Verejné financie čelia vážnemu problému. Ak si myslíte, že vás sa to netýka, mýlite sa

Každého trápi stúpajúca cena potravín či energií. Je to pochopiteľné, ich rast sa raketovo odrazí na obsahu našej peňaženky.

Verejné financie čelia vážnemu problému. Ak si myslíte, že vás sa to netýka, mýlite sa
(Zdroj: freepik.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

A zaujíma vás aj rast výdavkov na zdravotnú starostlivosť, školstvo či dôchodky? Lebo toto nás čaká nasledujúce dekády.

Správa Európskej komisie o starnutí populácie nás vidí v rastových číslach. Čo sa týka výdavkov.

Výdavky na zdravotníctvo HDP vzrastú na Slovensku medzi rokmi 2019 až 2070 o 2,5 percenta hrubého domáceho produktu, na dlhodobú starostlivosť ďalších 2,1 percenta, na školstvo 0,4 percenta a na dôchodky to bude o 5,9 percenta hrubého domáceho produktu viacej.

Nebol by to žiaden problém, ak by takto krásne stúpal aj HDP a mali by sme pred sebou perspektívu zdravého a rastúceho trhu práce. Kde však na to vziať, keď odlev mozgov a starnutie populácie sú nezvratné a zatiaľ sa zdá, že to bude pokračovať?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hrdinovia z prvej línie tu (ne)budú večne 

Slovensko čaká rast výdavkov na zdravotníctvo, v ktorom akosi nikto nechce pracovať alebo časom ani nebude mať kto pracovať. Vo všeobecnosti má najväčší vplyv na rast výdavkov starnúca populácia a nevyhnutné inovácie v zdravotníckych technológiách.  Zacyklili sme sa v problémoch a čísla to potvrdzujú.

V Európskej únii dosiahli výdavky na verejné zdravotníctvo v roku 2018 priemernú úroveň 7,8 percenta hrubého domáceho produktu. Pohybovali sa od 3 percent na Cypre až po 9,7 percenta vo Švédsku. Na Slovenku to bolo 5,6 percenta HDP.

V roku 2019 tvorili výdavky na zdravotníctvo 5,7 percenta hrubého domáceho produktu a dostali Slovensko pod priemer EÚ. V roku 2070 dosiahnu výdavky na zdravotníctvo 8,2 percenta HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Správy EK o starnutí populácie sa Slovensko ocitne na tretej priečke spomedzi krajín EÚ, ktoré čaká v nasledujúcich rokoch prudký rast výdavkov na zdravotníctvo. Prvé dve miesta v európskom spoločenstve budú patriť Malte a Poľsku s rastom výdavkov na zdravotníctvo o 2,6 percenta HDP.

SkryťVypnúť reklamu

Odkázaní na pomoc

Nárast výdavkov na zdravotníctvo zapríčiní najmä starnúca populácia, ktorá si bude vyžadovať aj dlhodobú zdravotnú starostlivosť. V porovnaní s rokom 2019 sa výdavky na dlhodobú zdravotnú starostlivosť do roku 2070 viac ako strojnásobia. Vzrastú z 0,8 percenta HDP v roku 2019 na 2,9 percenta HDP v roku 2070.

SkryťVypnúť reklamu

A nezabúdajme, že na rast výdavkov má a bude mať vplyv aj prebiehajúca pandémia ochorenia COVID-19.

Menej študentov, viac výdavkov

Napriek tomu, že sa rodí menej detí a tým klesá aj počet študentov, čaká nás rast výdavkov na vzdelávanie. Výdavky vzrastú z 3,4 percenta hrubého domáceho produktu z roku 2019 na 3,8 percenta HDP v roku 2070. Česko zaznamená za rovnaké obdobie nárast o 0,6 percenta HDP. Maďarsko, Poľsko a Rakúsko očakávajú práve naopak pokles o 0,1 percenta hrubého domáceho produktu.

Slovensko bude spolu so Slovinskom, Českom, Nemeckom a Bulharskom krajinou, v ktorej výdavky na školstvo porastú. A na strane druhej majú tieto krajiny spoločný výrazný pokles pracovnej sily.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Opakovanie je matkou múdrosti a nám neostáva nič iné, len sa zamerať na mladých ľudí, pokúsiť sa zabrániť tomu, aby odchádzali pracovať do zahraničia, a zabezpečiť im atraktívnu sociálnu a dôchodkovú politiku.

Miroslav Kotov

predseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

Miroslav Kotov
Miroslav Kotov 

Upozornenie podľa zákona č. 43/2004 Z. z.: S uzatvorením zmluvy s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší alebo propagovaný výnos portfólia dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou budúceho výnosu portfólia dôchodkového fondu. Činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  18x

V druhom pilieri si na svoje dôchodky sporí viac ako 1,6 milióna občanov a úlohou dôchodkových správcovských spoločností je zodpovedná správa úspor. A komunikácia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu