Senecove listy Luciliovi sú dodnes vnímané ako filozofický závet jedného z najmocnejších mužov Ríma prvého storočia nášho letopočtu. Prostredníctvom 124 listov sa snažil poskytnúť priateľovi a širokej verejnosti svoje postoje filozofa, ale aj životnú skúsenosť štátnika.
Skúsme sa aj my nechať inšpirovať.
Ak sa vydávame na cestu alebo sa púšťame do nového projektu, potrebuje väčšina z nás vidieť cieľ. Čim zložitejší proces nás čaká, tým presnejšiu chceme mať predstavu o tom, aký cieľ chceme dosiahnuť.
Rekonštrukcia dôchodkového systému je nesporne zložitý proces, bohužiaľ, cieľ nám predstavený nebol.
Predložený návrh ústavného zákona zasahuje do značnej časti dôchodkového systému.
A ide výrazne mimo rámca dnes platných pravidiel.
Zmena poistenia na zabezpečenie, v tomto kontexte dôvodová správa, dokonca pripúšťa fundamentálnu zmenu priebežne financovanej časti dôchodkového systému na systém Notional Defined Contributions.
Pre druhý pilier je to zmena v chápaní významu starobného dôchodkového sporenia, naznačená zmena koncepcie vyplácania dávok, zásah do poplatkovej politiky, zmeny v rámci investovania.
V rámci inštitucionálneho zabezpečenia fungovania sa pripúšťa zmena v postavení Sociálnej poisťovne a do dnes bytostne privátnej časti dôchodkového systému sa pripravujú otvorené dvere pre priamy vstup štátu.
Na prvý pohľad tu nejde len o spresnenie pravidiel a ich ochranu pred politickou svojvôľou vlád bez ústavnej väčšiny. Tak ako je návrh ústavného zákona predložený, to oprávnenie evokuje výrazne viac.
Ponechajme nateraz bokom pravidlo, že dôchodkový systém je beh na dlhú trať a často robené zmeny k jeho stabilite neprispievajú. Len zákon o starobnom dôchodkovom sporení má za 17 rokov za sebou viac ako 40 noviel! Ak majú byť navrhované zmeny na prospech veci, nech sa páči, poďme do nich.
Len to práve nejde posúdiť.
Autori nám akosi pozabudli predstaviť cieľ, ku ktorému smerujú. Prečo je dikcia jednotlivých ustanovení taká, aká je, a kam tieto zmeny majú viesť. Navyše ak má ísť ozaj o fundamentálne zmeny typu zavedenia NDC systému, bolo by znakom politickej kultúry a prozreteľnosti, že reformátori tieto zmeny predstavia a aspoň si vypočujú názor odborníkov a zainteresovaných strán.
Ako spieva Pavol Hammel v jednej zo svojich nezabudnuteľných skladieb: „Na začiatok netreba mať veľa, stačí, že sme majiteľmi cieľa.“
Vráťme sa teda na začiatok, odložme dnes predložený návrh ústavného zákona bokom a poďme sa rozprávať o tom, do akého prístavu má smerovať slovenský dôchodkový systém.
Staňme sa tak spoločne majiteľmi cieľa.
Možno spoločne skôr chytíme správny vietor.
V opačnom prípade mám obavu, že dnešná Národná rada Slovenskej republiky bude schvaľovať zákony, ktorých platnosť a účinnosť bude organicky spojená s volebným obdobím súčasnej vlády. Bez ohľadu na to, aké kvórum bude v budúcnosti potrebné na ich zrušenie.
Michal Němec, odborník na dôchodkový systém a zakladateľ prvej doplnkovej dôchodkovej poisťovne na Slovensku

Tri eseje, tri zamyslenia
Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.