reklama

Garancie v druhom pilieri garantujú akurát tak pocit. Nie výnosy

Režim garancií v druhom pilieri už nereflektuje finančné trhy. Sporitelia môžu ostať zamknutí v nízkych výnosoch.

Garancie v druhom pilieri garantujú akurát tak pocit. Nie výnosy
(Zdroj: freepik.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Čo skutočne garancie znamenajú?

Od roku 2013 musí byť zhodnotenie v garantovanom fonde väčšie ako nula na každom desaťročnom období. Garantované obdobie sa začína v januári daného roka a končí sa v decembri o desať rokov neskôr.

Aktuálne platný mechanizmus garancií sa pred desiatimi rokmi prijímal s jasným cieľom – chrániť sporiteľov pred chybnými investíciami DSS-ky. Podľa vtedajšej histórie sa totiž na finančných trhoch počas desaťročného obdobia inak ako fatálnou chybou správcu prerobiť nedalo. To isté vravela aj ekonomická teória.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vývoj po roku 2012 však prepísal históriu a aj učebnice ekonómie. Dôvod?

Záporné úrokové miery

Keď sa desaťročné obdobie dostalo do spomínanej slovenskej dôchodkovej legislatívy, nikto neočakával, že úrokové sadzby môžu byť záporné. A dokonca dlhodobo.

Európska centrálna banka však drží základnú sadzbu de facto na nule už deväť rokov. Trhové výnosy z päťročných nemeckých štátnych dlhopisov boli negatívne od roku 2015 a nad nulu sa dostali len pred pár týždňami. Prerobiť „na desaťročnom období“ sa teda zrazu dalo aj inak ako zlými investičnými rozhodnutiami. Napríklad investovaním do spomínaných nemeckých štátnych dlhopisov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ani tie najlepšie nápady po čase nemusia fungovať

Desaťročné garančné obdobie malo optikou roku 2012 logiku – správcov výrazne neobmedzovalo v investovaní a sporitelia mali ochranu pred veľkými chybami správcu. Aktuálne to však už neplatí.

Desaťročné obdobia, ktoré sa budú končiť po roku 2022, väčšinu svojho života prežili v období záporných úrokových sadzieb. DSS-ky v týchto obdobiach síce dokázali garantované fondy zhodnotiť, ale len veľmi mierne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasné garancie sa tak stali limitujúcim faktorom investovania v garantovaných fondoch v druhom pilieri. A limitujú, žiaľ, budúce výnosy sporiteľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obeťou sa môžu stať výnosy pre sporiteľa

Vysvetlenie, prečo najväčšou obeťou garancií budú práve výnosy sporiteľov, je pomerne jednoduché. Čím je fond bližšie k porušeniu garancií, tým opatrnejšie a bezpečnejšie správca investuje. Oželie vyššie výnosy z obavy pred čo i len malým výkyvom, ktorý by znamenal porušenie garancií.

Tento stav tu bude pretrvávať ešte niekoľko rokov, kým z desaťročných období postupne vypadnú všetky roky s nízkym zhodnotením.

DSS-ky upozorňujú na tento problém dlhodobo

Riešením problému je jedine prenastavenie súčasného mechanizmu garancií. Ako správcovia úspor sa garanciám nebránime, ale ich nastavenie musí zohľadňovať zmenenú situáciu na finančných trhoch a nezväzovať nám ruky na mnoho rokov dopredu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasné garancie totiž skôr ako pred chybou správcu chránia sporiteľa pred uvoľnenou menovou politikou Európskej centrálnej banky. Takúto ochranu dokážeme robiť len dočasne a za cenu veľkých nákladov – ušlých výnosov sporiteľov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obrázok blogu

Miroslav Kotov

predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  26x

V druhom pilieri si na svoje dôchodky sporí viac ako 1,7 milióna občanov a úlohou dôchodkových správcovských spoločností je zodpovedná správa úspor. A komunikácia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu