld. eur). Zostávajúca časť je v akciových a v zmiešaných fondoch.

Tu iba upozorňujem, že práve indexové fondy sa zhodnocujú niekoľkonásobne viac než dlhopisové.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pritom na začiatku presunu úspor bolo pomerné zastúpenie dlhopisových a indexových fondov v majetku sporiteľov presne v opačnom garde.

To sú dobré správy!

Uvedené fakty svedčia o tom, že druhý pilier bude v nasledujúcich rokoch rásť niekoľkonásobne rýchlejšie ako v minulosti. Ak zostane druhý pilier v súčasnom nastavení, v priebehu nasledujúcich štyroch až šiestich rokov má objem majetku šancu zdvojnásobiť sa. Odhadujem, že historická priemerná ročná výkonnosť od vzniku druhého piliera sa môže zvýšiť o 40 až 60 %.

Takže vysvetlenie

Presun úspor sporiteľov z dlhopisových do indexových fondov napreduje tempom asi 1,5 percenta mesačne  a proces sa skončí v roku 2025. V tom čase by mal byť výsledný pomer indexových fondov na spravovanom majetku zhruba 80 %, kým dlhopisové fondy budú tvoriť odhadom 8 – 10 %.

SkryťVypnúť reklamu

Tento pomer mali dlhopisové fondy na spravovanom majetku aj pred rokmi 2012 – 2013. Vtedy však po presune sporiteľov rozhodnutím vlády z negarantovaných fondov „vyskočil“ pomer dlhopisových garantovaných fondov na spravovanom majetku až na 90 %. To brzdilo do značnej miery výkonnosť druhého piliera v nasledujúcich rokoch a o to pomalšie rástol aj objem majetku spravovaný v ňom.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia sa vplyvom presunu mení

A mení sa tým pozitívne aj výhľad pre druhý pilier. V dôsledku realizovaných presunov sa vrátime z hľadiska pomeru garantovaných a negarantovaných fondov pred rok 2012.

Aby sme mohli odhadnúť budúci vývoj spravovaného majetku v druhom pilieri v nadchádzajúcich rokoch, vytvorili sme dva scenáre vývoja finančných trhov.

SkryťVypnúť reklamu

Dva scenáre pre druhý pilier

V oboch scenároch počítame s pokračovaním presunu úspor z dlhopisových fondov do indexových v doterajšom tempe. Prílev príspevkov z povinných odvodov odhadujeme na 1 – 1,4 miliardy eur ročne.  Zároveň vplyvom nárastu počtu sporiteľov a rastu miezd v hospodárstve uvažujeme s približne 5-percentným nárastom objemu príspevkov.

Scenáre sa líšia v odhade výkonností fondov v nadchádzajúcich rokoch. Pre všetky fondy používame ako prognózu výkonností ich doterajšie historické dlhodobé kapitálovo vážené priemery výkonností, ktoré fondy dosahovali historicky počas doby ich existencie. Najvyšší odhad dosahujú, samozrejme, indexové fondy, najnižší dlhopisové.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo hovoria výsledky?

Pozitívny scenár

V pozitívnom scenári počítame so zachovaním priemerného ročného tempa doterajšieho rastu v každý z nasledujúcich rokov bez zmien.

Pozitívny scenár ukazuje, že v nasledujúcich rokoch by mal druhý pilier ročne dosahovať súhrnnú výkonnosť zhruba na úrovni 8 – 9 percent a hranicu 30 miliárd by spravovaný majetok mal dosahovať už na prelome rokov 2028/2029.

Obrázok blogu
(zdroj: ADSS)

Obrázok blogu
(zdroj: ADSS)

Negatívny scenár

V negatívnom scenári odhadujeme, že v jeden rok dôjde k poklesu fondov obsahujúcich rizikové aktíva (akcie) v takom tempe, ako rástli predtým ročne nahor, a to z dôvodu recesie. Pre dlhopisové fondy v tomto scenári odhadujeme zdvojnásobenie kladnej výkonnosti, pretože dlhopisom sa darí najmä v čase poklesu úrokových sadzieb a poklesu ekonomiky. Teda v čase, keď akcie klesajú.

V prípade negatívneho scenára sme na rok 2025 odhadli negatívne výkonnosti fondov, tak ako sme uviedli vyššie pre prípad recesie, a v takom scenári sa bude výkonnosť v nasledujúcich rokoch pohybovať v priemere 6 – 7 percent ročne, kým majetok pod správou DSS by sa mal k 30-miliardovej hranici dostať na prelome rokov 2029/2030, teda minimálne o rok neskôr.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu
(zdroj: ADSS)
Obrázok blogu
(zdroj: ADSS)

V oboch prípadoch prináša prognóza pozitívne správy

Výhľad pre druhý pilier má podobu zdvojnásobenia majetku o 4 až 6 rokov. Výrazný nárast priemernej výkonnosti druhého piliera nastáva práve vďaka presunu úspor do indexových fondov, ktoré sa stávajú jeho nosnými fondmi a motorom rastu.

A zo šedín sa preto môžete tešiť už dnes!

* údaj k 21. 6. 2024

** údaj k 31. 5. 2024

 

Matej Varga
Matej Varga 

Matej Varga, predseda Predstavenstva Kooperativy, d. s. s., a. s.

***

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  91x

V druhom pilieri si na svoje dôchodky sporí viac ako 1,9 milióna občanov a úlohou dôchodkových správcovských spoločností je zodpovedná správa úspor. A komunikácia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu