Štedrosť dôchodkového systému narazí na hranice

Štedrosť dôchodkového systému narazí na hranice
The crowd of best friends..
Písmo: A- | A+

Stále počúvame, že na Slovensku sa rodí málo detí a populácia nám starne. Pravda je. To, čo nechceme počúvať, je fakt, že nás čaká prudký nárast výdavkov na dôchodky. A kde na to vziať.

Ľudí vo veku nad 65 rokov nám pribúda a aj bude pribúdať.

V roku 2019 spotrebovalo Slovensko na dôchodky 8,3 percenta HDP. Ak nič nezmeníme, o 50 rokov neskôr to bude 14,2 percenta.  

Dnes na to máme

Seniori odchádzajúci do dôchodku práve teraz si môžu vydýchnuť. V ich prípade je na dôchodky odkiaľ čerpať. Ale kde nájsť zvýšenie výdavkov na dôchodky až o 75 percent v roku 2070?  

Podľa Správy EK o starnutí populácie sa Slovensko ocitne na tretej priečke medzi európskymi krajinami, ktoré čaká prudký nárast výdavkov na dôchodky v roku 2070 v porovnaní s rokom 2019. Trojku premiantov začína Luxembursko, kde súčasných 9,2 percenta narastie na 18 percent. A Slovinsko, ktoré spotrebovalo na dôchodky 10 percent HDP, očakáva rast až na 16 percent.

Pripadá vám rok 2070 ďaleko?

Tak skúsime rok 2035

Výdavky na dôchodky začnú na Slovensku prudko stúpať v roku 2035, keď sa zo silných generačných ročníkov stanú dôchodcovia. Ak sa na Slovensku rýchlo a zásadne nezmení vývoj pôrodnosti, od roku 2040 nás čaká výrazne menej pracovnej sily na pracovnom trhu a s ňou spojený nižší rast HDP.

Preteky do dôchodku

V roku 2019 tvorili ľudia nad 65 rokov 16,3 percenta obyvateľov. V roku 2070 sa odhaduje, že tento počet sa takmer zdvojnásobí na 31,7 percenta obyvateľstva. Na dôchodku budeme dlhšie a bude nás viac.

Už teraz odchádzame formálne do dôchodku ako jedni z najmladších. Navyše, už dnes mnoho obyvateľov Slovenska odchádza do dôchodku skôr ako v stanovenom dôchodkovom veku. Takmer o dva roky v porovnaní s priemerom EÚ. Dáni si napríklad na dôchodok počkajú do veku 74 rokov.

Tak si to všetko zrátajme. Dôchodcovia budú tvoriť čoraz väčšiu časť populácie a zároveň budeme žiť dlhšie. Takže, kde a ako si na dôchodky nasporíme?

Miroslav Kotov

predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

Miroslav Kotov
Miroslav Kotov 

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Skryť Zatvoriť reklamu