A zaujíma vás aj rast výdavkov na zdravotnú starostlivosť, školstvo či dôchodky? Lebo toto nás čaká nasledujúce dekády.
Správa Európskej komisie o starnutí populácie nás vidí v rastových číslach. Čo sa týka výdavkov.
Výdavky na zdravotníctvo HDP vzrastú na Slovensku medzi rokmi 2019 až 2070 o 2,5 percenta hrubého domáceho produktu, na dlhodobú starostlivosť ďalších 2,1 percenta, na školstvo 0,4 percenta a na dôchodky to bude o 5,9 percenta hrubého domáceho produktu viacej.
Nebol by to žiaden problém, ak by takto krásne stúpal aj HDP a mali by sme pred sebou perspektívu zdravého a rastúceho trhu práce. Kde však na to vziať, keď odlev mozgov a starnutie populácie sú nezvratné a zatiaľ sa zdá, že to bude pokračovať?
Hrdinovia z prvej línie tu (ne)budú večne
Slovensko čaká rast výdavkov na zdravotníctvo, v ktorom akosi nikto nechce pracovať alebo časom ani nebude mať kto pracovať. Vo všeobecnosti má najväčší vplyv na rast výdavkov starnúca populácia a nevyhnutné inovácie v zdravotníckych technológiách. Zacyklili sme sa v problémoch a čísla to potvrdzujú.
V Európskej únii dosiahli výdavky na verejné zdravotníctvo v roku 2018 priemernú úroveň 7,8 percenta hrubého domáceho produktu. Pohybovali sa od 3 percent na Cypre až po 9,7 percenta vo Švédsku. Na Slovenku to bolo 5,6 percenta HDP.
V roku 2019 tvorili výdavky na zdravotníctvo 5,7 percenta hrubého domáceho produktu a dostali Slovensko pod priemer EÚ. V roku 2070 dosiahnu výdavky na zdravotníctvo 8,2 percenta HDP.
Podľa Správy EK o starnutí populácie sa Slovensko ocitne na tretej priečke spomedzi krajín EÚ, ktoré čaká v nasledujúcich rokoch prudký rast výdavkov na zdravotníctvo. Prvé dve miesta v európskom spoločenstve budú patriť Malte a Poľsku s rastom výdavkov na zdravotníctvo o 2,6 percenta HDP.
Odkázaní na pomoc
Nárast výdavkov na zdravotníctvo zapríčiní najmä starnúca populácia, ktorá si bude vyžadovať aj dlhodobú zdravotnú starostlivosť. V porovnaní s rokom 2019 sa výdavky na dlhodobú zdravotnú starostlivosť do roku 2070 viac ako strojnásobia. Vzrastú z 0,8 percenta HDP v roku 2019 na 2,9 percenta HDP v roku 2070.
A nezabúdajme, že na rast výdavkov má a bude mať vplyv aj prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19.
Menej študentov, viac výdavkov
Napriek tomu, že sa rodí menej detí a tým klesá aj počet študentov, čaká nás rast výdavkov na vzdelávanie. Výdavky vzrastú z 3,4 percenta hrubého domáceho produktu z roku 2019 na 3,8 percenta HDP v roku 2070. Česko zaznamená za rovnaké obdobie nárast o 0,6 percenta HDP. Maďarsko, Poľsko a Rakúsko očakávajú práve naopak pokles o 0,1 percenta hrubého domáceho produktu.
Slovensko bude spolu so Slovinskom, Českom, Nemeckom a Bulharskom krajinou, v ktorej výdavky na školstvo porastú. A na strane druhej majú tieto krajiny spoločný výrazný pokles pracovnej sily.
Opakovanie je matkou múdrosti a nám neostáva nič iné, len sa zamerať na mladých ľudí, pokúsiť sa zabrániť tomu, aby odchádzali pracovať do zahraničia, a zabezpečiť im atraktívnu sociálnu a dôchodkovú politiku.
Miroslav Kotov
predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností
Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.