Štedrosť dôchodkového systému narazí na hranice

Stále počúvame, že na Slovensku sa rodí málo detí a populácia nám starne. Pravda je. To, čo nechceme počúvať, je fakt, že nás čaká prudký nárast výdavkov na dôchodky. A kde na to vziať.

Štedrosť dôchodkového systému narazí na hranice
The crowd of best friends..
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ľudí vo veku nad 65 rokov nám pribúda a aj bude pribúdať.

V roku 2019 spotrebovalo Slovensko na dôchodky 8,3 percenta HDP. Ak nič nezmeníme, o 50 rokov neskôr to bude 14,2 percenta.  

Dnes na to máme

Seniori odchádzajúci do dôchodku práve teraz si môžu vydýchnuť. V ich prípade je na dôchodky odkiaľ čerpať. Ale kde nájsť zvýšenie výdavkov na dôchodky až o 75 percent v roku 2070?  

Podľa Správy EK o starnutí populácie sa Slovensko ocitne na tretej priečke medzi európskymi krajinami, ktoré čaká prudký nárast výdavkov na dôchodky v roku 2070 v porovnaní s rokom 2019. Trojku premiantov začína Luxembursko, kde súčasných 9,2 percenta narastie na 18 percent. A Slovinsko, ktoré spotrebovalo na dôchodky 10 percent HDP, očakáva rast až na 16 percent.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pripadá vám rok 2070 ďaleko?

Tak skúsime rok 2035

Výdavky na dôchodky začnú na Slovensku prudko stúpať v roku 2035, keď sa zo silných generačných ročníkov stanú dôchodcovia. Ak sa na Slovensku rýchlo a zásadne nezmení vývoj pôrodnosti, od roku 2040 nás čaká výrazne menej pracovnej sily na pracovnom trhu a s ňou spojený nižší rast HDP.

Preteky do dôchodku

V roku 2019 tvorili ľudia nad 65 rokov 16,3 percenta obyvateľov. V roku 2070 sa odhaduje, že tento počet sa takmer zdvojnásobí na 31,7 percenta obyvateľstva. Na dôchodku budeme dlhšie a bude nás viac.

Už teraz odchádzame formálne do dôchodku ako jedni z najmladších. Navyše, už dnes mnoho obyvateľov Slovenska odchádza do dôchodku skôr ako v stanovenom dôchodkovom veku. Takmer o dva roky v porovnaní s priemerom EÚ. Dáni si napríklad na dôchodok počkajú do veku 74 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Tak si to všetko zrátajme. Dôchodcovia budú tvoriť čoraz väčšiu časť populácie a zároveň budeme žiť dlhšie. Takže, kde a ako si na dôchodky nasporíme?

Miroslav Kotov

predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Kotov
Miroslav Kotov 

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  18x

V druhom pilieri si na svoje dôchodky sporí viac ako 1,6 milióna občanov a úlohou dôchodkových správcovských spoločností je zodpovedná správa úspor. A komunikácia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

62 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu